| flavius01 a întrebat:

Ce parere aveti despre ingineria genetica? Nu stiu inca sigur cu ce se mananca, sunt doar clasa a zecea, dar as vrea sa aflu mai multe detalii. Daca as termina o astfel de facultate, ce as putea sa fac mai departe? Imi puteti oferi va rog mai multe detalii? Este biologia suficienta pentru o astfel de meserie sau trebuie si chimie?

5 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Se mananca cu fructe si legume modificate genetic, care ne duc incet dar sigur spre mormant.

| stresat a răspuns (pentru sabin89):

Eu zic sa te informezi mai bine. Daca o planta sau o leguma este modificata genetic, asta nu inseamna ca ne este noua daunatoare, inseamna doar ca va rezista mai bine la seceta, la insecte si asa mai departe.

| sabin89 a răspuns (pentru stresat):

E posibil sa ai dreptate. Recunosc, nu sunt documentat. Am zis si eu asa "dupa ureche", ce am auzit ca vorbeste lumea.

| valentino52 a răspuns:

100% trebuie si chimie. Vei deveni sa zic asa "un agricultor" cu diploma. Vei putea lucra in horticultura sau poate intr-un laborator care produce pesticide straight face. Nu te gandi ca produci cyborgi fii mai realist.

| stresat a răspuns:

Vei face multa biologie si chimie. Chimie organica, chimie anorganica, biofizica, chimia alimentelor, biochimie, nutritie, etc.
Vei mai invata despre nutritie, masini si instalatii pentru agricultura, si multe altele.
Vei fi inginer in biotehnologie, inginer genetician(sper ca asa se zice) sau alt tip de inginer. Daca vei vrea sa faci si un doctorat, apoi vei deveni un cercetator genetician si vei putea sa faci cercetare in genetica, ceea ce este foarte tare.