| Narcis2007 a întrebat:

Care este salariul de inceput pentru un programator fara experienta, doar cu facultatea in Cluj/Bucuresti/Iasi?
raspundeti doar daca stiti concret, nu doar din ce ati citit pe internet

Răspuns Câştigător
| EarsOfAFox a răspuns:

Timpul ti-l faci cum poti/doresti. Insa, in general, e greu sa te tii de 2 lucruri, mai ales ca o facultate de IT e serioasa, e de invatat destul de mult pana si ca sa iei un 5-6 pentru a promova la materiile de umplutura sau mai putin corelate cu programarea. Din pacate, nu se face numai programare sau ceva legat de calculatoare. Mai ales daca alegi facultate de calculatoare/Politehnica unde chiar sunt multe materii pentru care vei invata doar ca sa promovezi, deci interes 0, tangenta minima cu pasiunea ta, doar ca sa te treaca o fosila de profesor ca sa poti merge mai departe. In facultate e mai greu, fiindca in liceu e mai usor sa inveti si la materii mai putin preferate. Cumva iei o nota mai modesta. In facultate nu mai e asa. Ti se baga si pe gat, trebuie sa promovezi tot, iar munca depusa e teribil de mare intr-un timp inuman de scurt fata de cum se munceste in liceu intr-un ritm mult mai lent. Uneori vei avea senzatia ca inveti pentru 10 numai ca sa iei 5 la anumite materii.
Eu, unul, nu am reusit sa ma angajez in timpul facultatii(in care si asa m-am descurcat destul de greu, fiindca la ETTI unde am terminat eu au fost multe materii ce mi-au mancat grijile), desi oportunitati interesante am primit, chiar si de la angajatori de top. Se cauta foarte mult studentii facultatilor de IT din anii terminali care cunosc dintre limbile straine indeosebi germana, desi asta implica automat un ghiveci, ori mai mult suport IT pe developing decat programare propriu-zisa. Dar, conteaza si o limba acolo. Te ajuta cumva la acea 0 experienta asupra careia pui tu problema.
Din moment ce ma intrebi asta, inteleg ca urmeaza sa dai la o asemenea facultate, dar eu zic ca e devreme sa ai o perspectiva de programator fara experienta. In 3-4 ani de zile ai ce cunostinte sau experienta sa dobandesti daca-ti place domeniul. Eu cred ca cine vrea sa ajunga sa lucreze in programare trebuie sa acumuleze ceva de-a lungul timpului. Cine se duce sa faca facultate de info/calculatoare doar pentru ca suna cool IT-ul o sa aiba sanse foarte mari sa traga din greu, ba chiar sa-si piarda timpul, fiindca daca programarea nu e de unii, chiar e pierdere de vreme, desi acestia chiar nu stiau cu ce se mananca mai bine facultatea, ei inchipuindu-si avioane, automobile si alte SF-uri usoare.

Tot in privinta angajarii, de putut se poate, dar nu prea e posibil full-time. Iar la part-time iti dai seama ca salariul nu mai intra in discutie, in majoritatea cazurilor fiind prea nesemnificativ. Utila ar fi experienta, desigur, salariul e ceva mai putin important intr-un asemenea caz.
Mai sunt si angajatori(insa daca ai noroc de pile/relatii/cunostinte) care te pot tine pentru un internship de 3 luni(nu obligatoriu si platit) doar ca sa inveti. Apoi depinde daca te pastreaza, depinde cat de bine te descurci.

Totusi, in CV-ul tau trebuie sa ai ce scrie. Sigur intri in vizorul unui angajator atunci cand te diferentiezi cu ceva relevant fata de orice alti indivizi de varsta ta care au aceleasi studii ca tine. Facultati au multi, dar... aptitudinile/capabilitatile care depasesc macar putin aceasta sfera valoreaza foarte mult.

Mda, ce pot sa zic, invata acasa in timpul liber programare! Uita-te pe site-urile de job-uri. Vezi ce se cauta/cere. Ai netul la picioare. Tutoriale, carti online, tot ce se poate.
Aproape si unul care da la Drept poate invata programare si are timp in facultate mai mult decat tine ca sa se angajeze in locul tau(facultatea facand-o la vrajeala, neimpacandu-se cu matematica probabil), chiar se poate intampla asa ceva de iti vine sa-ti smulgi parul din cap.
Sa nu crezi ca facultatea de informatica/calculatoare te va invata tot ce-ti trebuie. E cea mai mare teapa/inselatorie daca astepti dupa facultate! Ti se prezinta si in facultate niste fundamente, cateva lucruri utile, dar prea putin pentru cat ai nevoie!

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se pleacă de la minimul pe economie!
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| EarsOfAFox a răspuns:

Se negociaza in functie de cat te pricepi(implica si autoapreciere) si in functie de angajator/firma(domeniu, capacitate), programul de lucru(part-time/full-time).
In general, nu se prea recruteaza programatori fara experienta. Adica oricine vrea sa lucreze in programare sau se considera programator(chiar si pe un domeniu specific) nu poate sa nu aiba acolo o experienta de orice fel. Sau experienta ti-o faci acasa, inveti sa lucrezi la propriile tale proiecte mai simple. In facultati nu se invata decat la un mod generalist, mai mult concepte, fundamente, paradigme, algoritmi mai dificili etc. care in mare parte iti vor fi utile, desi le vei aborda in alt context.
Tehnologiile de programare(limbajele) le mai inveti si singur, iar astea se cauta mai intai pentru a lucra in industria IT.

