| Geici7474 a întrebat:

Ce meserii credeti ca sunt de viitor? Si de ce?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Conform legilor Pietii, o marfa rara si cautata este mei scumpa.

La fel se intampla si cu meseriile: o meserie rara, dar necesara este platita mai bine.
De exemplu, in meseriile "traditionale" ca tamplar, prelucrator de aschiere, electrician, etc. sunt tot mai putini specialisti, iar munca lor este tot mai bine platita.

R suficient doar sa te uiti: ce meserii sunt cautate international, pentru tarile din vestul Europei. happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Probabil că ai întrebat în ideea că dorești să te pregătești pentru o carieră în care,
1. Să ai un loc de muncă sigur pe o perioadă îndelungată.
2. Să fie căutată, astfel încât salariul plătit sau remunerația în cazul că ești în privat să îți asigure un stadard de viață decent pe toată perioada vieții, în cea mai mare măsură posibil.
3. Să fie într-o zonă de nișă, de expertiză, să nu ai concurență mare la angajare, să fie solicitată, să nu ai spectrul șomajului.
4. Să fie nouă, adică de viitor, astfel să te simți util(ă) să nu producă doar bani ci și satisfacție.
5. Să ai opțiunea modernă, de a avea orar flexibil, să nu fii constrâns de orare rigide, metro-boulot-dodo, adică la zilnic la serviciu, pe troleu, somnică, iar și iar toată viața.
Ce se va întâmpla cu generația dtale, cu toți ceilalți. Acum 50 de ani, terminai facultatea și te angajai. Cu ceea ce ai învățat, cu acele cunoștiințe. ieșeai la pensie. Acum robotizarea, IT, dezvoltarea tehnologică care evoluează cu viteză foarte mare, te obligă, sau să înveți, să te reciclezi profesional continuu, sau să fii dat afară și înlocuit cu o generație nouă, care a învățat ultimele limbaje de programare sau ultimele abilități de utilizare a unor mașini automate de înaltă calificare. Ceea ce a fost SF acum 50 de ani, acum se folosește în producție. Astfel va rezulta o mulțime mare de oameni în câmpul muncii care vor avea nevoie să meargă din nou la cursuri, școli. Într-un fel învață un preșcolar, un școlar, un tânăr student și în alt fel un adult care are poate doar un timp limitat, căci mai are nevoie să își câștige traiul și timp zilnic pentru aceasta. De aici rezultă că o meserie nouă de mare viitor va fi de profesor pentru educația adulților, nu pentru cursuri de cultură generală ci pentru cursuri specifice de educație profesională, de încadrare în muncă, de adaptare la noile tehnologii.

| Frank51 a răspuns:

Este extrem de simplu sa privesti in lume si iti dai seama ca cele mai bine platite si cautate meserii sunt in domeniile: Constructii, Medicina(aici intra si dentara) si IT.

| Sn4k3 a răspuns:

In IT(google it), medicina, marketing/vanzari, inginerie/productie, servicii bancare/financiare. Depinde la ce esti bun/ce te pasioneaza. Cam astea ar fi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doctori, fara ei n-ai mai fi in viata.

| AlexMateiu a răspuns:

Salut! Meseriile de viitor sunt acestea precum : IT ( lumea este in plina dezvoltare pe plan tehnologic si au nevoie mereu de it-stii )
Orice implica statul : politie, armata, jandarmeria, pompieri sunt intotdeauna meserii destul de banoase si sigure care totusi iti ofera si un respect anume. Sper ca te-am ajutat!?