| MGK a întrebat:

Buna ziua!
De mult timp ma bate gandul ca, dupa liceu, sa ma duc in Australia pentru a face facultatea si pentru a ajunge cineva in viata asta.
Stiu ca trebuie sa imi fac viza si am auzit la multi ca nu e deloc usor.
Ceea ce nu stiu e cum as putea sa iau viza.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si ai luat in calcul si zecile de mii de dolari de care ai nevoie? ca viza o iei tu

| EmanuelEmy7 a răspuns:

Iti trebuie un act de identitate, si uita-te si pe link-urile alea!winking

| millyca a răspuns:

Buna,

Nu inteleg ce te-ai astepta sa ajungi. Este amuzanta exprimarea sau poate chiar intentionat amuzanta. Daca tot te-ai nascut aici, in Orient (asta daca nu cumva esti din Transilvania), eu ti-as sugera sa mai ramai. Am auzit si o teorie conform careia sufletul si-ar alege dinainte locul unde se va intrupa. In fine, divaghez prea mult, asa sunt eu uneori...

Cu mult mult timp in urma am avut si eu ideea ca as putea pleca sa traiesc in Noua Zeelanda. Ma atragea ce vazusem la TV ca este acolo, sporturile extreme care se practica, mai multe... O diferenta fata de Australia ar fi ca acolo nu sunt lighioane (aka. jivine) care sa urce pe tine si sa iti faca rau, mult rau. Insa determinarea mea nu a fost suficienta, oricum, ci mai mult am tatonat. In cele din urma, am abandonat ideea.

Acum, ce tine strict de intrebarea ta: Pentru Noua Zeelanda imi amintesc la vremea respectiva ca functiona un sistem de acordare a vizei pe puncte. De exemplu, obtineai un anumit numar de puncte daca aveai studii superioare, un alt numar de puncte daca erai casatorit/a sau daca erai solicitat/a de o firma de acolo. Iar aceste puncte, cumulate, trebuiau sa depaseasca un anumit prag pentru a te fi inscris in programul lor pentru vize. Pentru Australia ma astept la ceva similar.

Desigur, poti cauta folosind direct Google, dar este mai bine daca reusesti sa discuti direct cu oameni avizati. Probabil ca eu mai mult am batut campii decat sa reusesc a-ti fi cu ceva de folos. Mersi ca m-ai citit.

PS: Australia, daca nu cumva mi se pare, incearca sa practice un fel de selectie a cetatenilor "wannabe", aspect discutabil. Ei se vor a evolua cat mai aproape de o societate ideala, dar sa stii si sa le spui si lor daca te duci ca geniile arareori stau in puf. Asta apropo de devenire.