| Gabygabyb3 a întrebat:

Buna, va rog mult de tot dacă ma puteți ajuta / îndruma, sunt clasa a 12 a, in vara o sa am examenul de bacalureat, moment fac meditații doar la matematica la restul cred ca ma descurc și fără momentan. Nu știu încotro sa o apuc la ce facultate sa merg. Mi e îmi place foarte mult domeniul de medicina dar nu am mai făcut biologie și chimie din clasa a 10 fiind pe profil economic și nu știu dacă m as putea pregăti cum trebuie de pe acum credeți ca voi reuși? O alta varianta ar fi facultatea de drept as avea o și pe mătușa mea care a făcut asta și se pricepe și devine avocat curând, sau cea privată? Ma stresez foarte mult cu bacul ca nu l voi lua pentru ca urăsc matematica, dar după ma gândesc cu facultatea cum voi face cu admiterea deci credeți ma ca sunt foarte stresată nu stiu in ce direcție sa o iau. Pt ca vreau sa am un serviciu bun cu bani pe viitor ca pana la urma toata lume asta caută.cei care ați trecut prin asta ce ma sfătuiți sa fac?

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Intra aici si fa testele, citeste ce ti se explica, vezi ce variante ai, te va ajuta:
https://optiuni.ro/
Ti-as propune sa te uiti putin pe ingineria medicala,e un domeniu interesant,de viitor si este exact in cadrul care iti place dar n-ai acces din cauza chimiei si a biologiei.
Deci, rascoleste putin site-ul, o sa dai peste un quiz si il poti face de n ori, cu orice varianta doresti tu.
Iar bacul o sa-l iei si-o sa-l iei cu nota mare, ai sa vezi!

Răspuns utilizator avertizat
| Stefan2001Teodor a răspuns:

Salutare.Și eu am trecut prin examenul de bacalaureat și pot sa îți zic ca poți sa te concentrezi pe medicina sau drept dacă vrei doar ca trebuie sa te împarți și intre materiile de bac și aceste doua domenii.Deoarece domeniile acestea nu au legătura foarte mare cu profilul economic și asta te obliga sa faci meditații la materii care nu țin de bac, iar prin acest lucru o sa te aglomerezi cu bacul și cu meditațiile, pe lângă faptul ca au putea sa ai meditații și la celelalte materii(Dacă dai bacul la geografie știu pe cineva care se ocupa și a avut note la geografie super bune anul trecut). Pana la urma medicina e o materie foarte grea deoarece cum ai zis și tu din a zecea nu mai faci materii care țin de acest domeniu, iar la drept trebuie sa faci gramatica.Mult succes!

| isa000 a răspuns:

Buna! Daca îti place medicina te poti înscrie dupa liceu la o postliceala de asistente medicale! Ar fi o alegere destul de buna.