| alinutz911 a întrebat:

Buna ziua TPU! Este adevarat ca pentru a ajunge procuror sau notar trebuie sa dai bani? Si nu ai nici o sansa sa reusesti fara bani?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te asigur ca asa este in prezent, cum ti-am spus, mai ales la procurori. S-ar putea, desi nu sunt chiar sigur, ca la notari sa dai vreo suma de bani pentru a putea face stagiatura la notarul unde vrei, cel putin asa auzisem cu cativa ani in urma, dar acum esti repartizat la stagiu de catre uniunea notarilor.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca este adevarat, mai ales pentru a ajunge procuror. Este destul sa fii foarte bun si poti reusi fara sa dai vreun ban, nu banii te fac sa reusesti la admiterea in INM sau la examenul de absolvire si nici la cel de definitivat.
Nici la notari banii nu te ajuta, daca nu esti bun, s-au schmbat destule lucruri in ultimul timp si conteaza stiinta nu banii.

| alinutz911 explică (pentru Ioandelasal):

Mi ar place sa fie asa, dar nu stiu sincer ce sa cred ....parerile sunt foarte impartite

| alinutz911 explică (pentru Ioandelasal):

Sincer nu stiu ce sa cred, parerile sunt impartite.

| Ioandelasal a răspuns (pentru alinutz911):

Te asigur ca asa este in prezent, cum ti-am spus, mai ales la procurori. S-ar putea, desi nu sunt chiar sigur, ca la notari sa dai vreo suma de bani pentru a putea face stagiatura la notarul unde vrei, cel putin asa auzisem cu cativa ani in urma, dar acum esti repartizat la stagiu de catre uniunea notarilor.

| Tinna666 a răspuns:

Ai o sansa foarte foarte foarrrrrrrte mica sa ajungi procuror fara bani fara bani happy si ca sa ajungi procuror trebuie prima data sa fi avocat din cate stiu eu...dar oricum ai nevoie de o gramada de bani sa ajungi cunoscut si sa castigi bine din asta

| ElenaSt2011 a răspuns:

Eu am auzit ca dupa terminarea facultatii de drept, trebuie sa faci practica, sau stagiatura in cazul in care se denumeste asa in cadrul unui cabinet de avocat, iar asta costa cateva mii de euro.

Daca este sau nu asa, poti intreba la mai multe cabinete de avocatura, asat inainte sa incepi studentia. Sa stii daca are rost sa urmezi dreptul sau nu.

Cat priveste postul de procuror, am auzit ca se da examen pentru asta. Poti intreba la judecatoria din orasul tau, pentru informatii mai exacte.

| Xulescu006 a răspuns:

Nu este adevarat.Pentru aceste meserii iti trebuie o adevarata pregatire si o disponibilitate de a invatata destul de mult. Multi, poate, au ajuns in aceste functii datorita situatiei financiare, dar nu consider ca e o regula.

| AndreyXel a răspuns:

Daca nu dai bani ai sanse foarte mici... Daca dai bani ajungi la sigur big grin