| BlancaFantasma a întrebat:

voi v-ati decis la ce facultate vreti sa mergeti? in domeniul economiei isi doreste vreunul dintre voi? credeti ca e o alegere buna chiar daca se duc tot mai multi inspre acest domeniu?

Răspuns Câştigător
| Fredie a răspuns:

Buna. Eu sunt economist, am terminat ASE ul, facultatea de Finante, Banci si Burse de valori din Bucuresti. Intr-adevar acum exista multe facultati private, ce in aparenta scot economist pe banda rulanta. Firmele private stiu insa foarte bine, exact ce fel de carte se invata in fiecare unievrsitate din tara si in consecinta la o recrutare corecta un economist cu diploma de ASE va avea intotdeauna castig de cauza in fata celor cu un Cantemir, Spiru, samd. Doar diploma de ASE nu iti este insa suficienta daca iti doresti o cariera serioasa: este nevoie sa iti placa cu adevarat domeniul economic, sa te perfectionezi si dupa terminarea facultatii prin diverse metode, traininguri, samd. Doar asa iti poti face o cariera faina. Bye.

4 răspunsuri:
| aisha01eu a răspuns:

Da, eu. Anul acesta vreau sa intru la ASE (administrarea afacerilor in lb straine). Inca cred ca e de viitor. Oricum vreau sa plec din tara. Oriunde numai in Romania nu! si nu, in Romania nu ai viitor cu ASE/ Drept pentru ca deja sunt prea multi. Dar imi place la nebunie, si stiintele politice la fel.

| sweetcandy93 a răspuns:

Saluthappy! Si eu sunt putin nesigura(ma gandesc la medicina dentara).
Sora mea e la Facultatea de Stiinte Economice si Gestiunea Afacerilor, vreau sa iti spun ca muuulta lume merge acolo si din pacate dupa ce termina facultatea nu isi gasesc de lucru. Daca iti doresti mult, ai multa ambitie si vei lucra din greu vei avea sanse dar altfel iti sugerez sa te orientezi in alt domeniu mai sigur. Sper ca te-am ajutat.

| Comoaracasei a răspuns:

Pai, eu am terminast Stiinele economice de ceva timp – cand se mai facea carte, si am termiat la Cluj, la Babes
Acum 3 ani am cautat sa recrutez 2 absolventi ale acestui domeniu si sa fiu sincer a fost un calvar. Termina economistii cu duiumul si ies ep banda oameni care habar nu au de economie - si asta nu e doar parerea mea. Si mai e ceva, nu e un domeniu de viitor. Cauta sa faci ceva care mai are si viitor, aceasta facultate te blocheaza in tara si nici nu are viitor, privete si tu criza care e acum...

| Beiiuka a răspuns:

Da eu as vveahee hee adica. in domeniu afacerilor thinking [am timp sa ma gadeesc:d }