| RoxyOnTPU a întrebat:

Ce materii trebuie sa stiu ca sa intrru la liceu pe profil filologic sau uman?

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

In primul rand, cel care a spus ''gramatica la perfectie'' habar nu are ca in liceu NU se face gramatica. Asadar tu trebuie sa fi pasionat de literatura, NU gramatica. Profil filologic poate insemna: filo simplu, filo bilingv, stiinte sociale, filo-jurnalism. In functie de ce vrei trebuie sa stii ca e bine sa stii asa: limbi straine (engleza-germana sau engleza-franceza, sau engleza-spaniola, in functie de programul liceului, geografie si istorie (la urma urmei din una vei da bacul, poate chiar din amandoua daca alegi tu asta), evident trebuie sa te pasioneze limba romana si in fapt literatura (vei avea de citit ceva romane, dar in fapt la orice profil ai fi le-ai avea de citit pentru ca sunt in curricula pentru bacalaureat). La stiinte sociale daca vei merge vei evita latina, dar vei face mai multe ore de istorie, altfel vei face 1 maxim 2 ore de latina pe saptamana, insa nu te speria, suna poate greu dar nu va fi. Apoi vei avea cate un an de: logica, psihologie, economie, filosofie, din care vei da si teza si pentru care vei si putea opta ca proba 3 la bacalaureat, alaturi de sociologie si geografie, romana si istoria fiind obligatorii la profilele umane. Una peste alta, ar fi o alegere corecta, pentru ca spre deosebire de profilul real unde esti invatat sa inveti mecanic, sa tocesti si in fapt sa devii un robot, la profilul uman vei invata sa iti dezvolti gandirea intr-un mod sanatos si sa te focalizezi pe latura artistica (da, ea exista la fiecare dintre noi). Mult succes!

2 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Limba romana,latina,engleza si franceza, istorie, geografie astea sunt de baza la filologie

| XkkOOjs a răspuns:

Simplu.Trebuie sa stii limba romana (gramatica la perfectie si literatura *sa ai o exprimare corecta si coerenta) si latina.In rest faci materii ca si in generala. Funda?