Întrebare recomandată | WHITEUSS a întrebat:

Ce liceu trebuie sa urmezi ca sa devii designer pe calculator?

Răspuns Câştigător
| Copila2016 a răspuns:

Liceul de Informatica ( IT ).

| suntserios a răspuns (pentru Copila2016):

Ce treaba are informatica cu designul?

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ideal ar fi un liceu de arte insa e destul de putin relevant profilul de liceu. In general in design ai nevoie de talent

| ann19 a răspuns:

Cel mai bine, Liceul de arte

| RazvyEnglezu a răspuns:

Facultatea de carcase misto.

| MarishB a răspuns:

Profilul este irelevant in majoritatea cazurilor dar ca sa devii web designer(probabil ca la asta te referi) ar fi de preferat sa urmezi profilul matematica-informatica urmat de o facultate de informatica.

| suntserios a răspuns (pentru MarishB):

Si de ce ai impresia ca designul are vreo legatura cu informatica?

| sorinocneanu a răspuns (pentru suntserios):

Web Design-ul are legatura cu informatica.

| suntserios a răspuns (pentru sorinocneanu):

Si legatura ar fi? exceptand CSS ul

| Infotech a răspuns:

Daca este vorba de profilul pe care trebuie sa il urmezi, bineinteles ca trebuie sa ta urmezi matetica- informatica

| suntserios a răspuns (pentru Infotech):

De ce bineinteles? de cand se cere matematica si informatica in design?

| Barta_Valentin_1998 a răspuns (pentru suntserios):

De cand ai nevoie de cunostinte in IT pentru a sti cum sa faci o pagina... nu o deseneaza, o programeaza.

| suntserios a răspuns (pentru Barta_Valentin_1998):

Confunzi designerul cu developerul

| Barta_Valentin_1998 a răspuns (pentru suntserios):

Crede-ma, m-am documentat bine, ai nevoie sa le inveti pe ambele, asa e mai usor, si are nevoie sa invete si HTML, si e mai usor sa-ti explice un profesor specializat... poate invata si acasa doar ca nu cred ca o sa gaseasca un job prea stralucit la inceput.

| suntserios a răspuns (pentru Barta_Valentin_1998):

Pentru cateva notiuni de html si css nu e nevoie de o facultate de informatica si nici de un profil de mate info ca sa devii designer