| anonim_4396 a întrebat:

Ce facultate sa urmez?
Am cateva variante:Academia Militara Fortele Terestre, Academia Tehnica Militara, Academia de politie, Politehnica si Drept(avocatura).
Am 16 ani si inca nu stiu ce meserie sa urmez.
App.Niciuna din ele nu imi place mai mult ca cealalteI don't want to see
De aceea am o dilema in alegerea facultati pe care vreau sa o urme.
Cineva ma poate indruma?

6 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

Tu esti singurul care isi poate hotari viitorul. Nu poate veni nimeni sa-ti dicteze sa faci facultatea "aia pentru ca asa e mai bine". Tu singur, te gandesti foarte bine ce ti-ar placea sa faci in viitor, avantajele si dezavantajele fiecarei slujbe, cat de greu/usor iti vei gasi ceva de munca dupa terminarea facultatii in domeniul in care termini facultatea ca altfel nu vad de ce mai faci o facultate daca nu te angajezi in domeniu. Te gandesti ca iti place mai mult dintre cele enumerate, care iti va aduce stabilitate dar si placerea de a te trezi dimineata.Eu am terminat Politehnica si master la aceeasi facultate., Te pot sfatui pe mail daca doresti.

| MarianAsh a răspuns:

Academia Tehnica Militara este poarta catre cele mai multe domenii: IT&C, securitate, drept.

| Akuryo a răspuns:

Eu fac 17 si tot nu stiu ce facultate sa fac, dar acum nici naiba nu te mai intreaba cat ai luat la bac, sau cat ai luat la facultate, sau ce facultate ai facut, in CV vor sa vada cat mai multe diplome si nu in ultimul rand cel putin 2 limbi vorbit, bineinteles engleza sa fie la perfectie, daca s-ar putea la ea sa ai si cambridge-ul.Du-te la politehnica, este o facultate destul de grea, dar frumoasahappy.La academie nu iti recomand, dupa o saptamana iti doresti sa nu fi intratlaughingwinking

| Georiflame a răspuns:

Da, toate variantele sunt complet diferite.
Daca iti place sa citesti foarte multe carti, da la drept[ ti-ar placea sa fii un avocat sau un procuror si sa stii toate legile?
Daca iti plac materiile tehnice, matematica, fizica la greu, chimie si alte chesti de-astea da la politehnica.
Academia militara/de politie? In primul rand trebuie sa fii foarte bun la sport, in rest, nu cunosc.

Deci, gandeste-te ce iti place sa faci si daca te vezi in postura respectiva.
Tine mine: conteaza foarte mult sa faci ceea ce iti place in viata! Daca nu faci cu placere, totul va fi un chin! Cand te vei duce la munca, sa nu zici " Ma duc iar la scarbici!". Fa ce iti place si vei fii fericitbig grin

| JoulieT a răspuns:

Hei, acum ce clasa esti? Mai vrei sa dai la Academia Militara?

| madalinx08 a răspuns (pentru JoulieT):

Acum sunt clasa a 12a. Da, Academia Tehnica Militara a ramas prima mea optiune.