| RalucaDeseneaza a întrebat:

:*as vrea sa stiu si eu ce materii sunt la un liceu cu profil uman si ce as putea sa ies daca absolv unul. Funda!:*

Răspuns Câştigător
| Ella_7974 a răspuns:

La filologie ai latina(la care dai si teza), logica, presupun ca o sa faci si ceva psihologie(dar nu din clasa a IX-a) si in rest, materii obisnuite. Mate ai doar 2 ore pe saptamana in clasa a IX-a, fizica si chimie o ora, muzica, desen, biologie nu stiu cate ore sunt, dar presupun ca tot 1, franceza si engleza(depinde de liceu ca poti face si germana), sport, TIC, nu o sa ai informatica, istorie 2-3 ore, geografie 2, si cam atat. Sper sa-ti fie de folos!

| RalucaDeseneaza explică (pentru Ella_7974):

Si ce pot sa ies daca dau la filologie?

| Ella_7974 a răspuns (pentru RalucaDeseneaza):

Poti sa dai mai departe la drept si sa ajungi avocat, procuror, etc.; poti sa urmezi o facultate de limbi straine si sa iesi translator; poti sa faci facultatea de psihologie, si iesi psiholog; poti sa dai la academia de politie; poti sa faci jurnalism. Sunt destul de multe.

3 răspunsuri:
| stelau a răspuns:

Pai eu sunt la stiinte sociale in clasa IX.e destul de usor, faci multa istore(3 ore) engleza(3 ore) logica(2ore) geografie(2-3) ore.Fizica 2 ore, chimie si biologie 1 ora iar dupa ce termini clasa X nu mai faci fizica biologie si chimie. de la acest profil poti sa dai la drept si dupa ce-l termini ai mai multe posibilitati:avocat, procuror, judecator etc. te mai poti face jurnalist si mai multe dar nu imi vin acum in minte.