| ansei a întrebat:

La anul merg la liceu si nu stiu ce profil sa aleg. Sunt foarte buna la romana si engleza, la mate ma descurc cat de cat dar nu imi place ( cam de 7-8 la geometrie care mi se pare cumplita, si la algebra am note in jur de 9) nu imi place biologia, nici fizica si chimia. As vrea la filo pentru ca imi plac materiile de uman si as vrea sa dau la drept dar majoritatea copiiilor care se duc acolo sunt slabi dar eu am doar 10 pe linie mediile (la mate ne mareste notele) dar vreau la mate info pentru ca stiu ca acolo merg doar cei mai destepti copii si sigur o sa imi fac prieteni iar la filo poate nu si plus ca daca ma razgandesc si vreau sa am o meserie de real o sa pot sa o am pe cand la filo nu. Dar daca ma duc la mte info s.ar putea sa am 4 ani de chin pentru ca urasc toate materiile de real. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa incerc sa te ajut.

Nu e adevarat ca cine merge la filo nu invata bine, depinde de liceu.
Sunt licee in care atat profilul de filo cat si cel de mate-info sau bio-chimie nu au elevi buni sau sunt licee unde elevii sunt buni indiferent de profil.
Vorbesc din propria experienta.

Daca vei alege un liceu bun, o sa vezi ca toti elevii vor invata bine si vor fi mai educati si prietenosi.

Da, profilul de filo are la baza limbile + geografie, logica, psiho, filologie, etc.

Şi vreau sa iti zic ca chiar daca vei merge la filo si cand vei termina liceul vei dori sa mergi la o facultate ce are la baza materiile mate, fizica, chimie... nu e imposibil, dar nu inteleg de ce ai face-o.

Eu iti recomand sa mergi la filo daca iti plac mai mult materiile.

Poti sa mergi pe urma la facultatea de psiho, drept, litere, etc.

P.S: Eu sunt la filo si cand termin m-am gandit sa merg la psiholigie.

Cu drag, Adrian!?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să te lași de școală.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde știi tu ca ce-i de la filo sunt slabi? Poti face filo si apoi cu facultate poți sa te faci translator daca știi foarte bine engleza.

| DeniApple0 a răspuns:

Eu zic sa te duci la filologie, la filo pot fi si copii de nota 10, si iti poti face prieteni chiar daca sunt mai "slabi". Eu zic ca are trebui sa alegi un profil in care sa iti placa tie, copii slabi pot fi si la mate-info!