| Ofiintă a întrebat:

Nici nu stiu cum sa incep, vreau sa spun doar ca sunt foarte dezamagita, disperata, numai stiu incotro.
De curand am dat bacul, am luat o nota destul de buna 8.80 si intentia mea a fost sa dau la drept, asta e dorinta mea inca din clasa a 7-a.
Am dat testul de rationament logic la Cluj, asta a fost singura proba de admitere. Clasa a 12-a a fost putin dificila pentru mine datorita faptului ca am fost stresata din cauza scolii de soferi, cadeam intr-una orasul, dar pana la urma am obtinut si permisul in luna mai. Chiar in clasa a 11-a am vorbit cu profesorul meu de logica, i-am exprimat intentiile mele de a da la facultatea de drept si l-am intrebat daca ma poate medita in acest sens, el si-a dat acceptul. In clasa a 12-a inainte de semestrul al doilea am vorbit cu el pentru ca sa incepem cursurile de rationament logic.
Insa, el a vrut sa facem logica pana prin mai, dupa care sa incepem cu rationamentul logic. El a mentionat ca nu are rost sa incepem mai devreme. In ceea ce ma priveste pe mine, eu nu am fost de acord cu orele de logica (pentru bac) datorita faptului ca nu sunt dificile, erau chiar banale si le intelegeam din clasa, plus ca la bac avem 3 ore la dispozitie pentru rezolvarea acestor subiecte, ceea ce este chiar mult, foarte multi terminau in decurs de o ora. Deci, nu am acceptat, si am apelat la un centru de meditatii din baia mare, care pregateau elevi si pentru admiterea la drept. Ghinionul meu a fost ca in acest an nu au fost elevi, insa doamnele de acolo nu m-au refuzat si au spus ca vor face cursuri, insa prin iunie pentru ca nu are rost mai devreme, asa au spus. Am fost in mai, la sfarsitul lui mai pe acolo, si profesoara de logica a spus sa imi vad de bac, ca vom face dupa probleme. Dupa bac nu a mai fost disponibila, a avut ceva probleme de sanatate in familie. Inainte de asta am mai cautat eu profesori, dar nu am mai gasit. Cand aceasta doamna a spus ca numai poate, chiar nu am avut pe cine sa mai caut. Am zis ca o sa ma descurc, voi incerca sa invat acasa.
Chiar nu am stiut in mare parte, in ce consta proba de rationament logic, insa la examen am avut 60 de probleme sa le rezolvam in decurs de 45 de minute, caci 15 minute trebuia alocat pentru completarea, ingrosarea variantelor de raspuns.
Am impresia ca este un timp extrem de scurt, am reusit sa rezolv doar 40 din 60 si am luat nota 5.80, media de amitere la drept 7.30, iar ultima medie la taxa era 7.80. Vreau sa mentionez si faptul ca un coleg de liceu, tot doritor la drept, a facut ore suplimentare cu profesorul nostru de la clasa, cu care am vorbit si eu initial, si a luat o nota mai mica decat mine la proba de rationament logic. Deci, sunt foarte dezamagita, ai mei imi spun ca nu am fost destul de pregatita pentru ca nu am luat ore, eu am incercat, insa a fost un an destul de dificil.
De aceea am subliniat colegul care a luat intr-adevar ore de rationament logic si nu a reusit. Ma simt vinovata ca nu am reusit sa ma pregatesc destul, numai stiu incotro. Sunt inscrisa si la management, insa eu am vrut sa fac facultatea de drept, asta a fost visul meu, si simt ca toate vislele mele sunt ruinate, numai am nicio sansa. Nu am vrut sa fac management, nu stiu ce as putea face din domeniul asta. In schimb, am vrut sa fac facultatea de drept pentru ca sa dau la INM, a fost foarte important pentru mine.
Chiar nu stiu daca mai are rost sa fac management, ai mei imi spun ca ar fi o prostie daca as renunta la aceasta facultate.
Va multumesc pentru ca ati a avut rabdare sa cititi confesiunile mele.
Voi cum ati proceda in locul meu?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Este foarte dificil ca in clasa a 12-a, in ultimul an, sa te pregatesti si pentru BAC si pentru facultate. Am avut si eu colegi care au luat note mari la BAC, insa nu au reusit sa intre unde si-au dorit, adica la politie, Politehnica sau la medicina. Nu este nicio problema ca nu ai intrat, este, oarecum, de inteles. Daca spui ca este visul tau sa faci facultatea de drept, atunci sfatul meu este sa-l lasi dracu de management si sa te pregatesti temeinic pentru admiterea de la anul. Nu este o rusine sa stai acasa un an, sunt multi care folosesc "tactica" asta pentru a avea sanse mai mari la facultate. Pur si simplu vorbeste cu parintii tai si spune-le ca nu management-ul e ceea ce iti doresti. Ar trebui sa te inteleaga. Nu fa ceva ce nu-ti place. Daca, prin absurd, termini facultatea asta si te angajezi undeva s-ar putea sa ai regrete toata viata ca n-ai absolvit Dreptul.

