| lupsealexia a întrebat:

Îmi spuneți cam în ce constă probele pe care trebuie să le treacă cineva ca să se înroleze în armată?(P.S sunt fată) Și dacă trebuie neapărat să fac un liceu militar? Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Psihotiquew a răspuns:

Prima probă e cea medicală la care trec 99%. Dacă ai probleme chiar grave nu treci. A două probă e cea psihologică + sport + interviu care sunt în aceeaşi zi. Dacă pici la una din astea nu continui. De exemplu dacă pici la psihologic nu mai mergi la sport. Sau dacă pici la sport la interviu. Dacă treci de toate astea, ultima probă e testul grilă. Dacă iei peste 6 treci la examen. La fete e concurenţă mare, iti trebuie un 9 sau 10.
Nu este neapărat să faci un liceu militar.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu faci liceul militar, faci in armata doi ani. Ai avantaj ca te inrolezi cu deja un grad si nu mai faci scoala in aramata.stiu eu ce spun.

| Ramona_Tucaliuc_1979 a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa fi urmat un liceu militar. Probele de diferentiere sunt de rezistenta si de pshihologie (care sunt foarte grele) si dupa cel scris.