| capsuna14 a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si am o mare nelamurire...
Vreau sa dau la profilul Filologie, dar nu ma pricep foarte bine la matematica. Cu romana stau destul de bine si as vrea sa imi spuneti despre acest profil tot ce stiti si ce note trebuie sa ai pentru a ajunge la Filologie.
Multumesc!

4 răspunsuri:
| DenisaNicoletaG a răspuns:

Profilul acesta consta in limba romana si limbi straine cel mai mult. Iti alegi tu pe ce limbi mergi, dar e un profil usor. Mi se pare ca trebuie sa ai peste 7.80.
Stiu ca se face si foarte multa istorie... bleah

| chazz a răspuns:

Depinde de liceu. uita-te la mediile de anul trecut sa iti faci o idee, la filologie vei face doar 2 ore de matematica in clasele 9-10, dupa ai scapat. vei face romana, engleza, franceza, geografie si istorie ca si baza.eu am terminat la filologie, nu e stres, ai viata usoara. acum depinde si ce profesori ai.

| capsuna14 explică (pentru chazz):

Vreau sa merg la Spiru Haret ca e cel mai aproape, iar media de admitere este de 7...asta inseamna ca imi trebuie media generala in a 8-a de 8.50, la examen am nevoie de un 7 si un 6, 20 ca sa imi vina fix 7

| chazz a răspuns (pentru capsuna14):

Mult succes, eu cand am dat evaluarea nationala era 50%media celor 4 ani si 50%media de la evaluare. ( daca mai tin bine minterolling on the floor ca am si uitat) daca faci cate un subiect pe saptamana pentru. evaluarile nationale de acum nu o sa ai stres.