| NiculaiMarianTraian a întrebat:

Ce facultate trebuie sa faci pentru a deveni functionar bancar si ce ramura de la aceea facultate trebuie urmata

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Sincer, la ghișee nici nu cred ca au toti facultate dar in teorie la facultatile de stiinte economice au specializarea finanțe si banci.

| NiculaiMarianTraian explică (pentru RoCkKiD):

Si ai idee de salarii? Se gaseste greu locul de munca?

| RoCkKiD a răspuns (pentru NiculaiMarianTraian):

Probabil un 2000-2500 in mana de inceput. Nu cred ca se gaseste greu dar e futere. Nu iei pauza cand vrei ca daca a intrat clientul trebuie sa fii acolo, daca e 5 si e gata programul dar a intrat o duduie pe usa mai stai peste program. Nu prea ai unde sa promovezi, salariul nu cred ca va mai creste cu mult.

Nu stiu daca e chiar cel mai frumos job dar daca tie iti place cred ca gasesti posturi destul de usor.

| Dana2103 a răspuns:

Exista si postliceala pentru asta

| bornsinner a răspuns:

In general, finante-banci e filiera logica, ori cel putin studii economice. Totusi, pentru multe posturi nu-ti trebuie neaparat studii de specialitate/superioare (de ex: ofiter credite, casierie...).

Cauta pe net salarii in domeniul bancar in anul curent. Sau daca te intereseaza o banca anume, pe undelucram.ro