| anonim_4396 a întrebat:

vreau sa va intreb daca se merita sau nu sa te faci medic. si argumente va rog.

Răspuns Câştigător
| Dana211 a răspuns:

Se merita daca te pasioneaza si iti place cu adevarat. Orice alt motiv e o prostie pentru ca pana vei ajunge sa castigi bani de exemplu va dura minim 9 ani, timp in care va trebuie sa te intretina parintii ( nu e prea ok ca la 24 de ani sa le ceri bani de adidasi). In plus de asta e o facultate extrem de grea care nu iti mananca doar timpul ci si nervii, iar daca nu o vei face din placere atunci nu vei putea rezista

14 răspunsuri:
| Dyutzza a răspuns:

Buna! Medicina este o meserie care trebuie facuta in mod special pentru oameni, trebuie sa vrei si sa-ti placa. Cu aceasta meserie evoluezi in timp in functie de cat de bine iti face treaba. Este o meserie a carei satisfactie vine mai mult pe partea morala decat pe cea financiara mai ales in momentul de fata in tara noastra, este o meserie care implica multa pasiune si munca. Si da se merita daca vrei cu adevarat indiferent de circumstante, esti pasionat si daca multumirea unui om din suflet este mai importanta pentru tine decat anumite satisfactii financiare. Daca esti un medic bun si stii sa-ti castigi respectul prin modul cum ajuti oamenii si prin munca, in timp vei avea parte si de acea implinire financiara.

| EvangelineLovin a răspuns:

Daca esti medic bun si chiar iti pasa de pacienti, o sa se duca vorba si o sa ai multi pacineti, in strainatate se cauta iar medici. Dar sa fii medic serios nu ca altii care nu se uita la tine daca nu le bagi banii in buzunar, omul moare in fata ta si tu nu te uiti la el ca nu are bani. De asta te plateste statul!

| Elvina a răspuns:

Merita, atat timp cat vrei sa ajuti oamenii. Trebuie sa inveti mult dar asta e. Si daca vrei si sa castigi bine, fa-te medic, daca nu, atunci nu. Bafta!

| alinadianaaa a răspuns:

Parerea mea este ca se merita sa profesezi meseria aceasta, chiar daca trebuie sa inveti mult, dar stii ca dupa aceea ai sa ai un viitor bun.In Romania nu se pre pune accent pe meseria aceeasta, dar in strainatate este foarte cautata.

| Exxtremus a răspuns:

Trebuie sa inveti. Poti sa te imbolnavesti de la pacienti. Nu ai salariu mare. Si esti responsabil pentru mortilaughing Adica esti responsabil pentru cei decedati, si trebuie sa ii spui familiei ca a decedat si e foarte greu o sa faca asa : cryingcryingcryingcryingcryingCosteele de ce ma paraseeesti? Nu eram eu iubirea taaaa? Vasiliiiiicaaacrying((cryingcryingsadcryingcryingcryingNu

| FoReVeRyOuNgBiTcH a răspuns:

Depinde ce fel de medic vrei sa fi. Trebuie sa iti alegi o ramura a medicinei care sa nu fie foarte periculoasa, adica sa nu fie sanse mari ca pacientul sa moara si tu raspunzi pentru el. Nu se merita sa fi doctor in Romania la ce salarii, conditii etc. exista aici. chatterbox Eventual poti face Facultatea de Medicina din Cluj (e renumita) si sa te orientezi spre locuri de munca ca si medic din strainatate).

Bafta!

| RalucaNiță a răspuns:

La inceput nu...banii pe care ii ia un rezident de exemplu in chirurgie este de 800 de lei, dar banii care iti intra zi de zi in buzunar 100, 200 poate si mai mult, eu zic ca se merita si mai ales daca iti faci bine treaba.

| AAlleexxx a răspuns:

Daca te faci doctor si ajungi in alta tara ajungi sa faci si 7-8 mii de euro pe luna, dar este f. grreu la medicina sa inveti totata anatomia si chimia big grin

| EllyMelly a răspuns:

Daca iti place aceasta profesie, merita sa incerci, si nu ai nevoie de alte pareri. Insa daca nu iti prea convine sa fii medic, deci e mai bine sa te gindesti bine inainte de a face pasul care te va duce spre acesta cariera.

| WeedGamer a răspuns:

Castigi bine, esti respectat, ai foarte multe specializari deci ai de unde alege, poti lucra la mai multe cabinete(depinde de specializare), si mereu va fi nevoie de doctori insa e mult de invatat si mult de munca la inceput.

| DayLin7 a răspuns:

Eu personal cred ca se merita, dar te anunt ca trebuie sa inveti foarte multi termeni tehnici si daca nu iti va face placere iti va fi foarte greu.Din cate stiu trebuie sa faci un liceu medical sau dupa o facultate si cred ca examenele sunt foarte grele. Bafta, si eu vreau sa fiu acelasi lucru!

| HighFlyingBirds a răspuns:

Oamenii mereu se îmbolnăvesc, mereu e nevoie de medici.

| Bobo31 a răspuns:

Sincera sa fiu aici in Romania nu se merita deloc. pentru ca salariile sunt foarte mici si nu cred ca ti-ar placea.
Incearca in alta tara. ex: Italia, Germania etc.
Depinde si ce studii ai.
Bafta!