| Painkeeper a întrebat:

Ce facultate i-ar putea fi recomandată unei persoane cu înclinații spre științe socio-umane (în special filosofie), istorie și geografie? Oscilez între Facultatea de Istorie, Facultatea de Filosofie și Facultatea de Științe Politice, însă nu am o idee clară de meserie pe care aș putea-o urma în urma absolvirii uneia (sau tuturor) dintre facultățile enumerate. Care sunt niște sugestii bune de facultăți și meserii? Menționez că vreau să fac tot posibilul pentru a rămâne în România.

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Pai facultati, sau meserii? Vrei sa fi domn, sa fi sluga dar sa ai bani, sau sa intri repede pe un salariu modest? Uite. Toate astea trei facultati sunt foarte bune, dar numai daca faci una din primele doua la Universitate, sau Stiinte Politice la SNSPA. Si mergi cat de mult cu scoala poti. Pari sa ai pasiune, dupa cum spui, asa ca mergi tinta spre doctorat. Daca totusi nu vei fi printre cei mai buni, tot o sa iti gasesti o slujba buna, datorita prestigiului Universitatii, atat ca nu in domeniu. Si ce daca? Te-ai format intelectual intr-un domeniu iubit? Asta conteaza.

| Painkeeper explică (pentru minrest):

Nu mă interesează să am un salariu foarte bun sau să am un loc de muncă sigur, tocmai de aceea nu am ales să dau la Academia de Poliție ca majoritatea celor de vârsta mea. Mă interesează doar să nu fiu șomer cu doctorat. Cred că ai dreptate, până la urmă ar fi păcat să nu mă dezvolt într-un domeniu care mă pasionează.

| minrest a răspuns (pentru Painkeeper):

Da, colega, si eu am facultatea de Istorie, la Universitate. Asta este formatia mea intelectuala. Stapanesc (mai mult sau mai putin) metoda unei stiinte fundamentale. Acuma, cei mai buni din promotie raman in cercetare sau in facultate, iar tu vei vedea daca nu vei fi printre ei, si nu vei mai merge la doctorat, ci te vei angaja ca oricare om, mergand la interviuri. Dar nu chiar ca oricare! Toti colegii mei de an au gasit slujbe bune, pentru ca angajatorii stiu ce inseamna inscriptia ''Universitatea Bucuresti''. Asa ca nu vei fi somer cu doctorat, aia sunt ei ce au refuzat sa accepte ca si-au atins limita.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Oricare din cele enumerate dacă nu le exerciți în domeniul didactic, slabe șanse pe piața muncii să supraviețuiești

| MihaiNicu23 a răspuns:

Mai bine la stiinte politice daca nu vrei profesor de geografie, istorie, filososfie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu facultatea de stiinte politice chiar nu ai ce face.
E de departe cea mai inutila.
Ca sa traiesti din politica trebuie sa stii sa taci si sa faci ce ti se spune si sa comiti ilegalitati la comanda.
Facultatea de geografie e si ea destul de inutila. In afara de profesor nu iti ofera nicio posibilitate de angajare. Si gandeste-te ca e bataie pe locurile la facultate, deci automat si pentru catedre.
Legat de filosofie, nu exista cerere pe piata muncii pentru asa ceva.
Stiu ca esti tanar si consideri ca trebuie sa faci ce iti place, dar daca vrei sa ramai in tara cauta ceva care iti place si se si cauta.

| OanaVasilov a răspuns:

Istorie si filosofie, litere. Ce filosofie te intereseaza?

| Painkeeper explică (pentru OanaVasilov):

În special filosofia continentală.