| AvalohAlyn a întrebat:

Ce m-a atras în viața a fost învățatul la școală.Am terminat liceul, asta e tot ce știu să fac...m-am hotărât să îmi dezvolt mult de acum încolo cultura generala.Sunt pensionat pe caz de boala temporar.Cu cultura generala nu poți face nimic în viața asta-i? Mă refer la locuri de munca.
Mie îmi place teoria, practica mai puțin.
Ce șanse am daca citesc cultura generala și o îmbogățesc sa pot participa la concursuri cu aceasta tematică?
Am niste "arme",am cumpărat multe enciclopedii de cultura generala,chestii generale din toate domeniile, dar eu mi-aș dori sa fiu un om foarte informat si să pot câștiga și ceva din asta, macar puțin, oare exista așa ceva? Repet, altceva nu știu să fac, toată viața am învățat.
Am 26 de ani și niște probleme cu depresia însă e sub control,ce as putea face sa ajung in viitor la vreun concurs de cultura generala sau mai ales există concursuri de acest tip,cu premii? Nu neapărat mari și televizate,pot sa fie și mai mici că valoare/importanta)/anvergura.
Îmi place să aflu chestii noi,mereu mi-a plăcut.
Însă din liceu(teoretic)de când l-am terminat am mai uitat niste lucruri, cum pot sa le memorez bine și mai ușor și încă ceva sa folosesc suplimentul Memo Plus, Acutil ceva de genul?
Dau funda la cel mai bun răspuns.

Răspuns Câştigător
| VasileDumitrescu a răspuns:

Incearca Mind Lab Pro. Memo Plus nu are efecte!

Citeste mai multe aici https://nootropiceromania.com/......-pe-piata/

1 răspuns:
| minrest a răspuns:

Problema este ca aceste date nu iti vor ramane in minte, pentru ca nu vor fi legate intre ele. De asta iti spuneam ca omul citeste ce ii trezeste interesul si curiozitatea, iar firele pe care merge vor lega datele pe care le citeste; va uita majoritatea datelor, pentru ca de fapt acestea sunt instrumentale, si nu un scop in sine, totusi cele mai relevante pentru cercetarile lui le va retine, si vor forma cultura lui generala.