| dudulica34 a întrebat:

Buna vreau sa ma fac medic veterinar la liceu la ce profil trebuie sa ma dau?

Răspuns Câştigător
| BizuBVBArmy a răspuns:

Si eu am aceeasi inclinatie.
Mam interesat si la liceu se da pe profilul chimie biologie
APOI o facultate de 5 ani care costa cca 2000 de euro pe an

| Biancaionut a răspuns (pentru BizuBVBArmy):

Eu sunt la un asemenea liceu si la un asemenea profil tehnician veterinar si cand termini liceul poti fi angajat nu iti mai trebuie facultate ( Colegiul tehnic "Pontica" Constanța)winking

11 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Bună,
Trebuie să mergi la un profil real, preferabil ştiinţe.
Eu vreau medicină generală, deci tot pe acolo. Dar am un prieten foarte bun care a intrat la fără taxă la veterinară, deci ştiu cam cum stă treaba.
După liceu urmează facultatea, dar până atunci mai ai.
O zi bună! happy

| dudulica34 explică (pentru MadRaven):

Mersi!

| MadRaven a răspuns (pentru dudulica34):

Nu ai pentru ce big grin

| thalyslly a răspuns:

In unele orase exista licee cu profil tehnician veterinar, iar cand termini liceul poti sa lucrezi ca tehnician.ca medic veterinar trebuie sa termini o facultate care tine 6 ani si este f grea. taxa pe an depinde de la o fac la fac dar daca ai medie mare la bac intri la fara taxa

| dudulica34 explică (pentru thalyslly):

Da in Bacau gasesti un astfel de liceu?

| thalyslly a răspuns (pentru dudulica34):

Incearca la liceul agricol hemeiusi din bacau. poate au sectie de tehnician veterinar. daca nu alege un liceu cu profil real cu multa chimie si fizica pentru ca in primii 2 ani se face multa chimie si fizica, si ar trebui sa ai bazele inca din liceu ca nu o sa iti mai explice nimeni de la inceput.
funda?

| petre059 a răspuns:

De regula urmezi un liceu agricol, apoi mergi la facultate, nu poti fii medic veterinar numai cu liceul.

| MadalinG99 a răspuns (pentru petre059):

Te contrazic, sunt la liceu cu profil technician veterinar si multi care au absolvit liceul acesta dupa ce au facut practica pe la ferme cand au terminat liceul au fost angajati.

| Kalyselo a răspuns:

Nu poti doar cu liceul dar poti sa te axezi pe ceva profil chimie-biologie ca iti prinde bine in acest domeniu.

| Daria_Popa_2000 a răspuns:

Pai eu m.am dus la liceu agricol unde se baza pe bio si chimie dupa am urmat o facultate. Acuma suntem in 2018 au trecut 5 ani de cand ai pus intrebarea?