Cu alte cuvinte, nu e un salariu fix, daca doar asta te intereseaza. Nimeni nu poate sa-ti raspunda. Poti incepe de la oricat de putin sau oricat de decent. Depinde de tine in primul rand! Succes si pune mana pe treaba! Cifrele nu-s batute in cuie. Nu e undeva o lege in afara de una la vrajeala cu salariul minim pe economie, dar aia nu mai tine de domeniul in care activezi/esti angajat.

| Narcis2007 explică (pentru EarsOfAFox):

Si in timpul facultatii se poate lucra? ...am inteles ca nu prea este timp

| EarsOfAFox a răspuns (pentru Narcis2007):

Timpul ti-l faci cum poti/doresti. Insa, in general, e greu sa te tii de 2 lucruri, mai ales ca o facultate de IT e serioasa, e de invatat destul de mult pana si ca sa iei un 5-6 pentru a promova la materiile de umplutura sau mai putin corelate cu programarea. Din pacate, nu se face numai programare sau ceva legat de calculatoare. Mai ales daca alegi facultate de calculatoare/Politehnica unde chiar sunt multe materii pentru care vei invata doar ca sa promovezi, deci interes 0, tangenta minima cu pasiunea ta, doar ca sa te treaca o fosila de profesor ca sa poti merge mai departe. In facultate e mai greu, fiindca in liceu e mai usor sa inveti si la materii mai putin preferate. Cumva iei o nota mai modesta. In facultate nu mai e asa. Ti se baga si pe gat, trebuie sa promovezi tot, iar munca depusa e teribil de mare intr-un timp inuman de scurt fata de cum se munceste in liceu intr-un ritm mult mai lent. Uneori vei avea senzatia ca inveti pentru 10 numai ca sa iei 5 la anumite materii.
Eu, unul, nu am reusit sa ma angajez in timpul facultatii(in care si asa m-am descurcat destul de greu, fiindca la ETTI unde am terminat eu au fost multe materii ce mi-au mancat grijile), desi oportunitati interesante am primit, chiar si de la angajatori de top. Se cauta foarte mult studentii facultatilor de IT din anii terminali care cunosc dintre limbile straine indeosebi germana, desi asta implica automat un ghiveci, ori mai mult suport IT pe developing decat programare propriu-zisa. Dar, conteaza si o limba acolo. Te ajuta cumva la acea 0 experienta asupra careia pui tu problema.
Din moment ce ma intrebi asta, inteleg ca urmeaza sa dai la o asemenea facultate, dar eu zic ca e devreme sa ai o perspectiva de programator fara experienta. In 3-4 ani de zile ai ce cunostinte sau experienta sa dobandesti daca-ti place domeniul. Eu cred ca cine vrea sa ajunga sa lucreze in programare trebuie sa acumuleze ceva de-a lungul timpului. Cine se duce sa faca facultate de info/calculatoare doar pentru ca suna cool IT-ul o sa aiba sanse foarte mari sa traga din greu, ba chiar sa-si piarda timpul, fiindca daca programarea nu e de unii, chiar e pierdere de vreme, desi acestia chiar nu stiau cu ce se mananca mai bine facultatea, ei inchipuindu-si avioane, automobile si alte SF-uri usoare.

Tot in privinta angajarii, de putut se poate, dar nu prea e posibil full-time. Iar la part-time iti dai seama ca salariul nu mai intra in discutie, in majoritatea cazurilor fiind prea nesemnificativ. Utila ar fi experienta, desigur, salariul e ceva mai putin important intr-un asemenea caz.
Mai sunt si angajatori(insa daca ai noroc de pile/relatii/cunostinte) care te pot tine pentru un internship de 3 luni(nu obligatoriu si platit) doar ca sa inveti. Apoi depinde daca te pastreaza, depinde cat de bine te descurci.

Totusi, in CV-ul tau trebuie sa ai ce scrie. Sigur intri in vizorul unui angajator atunci cand te diferentiezi cu ceva relevant fata de orice alti indivizi de varsta ta care au aceleasi studii ca tine. Facultati au multi, dar... aptitudinile/capabilitatile care depasesc macar putin aceasta sfera valoreaza foarte mult.

Mda, ce pot sa zic, invata acasa in timpul liber programare! Uita-te pe site-urile de job-uri. Vezi ce se cauta/cere. Ai netul la picioare. Tutoriale, carti online, tot ce se poate.
Aproape si unul care da la Drept poate invata programare si are timp in facultate mai mult decat tine ca sa se angajeze in locul tau(facultatea facand-o la vrajeala, neimpacandu-se cu matematica probabil), chiar se poate intampla asa ceva de iti vine sa-ti smulgi parul din cap.
Sa nu crezi ca facultatea de informatica/calculatoare te va invata tot ce-ti trebuie. E cea mai mare teapa/inselatorie daca astepti dupa facultate! Ti se prezinta si in facultate niste fundamente, cateva lucruri utile, dar prea putin pentru cat ai nevoie!