| Eva1997 a întrebat:

Bună ziua! Care este cea mai "ușoară" specializare pentru a deveni asistent medical?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu exista una usoara, ai de invatat pe rupte si ai de facut practica la toate, asta daca doresti cu adevarat sa profesezi si nu te bazezi pe faptul ca ai pile care iti asigura un post indiferent de performantele tale.Succes.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asa ceva nu poate fi o specializare ușoară.
Dacă nu iti place sa lucrezi cu oamenii, mai bine alege-ti altceva.

| Violleta2022 a răspuns:

Femeie de servici la un spital sau policilinca, aia este cea mai usoara specilizare intr-un spital sau policlinca medicala.

Munca de asistenta medicala nu-i usoara, fiindca necesita sa faci si spalturi de rani sangerande, curata de fecale daca cineva s-a scapat pe el, sters la gura si cate si mai cate.

| ___Enzo a răspuns:

Și eu vreau sa ajut oamenii, dar simt că nu o să reușesc nicăieri să lucrez! Când văd oamenii cum lucrează eu simt ca nu ma descurc nicăieri! Mereu zic în că nu mă descurc de exemplu sa lucrez: la primărie, Radio Zu, planetariu, parlament, magazine etc! În visele mele mă descurc la orice!

| Eva1997 explică:

Simt nevoia să ajut oamenii și sa caut tratament pentru orice boală!

| randomuser009 a răspuns (pentru Eva1997):

Nu ti face griji de cei care iti spun ca asistenta e munca de infirmiera, nu e asa, se apropie mai mult daca faci postliceala, dar si rezidenti fac munca de infirmiera prin spitale, daca ii intrebi putin.
Dar ca asistent nu dai tratement si altele, asistentul asista doctorul, desi doctorul scrie foi, asistenul ajuta, daca e nevoi de anamneza, pot ajuta, cam asta pot face, nu pot da tratament nu pot sa cerceteze, pot numai sa lucreze langa medic.
Munca de asistent e undeva mai spre medic daca ai facultate, dar toti fac ceva munca de infirmiera, cel putin in Romania, nu stiu de celelalte tari.