| best1people a întrebat:

Ce diferenta este intre un farmacist(5 ani de facultate) si un asistent farmacist(3 ani de facultate)... diferente ca studii,chimia studiata,materii diferite,salariu,usurinta de a gasi loc de munca,responsabilitatile la locul de munca(daca prepara,administreaza, repara sau altceva)?
Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| ElectroAngel a răspuns:

In ce-i 5 ai de farmacist faci 2 ani te teorie si restul faci practica la asistent de farmacist faci 2 ani de teorie si 1 an practica. Studiile sunt aceleasi dar la farmacist le explica mai in detaliat d-aia au 3 ani.

| Dana211 a răspuns (pentru ElectroAngel):

Nu pot sa imi dau seama de unde ai scos aberatiile astea .....Am colegii foarte buni care fac farmacia da nu am auzit sa faca asa ceva

| Dana211 a răspuns (pentru ElectroAngel):

Facultatea de farmacie dureaza mai mult pentru ca, pe langa faptul ca tot ceea ce faci la asistenta de farmacie e mai detaliat, mai faci si multe materii in plus. Salariul e mai mare pentru un farmacist decat pentru un asistent si teoretic farmacistul prepara medicamentele si nu sta la tejghea sa le vanda, lucru pe care il face asistentul de farmacie.

3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Ca farmacist urmezi facultatea, faci 5 ani in care vei avea cursuri si examene(mai putin in ultimul cand vor fi mai mult optionale). ca asistent de farmacie faci postliceala, nu stiu exact in ce consta, dar iesi pe un rang mai jos decat farmacistul. Cat timp esti student/a la facultate, te poti angaja ca asistent de farmacie. Nu poti elibera retete decat daca esti farmacist (cel putin teoretic, practic elibereaza si asistentul)