| fearlessss a întrebat:

Buna TPU
spuneti-mi si mie va rog cat mai multe despre academia de politie. Adica:Testul la engleza este greu?
Este mai greu pentru o fata sa intre?
Cam ce carti ar trebui sa citesc pentru testul la romana si istorie
Daca cineva se apuca de invatat pentru academie deja de la inceputul clasei a 8-a, are vreun avantaj fata de altii?
Cu ce meserii poti iesi de acolo, ca presupun ca nu doar politist nu?
Funda

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Este foarte greu să fii admisă la Academia de Poliţie.
Acolo e singurul loc în care se intră pe merit, nu cu pile.
Trebuie să treci prin multiple probe.
Mai întâi ai nevoie de evaluare medicală, apoi vei da probele sportive: trebuie să alergi 50 de metri în maxim 8 secunde, să arunci mingea medicinală (2 kilograme la fete, 4 kilograme la băieţi) câte 7 metri, cât şi proba de rezistenţă, 1000 de metri în maxim 4 minute şi 10 secunde.
Dacă reuşeşti să treci peste toate aceste probe, urmează probele scrise la Limba Română, Istorie şi o limbă străină la alegere.
Testul este grilă şi constă în 30 de întrebări pentru fiecare materie.
La Istorie, se dă doar materia de clasa a-XII-a, la Limba Română totul se bazează pe gramatică, iar la limba străină îţi vor trebui cunoştinţe din toţi anii de şcoală.
Cred că dacă începi să te pregăteşti serios încă din clasa a-VIII-a, ai şanse mari să intri.
Contează foarte mult să ai o condiţie fizică excelentă.
Sfatul meu este să te înscrii la sală prin clasa a-X-a.
În privinţa meseriilor, în principiu când termini facultatea, eşti ofiţer, apoi poţi avansa. Depinde numai de tine şi de voinţa ta.
Pentru mai multe detalii, vizitează site-ul Academiei: http://www.academiadepolitie.ro/#.

Numai bine!

| fearlessss explică (pentru Hydrangeaceae):

Multumesc mult si as vrea sa te mai intreb 2 chestii daca stii:Testul ala grila la engleza e greu rau?(ca eu nu prea ma descurc la engleza, dar o sa incep sa imi dau mai mult interes) si am vazut ca la proba de viteza dau cate 2, daca eu ajung a 2-a, dar in timpul pus de ei ..sunt eliminata? Sper sa intelegi ce am vrut sa zic.

| Hydrangeaceae a răspuns (pentru fearlessss):

În privinţa testului la Engleză nu ştiu ce să zic, depinde ce nivel ai tu. Uite ce subiect a fost în 2012: http://www.academiadepolitie.ro/......ezaA1.pdf.
Ca să-ţi răspund şi la a doua întrebare, nu, nu vei fi respinsă atât timp cât vei îndeplini timpul impus de ei.

6 răspunsuri:
| Sadop a răspuns:

Aici găseşti răspunsul la toate întrebărişe tale alături de multe alte informaţii utile.
Pe mine m-a ajutat mult.
http://www.cadeti-academiadepolitie.ro/
Baftă!

| HardCore7750 a răspuns:

Poate te ajute siteul asta: http://www.cadeti-academiadepolitie.ro/
O zi buna

| wawe a răspuns:

La academie se intra cu cheia (de la masina sau de la apartament), am dat si eu acolo, dar mi-a trebuit cam un an de meditatii la fiecare materie, ajunsesem sa fac si de 5-6 ori pe saptamana, inainte de examen faceam peste 28 la orice test din ala.
La sport trebuie sa fi a dracului de buna.
Ma consideram as la engleza, dar cand m-am apucat si am facut primul test am facut sub 20, asa ca baga meditatii si exercitii.
PS:Locurile sunt putine si se intra foarte greu asa ca ia in considerare si a doua optiune.