| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a 10-a si ma gandeam ca după ce termin liceul,să urmez o facultate de medicina, la secția de ASISTENT MEDICAL.
Vreau să stiu dacă este mai grea decat postliceala? Cum se procedeaza cu admiterea? de exemplu daca vreau sa dau admitere si eu stau in Baia Mare trebuie sa merg la Cluj să dau examenul de admitere? Sunt mari diferente intre facultate si postliceala(asistenti)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Salut! De ce nu vrei tu sa incerci direct la medicina generala/dentara sau kinetoterapie? Sunt si raman domenii importante, de mare cautare. Ai timp sa inveti si poti amana sa intri la facultate imediat dupa absolvire. Postliceala o faci si daca nu reusesti la bac, ori la facultatea de moase, caci asa se numeste, poti studia si daca nu intri la cele de sus mentionate. Sunt variante mult mai avantajoase cele la care am facut referire si poti invata multe si sa castigi pe masura. Nimeni nu s-a nascut invatat si nu s ar pricepe nimeni daca nu ar invata. Pe parcursul facultatii, vei invata astfel incat sa ti permiti sa tratezi oamenii. Succes!