| PulbereDeStea a întrebat:

Ca invatatoare ai nevoie voce si de talent la desen?

12 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Trebuie sa ai aptitudini muzicale, fizice si artistice. Vezi in ce consta verificarea acestora( in caz ca optezi pentru un liceu vocational, specializarea invatatori-educatoare):http://www.cn-eminescu.ro/......-PEDAGOGIC

| PulbereDeStea explică (pentru alessia5158):

Am terminat liceul, ma gandesc la facultate.

| stlucian a răspuns:

Ca sa nu fiu rau in primul rand ai nevoie acum in secolul XXI de studii pedagogice.
Apoi de celelalte.
Personal, si nu stiu daca se mai pune accent pe acest lucru, am avut o INVATATOARE ca o MAMA!
M-a lovit usor cand am gresit si mi-a dat bulina cand am fost bun!
Din cate i-mi aduc aminte nu avea voce dar sa straduit sa cante cu noi in limba engleza! APOI la imormantarea ei, trecu-se-r-am toti intr-o alta perioada a scolii, gimnaziu, am aflat ca facuse doar Limba Rusa.

Oricum ne-a purtat mana sa invatam sa scriem cu bastonase si liniute pe fiecare in parte! Si eram multi 40!

Mult respect pentru cine vrea aceasta meserie!

La raspuns, nu cred ca pot da unul.
Dar daca VREI sa faci acest lucru depinde de tine daca vrei cu adevarat!

O invatatoare buna nu are nevoie de diplome/voce/talent... le vei invata cu cei mici daca-TI PLACE!

Parerea mea.

| vangaelis a răspuns:

Ca invatatoare iti trebuie studii pedagogice, nu este de ajuns sa-ti placa copii

| PulbereDeStea explică (pentru vangaelis):

Facultate si master daca trebuie. Dar nu am aptitudini muzicale. La desen fac eu ceva pe acolo, nu sunt experta dar pot sa desenez dupa modele. laughing

| 4343gddhkied a răspuns:

Nu e neaparat sa ai talent la desen sau voce, conteaza sa intelegi copii sa stii sa le explici pe intelesul lor si mai important sa ai o legatura cat se poate de stransa cu ei, deoarece vor avea incredere si vei fi ascultata sau respectata happy multi copii duc lipsa de socializare (parinte-fiu\fiica), daca asta iti doresti multa bafta happy!

| PulbereDeStea explică (pentru 4343gddhkied):

Imi plac copii si imi place sa lucrez cu ei dar nu stiu daca este de ajuns.

| 4343gddhkied a răspuns (pentru PulbereDeStea):

Pai increderea si rabdarea se pot castiga in timp happy daca iti place asta te sfatuiesc sa incerci pentru ca nu va nimic impotriva ta, poate in unele momente va fi greu si nu vei suporta presiunea la care vei fi supusa si poate va trebui sa ridici tonul in cele mai rele cazuri, dar toate au un sens happy, vei castiga experienta, te vei gandi la un moment dat :"daca voi avea copii nu trebuie sa ii educ asa ..etc happy " Noi nu suntem aici sa dam cu parul asa cred eu, nu ai nevoie de noi sa iti zicem ce sa faci ai incredere in tine si totul va fi bine :*! multa bafta happy

| Mihaitza009 a răspuns:

Nu trebuie doar sa ai rabdare cu copii mici si sa stii cum sa le vorbesti si sa le explici

| PisicaDragutza3 a răspuns:

Buna. Pai sincer da, daca vrei sa fi invatatoare 1-4. Adica la 1-4 era o invatatoare cam la toate materiile... Dar depinde si de tine ce vrei sa te faci invatatoare de romana, matematica Etc. Eu imi mai amintesc ca doar la ora de franceza si cea de sport aveam profesoari diferiti, ca-n rest tot aceeasi doamna.(Ea ne ajuta si la desen muzica, mi se parea foarte priceputa.) Funda?batting eyelashes

| PulbereDeStea explică (pentru PisicaDragutza3):

Pai sincer nu cred ca poti fii invatatoare la o singura materie. Poate faci referire la profesoara, ceea ce este cu totul altceva. Dar religia tot invatatoarea preda? Eu aveam profesoara la religie.

| PisicaDragutza3 a răspuns (pentru PulbereDeStea):

Da. Daca sti mai multe despre religie ( In ce an s-a nascut Paraschiva ETC sau sa le pui filmulete despre religie ) este foarte bine.