| Swagmotherfuckers a întrebat:

Bună TPU, urmez facultatea de litere, romana-engleza, nu mă prea încântă salariul pe care o sa l iau după ce termina facultatea, dar îmi place ceea ce o sa fac, imi place mult, dar uneori regret ca am fac aceasta facultate, sunt în anul I, regret ca nu am plecat și eu afară sa muncesc, aici salariul unui profesor debutant îi de 1200-1400 lei maxim, iar un post de traducator nu știu dacă as găsi, chiar îmi pare rău că nu am plecat în afară, mulți dintre foștii mei colegi sunt plecati de ceva vreme și le merge bine, mi e scârbă când mă gândesc de salariu, de toți corupții din învățământ, de tot.(dar totuși mereu m-am gândit ca măcar fac ceea ce îmi place), ce sfaturi aveți? Am în cap sa termin anul ăsta (2-lea) și sa plec în UK, ceva tari nordice.

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

Să te stabilești într-o chirie vrei să spui. Doar nu crezi că o să lucrezi 2 ani un UK si o să-ți iei apartament și mașină și casă de vacanță?
Ai un salariu pe care îl ia un muncitor într-o fabrică de cherestea? Hai, că e un pic mai mare. Și chiar dacă cu puțin sau deloc, dacă zici tu, un muncitor în fabrică lucrează 12 ore pe zi. Sau în cazuri rare, 8. Dar ți se pare la fel să lucrezi într-o fabrică sau să stai la o catedră și să predai niște lucruri pe care le-ai învățat, maxim 5 ore pe zi? Și chiar dacă ai 8 ore pe zi, asta nu se întâmplă toată săptămâna. Să nu mai vorbim de pauze. Câte ai tu și câte pauze au ei?
Câte zile de concediu ai avea tu, ca profesor? Vară, iarnă, intersemestrială, paști. Și mai sunt, dar le-am zis doar pe alea mai mari.
Chestia cu "profesorii ar trebui plătiti mai bine" e fumată deja. Le ajunge, oricum nu învață nimeni nimic folositor în liceu.

4 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Profesor debutant, eh.
Unde te grăbești așa? Ia-o încet, ajungi până la doctorat, iar salariul tău o să fie destul de bun. Ești românul tipic după ce termină liceul, așteaptă să curgă banii.

| Swagmotherfuckers explică (pentru LoveSleep):

Nu i adevarat, doar ca, gândesc pe viitor, nu vreau sa îmi irosesc niște ani din viață așa degeaba, după care sa am un salar pe care îl ia un muncitor într-adevăr fabrica de cherestea!
Mă gândeam ca în timpul ăsta, pe care o sa treacă făcând facultatea, as fi putut sa mă stabilesc în UK.

| Swagmotherfuckers explică (pentru Swagmotherfuckers):

Într-o*

| Swagmotherfuckers explică (pentru LoveSleep):

În mare așa gândesc și eu, doar m-am gândit ca nu vreau sa îmi pierd niște ani din viață, ca după sa îmi pară rău

| LoveSleep a răspuns (pentru Swagmotherfuckers):

Să te stabilești într-o chirie vrei să spui. Doar nu crezi că o să lucrezi 2 ani un UK si o să-ți iei apartament și mașină și casă de vacanță?
Ai un salariu pe care îl ia un muncitor într-o fabrică de cherestea? Hai, că e un pic mai mare. Și chiar dacă cu puțin sau deloc, dacă zici tu, un muncitor în fabrică lucrează 12 ore pe zi. Sau în cazuri rare, 8. Dar ți se pare la fel să lucrezi într-o fabrică sau să stai la o catedră și să predai niște lucruri pe care le-ai învățat, maxim 5 ore pe zi? Și chiar dacă ai 8 ore pe zi, asta nu se întâmplă toată săptămâna. Să nu mai vorbim de pauze. Câte ai tu și câte pauze au ei?
Câte zile de concediu ai avea tu, ca profesor? Vară, iarnă, intersemestrială, paști. Și mai sunt, dar le-am zis doar pe alea mai mari.
Chestia cu "profesorii ar trebui plătiti mai bine" e fumată deja. Le ajunge, oricum nu învață nimeni nimic folositor în liceu.