| AvalohAlyn a întrebat:

Cam cat are salariul un profesor debutant suplinitor? Si cam cat o sa fie in viitor salariul? Se va mai mari?

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Păi salariu minim pe economie în jur de 1000 RON. Un debutant 800 RON și va ajunge la 1900 RON.
http://stirileprotv.ro/......i-177.html

| Vaduva_Mita_1990 a răspuns (pentru Anonimuserr):

Eu iti spun cat ia profa de tehno, ea ia 10000 ron pe luna dar se duce la forte multe scoli si are o vechime de peste30 ani.Dar daca te duci doar la scoala si esti in prin iei 800ron dupa 20-30 ani ajungi la 2500ron, sper ca te ajutat

| Anonimuserr a răspuns (pentru Vaduva_Mita_1990):

10000 RON adică lucrează în mai multe servicii, e normal așa. Nu există lege în care să prevadă că trebuei să ai doar un job și atât. Dacă te ține sănătatea și psihicul și ești foarte apt poți avea și 3 job-uri.

| floresdemayo a răspuns (pentru Vaduva_Mita_1990):

Profesorul trebuie să își facă norma de 18 ore + dirigenție. Cum educația tehnologică e doar o oră pe săptămână, profesorul tău e nevoit să meargă la mai multe școli, pentru a-și face norma completă, pe săptămână.
În al doilea rând, nu există profesor cu un salariu de 10000 ron (o sută de milioane). Ori ai înțeles greșit, ori te-a luat la mișto.
Un profesor cu o astfel de vechime, cu toate gradele didactice obținute, nu poate avea decat 1700-1900 ron. Un director principal ajunge până la 3000 ron.
Profesorii de lb. română, mate etc își suplimentează veniturile, oferind meditații, însă nu mă refer la profesorii de tehnologie...

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Acum castiga minimul pe economie, adica vreo 800 ron dupa ce plateste taxe iar in viitor cine stie

| dragosbogdan001 a răspuns:

Pai nu poti prevedea viitorul.

| chitaramea a răspuns:

Mai nu stiu exact cat e salariul sau daca te ajuta cumva raspunsul meu. Stiu insa ca meditatiile sunt mare ajutor pentru profesor. Si daca vrei sa faci asta mai departe nu te uita la salariu caci te vei razgandi, insa avem nevoie si de profesori. Bafta!