| dan1989 a întrebat:

Care este deosebirea dintre "profesor învățământ preșcolar" (absolvent facultate) și "educator" (absolvent liceu pedagogic)?
Sau dintre "profesor învățământ primar" (absolvent facultate) și "învățător" (absolvent liceu)?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Absolventii de facultate se considera ca au pregatire mai buna si grila de salarizare este mai mare. Uite un exemplu din 2020: https://bit.ly/3dCIqOS

| Iamforfun a răspuns:

Nu cred că este o mare diferență de studii.
Liceul pedagogic de educatoare sau învățători era un liceu unde se învăța temeinic pe vremuri.
Acum liceul pedagogic cam echivalează cu liceul teoretic plus trei ani de facultate, pentru a deveni profesor învățământ primar.