| LookBehinD a întrebat:

Ce parere aveti despre American Hotel Academy? (o facultate din Brasov de management hotelier). Se merita sa merg pe aceasta fac? Mentionez ca faci practica destul de mult timp atat in anul 1 cat si in anul 2, iar anul 3 faci practica in SUA.

Cat de greu se gaseste un loc de munca in acest domeniu?

Chiar am nevoie de sfaturi..nu stiu spre ce sa ma indrept.

http://www.aharomania.ro/ - site-ul facultatii

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

NU este o institutie de invatamant superior, adica facultate in adevaratul sens al cuvantului si nici nu apare in lista institutiilor de invatamant particulare acreditate ARACIS :http://www.edu.ro/index.php/articles/text/3880

De fapt, este o firma care functioneaza ca furnizor de calificare profesionala---firma este acreditata in acest sens de catre Autoritatea Nationala pentru calificari(ANC). Ofera cursuri/programe de calificare profesionala pentru calificarea de "manager hotel".

| Boldeanu_Dianu_Cristiana_1971 a răspuns (pentru alessia5158):

De fapt, nu este acreditata ARACIS pentru ca nu este facultate romaneasca, ci este o institutie de invatamant superior acreditata international - departament extern al Manchester Metropolitan University, in parteneriat cu American Hotel Academy - universitate de profil din SUA. Dupa 3 ani de studiu teoretic si practic (2 internshipuri de 4 - 12 luni integral in Europa sau in Europa si SUA), sustii licenta cu comisie a Manchester Metropolitan University din Marea Britanie, al carei departament extern este. Diploma de licenta eliberata de MMU este recunoscuta international si poate fi echivalata la MEN.
Se face confuzie cu firma de formare profesionala care a functionat inainte de parteneriatul cu MMU si care oferea cursuri in vederea obtinerii brevetelor de Director hotel/ Manager hotel. In continuare institutia ofera aceste brevete la sfarsitul anului 2 de studiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana la urma ai dat la AHA? Si pe mine m-ar interesa

| LookBehinD explică (pentru anonim_4396):

Nu. sunt cam sceptic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LookBehinD):

Si eu. :/ Dar 4 luni de intership suna bine...

| Kostzy5 a răspuns:

Vreau si eu sa studiez si eu la aceasta universitate. Cum este examenul de admitere, interviul? Diploma de licenta o vei primi de la universitatea partenera, Manchester Metropolitan University? Cum au decurs stagiile de practica? Dupa finalizarea studiile cat de repede v-ati gasit un job in domeniu?

| bluethinker a răspuns:

Eu sunt inscris acolo.Sunt anul doi.O singura corectura: Asa e, sunt 4 luni de internship in Europa...dar dupa anul doi se pleaca 1 an in internship in SUA (am deja bilet) happy si la absolvire am diploma de licenta britanica.Eu cred ca suna destul de bine! big grin

| Mmmm1111 a răspuns (pentru bluethinker):

Salut poti sa mi dai un email la : marinescu. mihai27@yahoo.com
Vreau sa dau la aceasta facultate dar vreau sa aud si parerea unuia care e deja acolo. Multumesc!