| scarharo a întrebat:

Ce facultati din politehnica sau constructii iti asigura un viitor?

Răspuns Câştigător
| CupY a răspuns:

Greșit, nici o facultate nu îți asigură viitorul, ci tu însuți!
Câți am văzut cu facultate terminată și au ajuns vânzători, spălător la benzinărie etc.

| mgtow a răspuns (pentru CupY):

Asa cum spune acest domn sau tanar cum ii place lui, in ziua de azi facultatea iti deschide usi doar afara si el are dreptate ca in Romania nu mai e nimic pentru cei care au facultate, norocosii sunt cei cu 10 clase si liceu gasesc usor de munca chiar daca au un salariu mai mic nu mor de foame, sau cei care lucreaza ca sofer pe camion/tir sau dubita/autobuz au salariu bun si nu se cer studii pentru angajare asa ca in afara de facultate cand ai timp punete pe categorii B, C, CE si D ca o sa-ti fie de folos. Eu le fac in aprilie (ma tine 3 luni scoala) B il am deja.

5 răspunsuri:
| Yugeen a răspuns:

Îţi recomand politehnica (dacă vrei să faci treabă, să îţi asiguri un viitor, etc.).
Este irelevant, din punctul meu de vedere, partea cu "în Romania"! După ce termini facultatea (daca nu eşti "împrumutat" cumva încă din timpul facultăţii de vreo firma/facultate străină) te poţi muta în altă ţară şi acolo nu o sa mai fie loc de astfel de întrebări pentru că dacă vei fi profesionist multe firme te vor lua în calcul.

În construcţii... contează mai puţin detaliile dar eu cred ca oricum este suprasaturaţie şi în căţiva ani nu prea vor mai fi locuri pentru construit (în măsura în care oamenii întregi la mine vor înceta cu defrisările şi cu distrugerea spaţiilor verzi şi a naturii în general -vezi cum au făcut digurile din Dubai, vezi cum se distrug albiile râurilor în zonele unde se contruiesc baraje şi utilităţi adiacente hidrocentralelor la noi în ţară, etc.-).

Succes şi noroc să ai, orice ai alege!

P.S.
...şi nu uita vorba asta: norocul ţi-l faci singur!winking
Dacă aştepţi să primeşti de la alţii, poţi aştepta mult si bine...

| eldorado a răspuns:

Traiesti in tara lui basescu n-o sa ai noroc aici cu nici o meserie.hti spun din propria experienta. pentru ca am 5 diplome si nu hsi au folosul la noi in tara, poate dar cu greu prinzi ceva. daca esti la mana patronului.te numesti catel cu zgarda la gat.

| iulianm a răspuns:

Facultatea de automatica si calculatoare din Bucuresti asta daca iti place programarea (C++/MySql etc...) se gastiga foarte bine conditia este sa iti placa, si sa renunti la unele chestii ca e foarte mult de invatat.

| Vatamaniuc_Traian_1990 a răspuns:

Sunt de acord cu Cupy! Ai grija mare unde alegi sa mergi la Politehnica.Si eu sunt tot la Politehnica in Cluj si tin sa te anunt ca e foarte mult de invatat. Unele nopti nu le dorm deloc.Deci gandeste-te bine ce alegi inainte sa-ti para rau.