| ansei a întrebat:

La anul merg la liceu si nu stiu ce profil sa aleg. Sunt foarte buna la romana si engleza, chiar olimpica, la mate ma descurc cat de cat dar nu imi place ( cam de 7-8 la geometrie care mi se pare cumplita, si la algebra am note in jur de 9) nu imi place biologia, nici fizica si chimia. As vrea la filo pentru ca imi plac materiile de uman si as vrea sa dau la drept dar majoritatea copiiilor care se duc acolo sunt slabi dar eu am doar 10 pe linie mediile (la mate ne mareste notele) dar vreau la mate info pentru ca stiu ca acolo merg doar cei mai destepti copii si sigur o sa imi fac prieteni iar la filo poate nu si plus ca daca ma razgandesc si vreau sa am o meserie de real o sa pot sa o am pe cand la filo nu. Dar daca ma duc la mte info s.ar putea sa am 4 ani de chin pentru ca urasc toate materiile de real. Ce sa fac?

2 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

" as vrea sa dau la drept dar majoritatea copiiilor care se duc acolo sunt slabi dar eu am doar 10 pe linie mediile (la mate ne mareste notele) dar vreau la mate info pentru ca stiu ca acolo merg doar cei mai destepti copii"

Zici că ești foarte bună pe română, dar nu prea se vede chestia asta. laughing
Să știi că nu toți copiii de la filo sunt proști cum nu toți copiii de la mate-info sunt destepti. Sunt diferite feluri de copii peste tot. Daca urasti chimia, biologia, fizica, informatica du-te la filo/stiinte sociale. Notele din generala nu au nicio valoare, si nici cele din liceu. Poti sa ai 10 pe linie si sa nu stii nimic, poti sa ai media 7 si sa iti mearga mintea mai mult. Conteaza mediile de la examene (bac, evaluarea nationala) si olimpiade. Profesorii la clasa pot fi foarte subiectivi.
Multa bafta :*

| Yurisa a răspuns:

Probabil ai ales deja unde sa mergi dar mie mi-a aparut intrebarea in feed laughing