| Militară_Fotography_Club_Tehnică_1997 a întrebat:

Cat de mult ma poate ajuta o postliceala sanitara in domeniul smurd? sau din cate am vazut si cei de la smurd au grade si trebuie sa faci ceva scoala ca sa fiii la smurd cu grad?!

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1. Toate posturile de asistent medical generalist se ocupa prin concurs, inclusiv cele de la UPU-SMURD.Cum la aceste concursuri se inscriu si absolventi ai facultatilor de asistenta generala medicala(4 ani) deci, persoane cu o pregatire medicala superioara, iti poti da seama cam ce sanse de reusita au candidatii cu studii medii, respectiv scoala posticeala sanitara ( de 2 ani)!
2. In cadrul SMURD pompierii care sunt angajati ai Inspectoratului General pentru Situatii de Urgenta(IGSU) detin un grad militar ( probabil si pilotii dar, nu stiu sigur!)---- toti ceilalti angajati care lucreaza in cadrul SMURD nu au grade militare(sunt absolventi ai unor scoli civile, nicidecum militare!)

p.s. Pompierii din cadrul SMURD sunt absolventi ai Scolii de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila "Pavel Zaganescu" - Boldesti( vezi locuri admitere 2015:http://www.scoaladepompieri.ro/admiterea.htm)

| Militară_Fotography_Club_Tehnică_1997 explică (pentru alessia5158):

Multumesc! nu doar ca am vazut ca cei de la smurd au ceva un fel de grade pe umeri cu vestita emblema medicala si m-am documentat si am gasit ca sunt de la asistent medical gradul I pana la bla, bla, bla paramedic gradul II bla, bla bla medic comandant regional gradul II cam vreo 22 de grade! Onorifice, neonorifice asta nu stiu! dar multumesc pentru ajutor si sfat big grin