| ElGreco88 a întrebat:

Ce pot face dupa ce termin o facultate auto? spre exemplu facultatea auto din cluj? chiar nu stiu ce sa urmez sad

1 răspuns:
| Eidriana a răspuns:

Nu stiu sa existe vreo facultate denumita Facultatea Auto. Exista Facultatea de Automatica si Calculatoare sau Facultatea de Mecanica. Ambele sunt la Universitatea Tehnica si dupa ajungi inginer.
In primul rand trebuie sa te intrebi: La ce esti bun? Ce ti-ar placea sa fii in viata? Ce profil ai urmat in liceu?
- daca ai urmat un profil uman, atunci iti va fi foarte greu sa te adaptezi la oricare dintre facultatile Universitatii Tehnice. In acest caz ai putea incerca Facultatea de Psihologie, chiar daca nu poti sa iti deschizi un cabinet, poti lucra intr-o firma la Resurse Umane. Poti si Facultatea de Filosofie, dar de aici majoritatea sau angajat in Librarii. Facultatea de geografie - Ghid turistic; Facultatea de Litere - translator, faci traduceri la o firma de traduceri. Facultatea de Jurnalism - Jurnalist, in Radio etc. Facultatea de Business sau Facultea de Stiinte economice - economist - contabilitae, marketing, management etc.
- Daca ai terminat un profil real si esti bun la matematica si informatica : Facultatea de informatica - IT, Facultatea de Automatica si Calculatoare, Facultatea de Electronica si Telecomunicatii, Faultatea de Inginerie Electrica, Facultatea de Constructii, Facultatea de Horticultura - din toate aproximativ poti deveni Inginer.

Eu astea ti le recomand. Dar important e sa faci ceva ce iti place, nu ce ti se impune de parinti pentru ca poate vei regreta! Succes!