| Dyana2003 a întrebat:

BunaTPU,
sunt Diana, am trecut in clasa a 8 a dar ma gandesc de acum la ce profil as putea sa dau...as doti sa dau pe filologie, ma pricep la romana si engleza insa as vrea sa va întreb ce note ar trebui sa iau la examen (capacitate)pentru a intra pe acest profil si ce pot deveni?
Multumeslaughing

Răspuns Câştigător
| vmalex21 a răspuns:

Depinde de liceul unde vrei sa mergi. Daca vrei sa urmezi filologie la un colegiu national ai nevoie de o medie de peste 8.50. Daca vrei sa urmezi un liceu teoretic e suficient ceva peste 7.50. Oricum te poti transfera daca cumva nu intri, e cel mai bun profil de liceu pentru cei care nu vor sa-si chinuie viata cu matematica, fizica sau chimia.

| Zaygon a răspuns (pentru vmalex21):

Aia cu media e orientativa si depinde de la o generatie la alta. Stii totusi care e diferenta dintre un colegiu national si un liceu teoretic? Infrastructura si poate sectii in plus. Eu am fost la colegiu national si diferenta dintre colegiul la care am fost eu si liceul teoretic de la mine din oras e fpatul ca la noi era sectia sportiva care btw e pe langa cu totul in mare parte.

Si sa iti zic eu chinuiala, la fel de mult de chinui si cu limbile straine daca esti real(si iti zic asta ca unul care a terminat mate info, intensiv info si student la calculatoare).

3 răspunsuri:
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Nu este o medie minima ci se intra in limita locurilor, cu mediile descrescatoare. Ce poti deveni? Daca nu esti a draq de buna, nu doar sa te pricepi, cam nimic.

| vmalex21 a răspuns:

La mate-info trebuie sa fii maestru...iar la Bac daca nu esti bun prieten cu matematica ai nevoie de meditatii.Pe langa faptul ca la Romana sunt cam aceleasi idiotenii de invatat.Asa la filo ai de invatat la romana, la istorie ai 9 lectii de invatat si la geografie doar materia din ultimul an.Eu nu inteleg prostia asta de clasificare cu,, colegii nationale,, Am intalnit elevi de la colegii nationale sau fosti colegi de generala de acolo care abia au luat Bacul.