10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Decat sa-ti pierzi timpul cu asa-zisele tale 'confesiuni", ti-ar fi fost mai de folos sa urmaresti ANUNTURILE din pagina de admitere a facultatii de drept. Ai fi aflat ca, pentru locurile neconfirmate de candidatii admisi, candidatii respinsi pot cere REDISTRIBUIRE:http://law.ubbcluj.ro/

| pufulescu a răspuns:

Ai dat deja funda dar nu ma intereseaza funditele pe acest site!
Nu mai faceti prostia MEA, fiindca exact tampenia asta am facut-o eu in 2003 cand am dat admiterea la facultate. In loc sa stau acasa un an si sa ma pregatesc temeinic pentru admiterea la o academia militara asa cum imi doream m-am repezit sa dau examen la o alta facultate pentru a nu " pierde timpul ca e pretios ".
Nu ai ce sa faci cu managementul acela, e plina tara de economisti! Daca vrei sa urmezi o cariera in drept sau in orice altceva stai acasa un an si fa meditatii, fa sport daca e admitere la vreo scoala militara, mareste-ti sansele de a intra acolo cu o nota buna chiar daca pierzi ceva timp.

| Ofiintă explică (pentru pufulescu):

Chiar iti multumesc pentru raspuns. Intr-adevar si in viziunea mea timpul este foarte pretios, de aceea ma stresez. Ai mei au aflat de facultatea de drept din oradea, insa nu stiu nimic despre facultatea respectiva, daca ofera o pregatire destul de buna, astfel nu m-as lega de ceva ce nu stiu, nu cunosc si nu am idee daca o sa fie bine.

| pufulescu a răspuns (pentru Ofiintă):

Gandeste-te bine ce vrei sa faci fiindca de aceasta alegere depinde restul vietii tale. Nu ezita sa iti impui parerea in fata parintilor, nu merge orbeste pe alegerea lor exceptand aspectul material... daca tu vrei facultate la Bucuresti si ei nu-si permit sa te intretina acolo ii inteleg!
Dar nu fa greseala de a da undeva doar fiindca asa zic parintii. Deci mare atentie la alegere si nu ezita sa amani admiterea daca ai o idee de cariera fixata in cap.

| Ofiintă explică (pentru pufulescu):

Nu este vorba de situatia materiala. Initial am dat admitere la Cluj Babes-Bolyai care este o facultate renumita si unde nu as fi avut aceasta incertitudine asupra gradului de pregatire pe care il ofera. Insa, ulterior au aflat despre facultatea de drept din Oradea, eu l-am sunat pe profesorul meu de logica si l-am intrebat in legatura cu facultatea. El a fost sceptic, nu a stiut sa-mi ofere un raspuns concret, a spus ca nu se compara cu facultatea din Cluj insa, in ultima perioada s-a mai imbunatatit. Iar, eu nu vreau sa-mi irosesc timpul pe o facultate care nu ofera un grad ridicat de scolarizare.
In Oradea sunt mai putine locuri si admiterea se face pe baza de dosar.

| Ofiintă explică (pentru Ofiintă):

Precizez ca vreau sa dau la Institutul national de magistratura si imi este teama ca facultatea din oradea nu imi va oferii aceasta sansa.

| pufulescu a răspuns (pentru Ofiintă):

Numai tu poti alege, eu ti-am spus ca mai exista si varianta amanarii!
Nu e dracul asa negru nici daca faci facultatea de drept la Oradea, admiterea la INM e cu examen nu in functie de ce scoala ai terminat. Deci teama ta ca nu iei acel examen daca nu faci o anume facultate nu e justificata.

| IoanaIonuca a răspuns:

Ai putea sa mergi anul asta la management, insa sa nu te stresezi prea tare si incerci si la anul la Drept, daca tot e visul tau. Multa bafta! :*

| moshulica a răspuns:

Buna ziua,
Sunt cu siguranta mult mai in varsta decat parintii tai dar parca ieri se pregateau pentru facultate cei trei copii ai mei. Si ei alesesera (singuri) ceea ce doresc sa faca in viata. Fetele medicina iar baiatul automatica (calculatoare). Pe vremea aia (acum 16-18 ani), se intra destul de greu la ambele facultati si fetele au ratat admiterea. Baiatul a intrat dar, ca rezerva, sustinuse si examenul de admitere la matematica, facultate pe care l-am sfatuit sa NU o urmeze daca nu-l pasioneaza meseria de profesor. Fetele au stat acasa, fiecare, un an si apoi au intrat cu brio, completand lipsurile pe care le-au constatat cu ocazia rateurilor. Esecurile nu le-au fost reprosate iar incurajarile primite le-au creat dispozitia de a munci pentru a face ce-si doresc in viata.

Iarta-mi lunga poveste, pe care sper ca ai avut rabdare sa o citesti si cred ca sfatul meu se subantelege: un an pierdut acum e un pret mic pentru a putea face apoi, o viata intreaga, ceea ce-ti place. Stiu ca orice esec e dureros dar aduce si un spor de ambitie.

| RockNGreen a răspuns:

In alte orașe, nu contează decât media de la bac, nu dai si alte probleme, gen BRASOV. Can try Brasov happy