| IulianLiviu96 a întrebat:

Sunt in clasa a 12-a si ar trebui sa ma gandesc unde o sa merg mai departe.Problema e ca nu stiu ce sa aleg. La inceput optam pentru ceva legat de chimie, gen inginerie chimica, dar pe parcurs mi-am schimbat parerea. Acum ma gandesc ca ar fi bine sa dau la armata, dar nu stiu criteriile de recrutare, probele fizice si teoretice, mai nimic. As vrea cat mai multe detalii despre acestea, iar daca se poate sa-mi spuneti si " ce ma asteapta" odata recrutat. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| PaulTheBoneBreaker a răspuns:

In primul rand, trebuie sa fii sanatos. Daca ai probleme medicale, nu prea ai sanse. Conteaza foarte mult si conditia fizica.
In primul rand, va trebui sa mergi la Centrul de Informare Recrutare din judetul tau: http://www.mapn.ro/recrutare/bir.php
Te vor lamuri despre toate acolo. Probele constau in: Vizita medicala, Testarea aptitudinilor psihologice si fizice, iar apoi examen de admitere (capacitatea intelectuala).
La vizita medicala te verifica aproape la toate organele.
Testul psihologic iti verifica personalitatea si inteligenta.
Proba sportiva consta intr-un traseu aplicativ si proba de 2000m.
Admiterea...depinde exact ce vrei. Te vor lamuri complet la Centru.
Dupa ce esti recrutat, incepe o noua viata. Totusi iti recomand o Academie Militara. Ca voluntar nu prea se merita. Multi se poarta urat. Ca ofiter, e cu totul altceva.
Sper ca te-am ajutat si iti urez succes!
Funda?