| Nevricoasa a întrebat:

Buna tututor. Sunt tare indecisa ce facultate sa urmez. Care credeti ca ar fi meseriile de viitor si ce facultati mi-ati recomanda?

11 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Eu te-asi sfatui sa nu dai la ASE pentru ca o sa inceapa sa nu mai aiba valoare.Deja majoritatea pe care intrebi unde vor sa dea, iti raspund la ASE...deci nu se merita sa o urmezi si dupa sa te trezesti fara loc de munca.
Ai putea sa dai la limbi straine,litere, medicina, arhitectura

| αηιтα a răspuns:

Nevricoasa nu stiu sa-ti spun exact ce facultate trebuie sa urmezi dar eu cred ca ar trebui sa urmezi o facultate care sa te reprezinte adica sa te pricepi intelegi? pentru ca trebuie sa iti si placa ce faci ca in viitor sa castigi bine.ps:da si tu o funda

| gabri05 a răspuns:

Pentru cei vor sa urmeze facultatea de limbi straine. ea nu va ofera practic nimic. la nivel national poti fi maxim profesor (profesie respectabila de altfel) daca faci si dppd-ul, chestia cu traducator deja e expirata, iar la nivel international, daca te duci in alta tara nu impresionezi cu nimic pentru ca pur si simplu vbesti o limba straina. sa fim realisti, nu e mare lucru.
In opinia mea, evitati facultatile care "te invata de toate" gen snspa (facultatile din cadrul institutiei), marketing, management sau cele cu denumiri pompoase (cum ar fi relatii internationale, comunicare si relatii publice s.a) pentru ca o veti termina si veti realiza cu aceasta ocazie ca de fapt nu va pricepeti la nimic.
Ca sa iti raspund si la intrebare. Nu te gandi la meseriile de viitor, nu asta trebuie sa fie grija ta. Tu gandeste-te doar la ce vrei sa faci cu adevarat si preocupa-te cum sa excelezi in domeniul ales.
Cand vei fi o valoare in domeniul tau cu siguranta societatea nu se va dispensa de tine. Dar daca vei fi mediocra in pregatire (chiar daca domeniul ales e de maxima actualitate) nu sunt decat doua solutii: ori vei ocupa o pozitie joasa ori vei ingrosa randurile somerilor.
In concluzie, pentru toti "nehotaratii": alegeti-va un domeniu strict, concentrati-va asupra unei profesii bine definite si cel mai important NU ii ascultati pe cei care va zic ''tu nu poti face asta".

| Ileana_6025 a răspuns:

Daca iti doresti "o meserie de viitor" ti-as recomanda facultatea de informatica, pentru ca este clar ca omenirea tinde spre a se informatiza cu totul. Insa, trebuie sa iti placa ceea ce faci, deci este aproape in totalitate optinuea ta happy

| gabytza92_2681 a răspuns:

Buna si eu sunt tot clasa a 12 si nu stiam ce sa urmez dar m-am hotarat sa ma duc la universitate limbi si literaturi straine.in primul rand gandeste-te ce-ti place romana matematica fizica si eu zic sati alegi in functie de asta.eu una nu suport matematica cu toate ca sunt la mate-info(greseala vietii mele) si m-am gandit sa dau undeva unde nu se face mate ca pana la urma conteaza sa ai o facultate nu cont care,. sper sati fiu de folos

| JonnyFriptura a răspuns:

Vezi ca weekendul viitor are loc un targ de oferte educationale in Bucuresti. Cauta o facultate in Anglia (cu imprumut de la statul englez) sau prin tarile nordice ca acolo sunt multe fac. gratuite care ofera si cazare si mancare. Incearca sa eviti fac. din rRomania.

| Nevricoasa explică:

Ce se face la o facultate de constructii? Si la drept nu trebuie sa ai multe relatii?

| stefania_8519 a răspuns:

ASE,Medicina,drept,fac de constructii sau informatik...eu dau ase:XX:

| stefania_8519 a răspuns:

Medicina,drept,ase,fac de constructii, sau informatik

| stefania_8519 a răspuns:

La drept se invata toate ramurile dreptului:drept penal,civil,comercial,privat,bancar... daca ai ambitie poti ajunge pe puterile tale f sus... dupa terminare poti opta pentru barou(adica avocat) pentru magistratura(judecator sau procuror) pentru notar,jurist.
facultatea de constructii este f cautata deoarece in ziua d azi la noi se construiesc multe obiective, poti deveni inginer constructor, trebuie s le ai cu matematica.in primi ani vei plange p bancile facultatii, dar apoi...o sa iti iei revansa...t pup

| stefania_8519 a răspuns:

Asa cred si eu.limbile straine nu mai sunt apreciate.eu o spun din cunostinta d cauza...profesoarele mele de franceza, respectiv engleza ne-a sfatuit sa nu dam la lb straine...dc oare? in pr rand ca profesor esti f prostt platit si iti tocesti nervii cu niste draci care nu au in cap decat etnobotanice, si sex.eu le dau dreptate acestor profesoare, majoritatea ne-au sfatuit sa ne indreptam spre fac cu profil economik, sau snspa(politica nu va muri niciodata, si banii aia multi se invart in politica)