| SmileBitch a întrebat:

Ce liceu ati alege intre Stinte Sociale si Filologie?

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Cele doua profile sunt asemanatoare, ambele facand parte din spectrul profilelor umane/umaniste. Diferenta e facuta de abordarea lor. La filologie se va pune mai mult accentul pe limbi straine (engleza, latina + limba 2, alaturi de limba romana desigur) in timp ce la stiinte sociale se va pune accentul pe istorie, geografie, romana si materia de profil (logica-psihologie-economie-filosofie, in aceasta ordine, fiecare materie pentru un an). La stiinte sociale vei inceta sa studiezi latina dupa clasa a 10a (asa cum nu vei mai face fizica, chimie, biologie) dar vei mai avea in orar cate o ora de mate pe saptamana (cei drept, mai mult de decor). La filologie vei scapa de mate (alaturi de fizica, chimie, biologie) dar vei pastra latina, din care de altfel vei da si teza. In rest, materiile vor coincide. Ambele profile sunt frumoase, tine mai mult de ceea ce vei dori tu sa faci mai departe.

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Pentru filologie ai nevoie de anumite inclinatii.Esti bun la limbi, la gramatica? Vei studia patru ani de latina.

| SmileBitch explică (pentru mira):

Da. Sunt destul de buna la gramatica. Mersi pentru sfat.big grin

| CarmenElenaa a răspuns:

Filologie ftw!