| Alei1111 a întrebat:

Bună
Vreau sa dau la facultatea de limbi straine, deoarece e singurul domeniu care ma pasioneaza.
Toti profesorii mei imi spun ca poti sa devii doar profesor cu aceasta facultate. Eu nu vreau sa fiu profesor nu doar din cauza salariilor mici dar nu imi place acest domeniu si nici nu am calitatile necesare
Poti face si altceva cu aceasta facultate? Daca da, cati bani se castiga? Am mai auzit de traducator dar altii au spus ca in prezent doar profesor te poti face...
Mulțumesc anticipat

5 răspunsuri:
| NuCitescNotificari a răspuns:

Poti lucra intr-o anumita tara din occident, dar cu conditia sa stii limba la nivel avansat.

| newaccountbye a răspuns:

Nu e adevărat ca te poți face doar profesor… Sunt atât de multe meserii după facultatea asta.
Cred ca cel mai ok și plătit ar fi traducătorul

| and0ra a răspuns:

Sunt destule joburi, acum depinde de calitățile tale, limbile pe care le faci și domeniul în care vrei sa lucrezi. Traducător, jurnalist, editor de carte, redactor, cam orice job ce ține de cărți, am câțiva colegi care lucrează la call-center, alt job ar fi de ex stewardesa dacă faci câteva studii în plus, plus ce îți oferă facultatea, pentru ca în general ar trebui și sa fie câteva firme care recrutează oameni pentru anumite limbi, firme pe care le cunoști in cadrul facultății specifice.

| HelloWorld00 a răspuns:

Dacă nu te sperie programarea sau telecomunicațiile, să știi că multinaționalele se cam bat pe oameni cu aptitudini tehnice și care cunosc franceza, germana, italiana etc. nu doar engleza, ca orice corporatist. Iar salariile sunt mai mult decât motivante.

| r0bin3t a răspuns:

Poti fi orice vrei tu. Incepand de la traducator legal autorizat pana la... nu stiu... manager la o fabrica de pungi in Norvegia (daca ai studiat limba norvegiana - limba germanica nordica). Pe scurt, o limba straina stiuta foarte bine, te ajuta sa faci ce meserie vrei tu, in tara in care se vorbeste limba respectiva.
P.S: daca studiezi Latina sau Swahili, ghinion! tongue