| fearlessss a întrebat:

Ofiter de politie/Procuror/Avocat/Criminalist.Voi ce a ti alege? Zice ti si argumente va rog, cele mai buna primesc funda!

Răspuns Câştigător
| ChickenDesigner a răspuns:

Dupa parerea mea, aproape fiecare slujba pe care ai scris-o presupune ''harul minciunii''.
Uite cum sta treaba:
A. In Romania ofiterii nu prea sunt cei mai buni oameni pe care ii poti cunoaste. Asa ca slujba e fain, dar NU in Romania.E misto sa mergi cu masina de politie sa amendezi pe cineva care este la volan beat, sa rezolvi problemele de circulatie si chestii din astea, dar acum depinde de civilizatia fiecarei tari.
B. Procuror. Pai ii fain, e o slujba a ''legii'' daca intelegi ce vreau sa spun. Dar imagineaza-ti ca odata ce esti procuror trebuie sa te lupti contra acuzatului (de crima de exemplu). Ei bine, tu castigi bani dupa aceste cazuri, dar ce te-ai face in caz ca acuzatul este nevinovat? Ei bine, mare parte din procurori mint, ca sa castige cazul. In schimb, daca nu te deranjeaza partea cu mintitul, e o slujba frumoasa, e ca si cum ai fi mana dreapta a legii.
C. Ca la procuror, trebuie sa stii bine sa minti, dar de data asta tu aperi acuzatul. Si in caz de ai aflat ca acel acuzat este vinovat, nu cred ca ai vrea sa pierzi cazul si ai mintii, cel putin mare parte de avocati mint. Dar e tot o slujba frumoasa, acum depinde de fiecare cum vede lucrurile, cat de drept esti in moment ce aflii adevarul.
C. Criminalist, dupa cum numele spune, te ocupi de crime. Cred ca asta-i cea mai smechera slujba care o poti avea. Dar este si un mare risc ca te ocupi de criminali.
Sper ca te-am ajutat si nu te-am plictisit.

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Plutonier de politie. Ca, pentru celelalte trebuie facultate si, la cum scrii, nu treci de proba de limba romana.

| fearlessss explică (pentru ardnaxur1961):

Si presupun ca ai o viata atat de plictisitoare incat te-ai decis sa comentezi ce scriu altii. Uite, am si alte chestii de facut nu stau sa ma corectez sau sa fiu atenta la ce scriu si in plus cui i pasa ca am scris cu greseli? Dar ce sa faci, prostul comenteaza mereu de altii.

| Sadop a răspuns:

Toate cele 4 meserii enumerate de tine au câte ceva în comun.
Să începem cu procurorul. Trebuie să termini Dreptul, să intri la INM ( 2 ani), să absolvi INM-ul şi după să faci 1-2 ani de stagiatură.
Salariul este unu frumuşel, însă şi munca depusă este pe măsură.
Ca să devii avocat trebuie să termini Dreptul, să intri în Barou, să îl absolvi, iar apoi să faci câţiva ani buni de stagiatură pe lângă un avocat.
Câţi ani faci depinde doar de tine.
Am uitat să precizez, şi după ce termini stagiatura vei avea un examen pentru a deveni procuror sau avocat complet, iar în timpul stagiaturii vei avea salariu.
Ca să devii poliţist este ceva mai uşor. Mergi la una din Şcolile de Subofiţeri ( durează 2 ani ) şi ieşi subofiţer sau mergi la Academia de Poliţie unde faci 2 sau 3 ani, depinde de specializare, şi ieşi ofiţer.
Ca să devii Criminalist poţi face şi facultatea de Biologie, de exemplu, urmată de un master în Criminalistică. S-ar putea să mai existe şi astfel de clase pe la Academie.
E o muncă destul de murdară şi scârboasă pentru unii. Trebuie să mergi la locul crimei sau, după caz, al unu jaf şi să aduni diferite probe pe care să le şi analizezi. Amprente, fire de păr, salivă, urme. Să faci fotografii la cadavre, etc.
Munca de criminalist în România este foarte grea şi din cauza sistemului care nu oferă prea multe materiale de lucru.
Poliţistul, criminalistul şi procurorul au un salariu fix, care depinde de grad şi vechime.
Avocatul, pe lângă salariul fix pe care îl are, dacă este angajat de către anumite persoane primeşte şi de acolo bani, deci leafa se ridică.
Ar mai fi multe de spus, dacă te interează ceva anume, întreabă-mă.
Baftă!

| AlexandraPrincess a răspuns:

Avocat,pentru ca vreau asta

| alas a răspuns:

Procuror-Nu prea multa cearta
Avocat-La fel ca procuror
Ofiter de politie-O modalitate buna de a castiga:Bani, Faima, Glorie.dar si : gloante in corp sau cutite, rangi saci cu monezi.
Criminalist-Direct la- parnaie mititica inchisoare.
Eu sincer mereu am vrut sa ma fac ofiter de politie

| fearlessss explică (pentru alas):

Mai,criminalist nu criminal.Mersi de raspuns

| alas a răspuns:

Ai spus funda ei bine unde e, la cine dai
?

| WhiteEvil37 a răspuns:

Buna...In primul rand sa alegi ce te atrage si iti place cu adevarat.Nu te poti gandi doar la bani sau doar la ce vor parintii.
*Ofiterul de politie este cea mai simpla alegre, totusi concurenta e mare, cei mai multi mizeaza pe acest acest post ca pe unul formal, cu atributii usoare.
*Un avocat ar fi o alegere buna daca ai un simt inascut al dreptatii si iti place sa ajuti persoanele sa isi schimbe viata...bine sau rau.Pentru acest post trebuie sa fii foarte ambitios si constiincios.
*Pentru a fi procuror trebuie sa fi impartial, sa nu ai "mila" dar si sa fii instare sa conduci ca un adevarat lider(cu tupeu.).
*Criminalistii se leaga de mana cu procurorii deci nu ar fi mare chestie sa fi procuror criminalist, este ceea ce recomad si eu deoarece te poti adapta la mai multe domenii si iti va fi mai usor sa te adaptezi in mediul "social" al
justitiei.
Eu cred ca vei alege ceea ce te reprezinta, ceea ce iti place si ceea ce vrei sa fii...Succes!