| Prisix a întrebat:

Ce profil ma ajuta mai mult pentru a face Ase dupa [ contabilitate sau finante banci ] mate-info sau economic?

Răspuns Câştigător
| blueal a răspuns:

Eu sunt la profil economic si mananc contabilitatea pe paine, te va ajuta mult la facultate pentru ca ai multe de invatat si te formezi altfel si matematica este foarte importanta bineinteles dar eu am norocul sa am profesori care intr-adevar isi fac treaba si la matematica si la contabilitate.Iti sugerez sa mergi la economie si iti pui bazele de pe acum iar la facultate numai o sa le repeti de la inceput si se vor imbunatati cunostintele dar in mare in primul an de facultate mi-a zis profa mea ca se face materie de clasa a -IX-a si a -X-a.La urma urmei poti alege si mate-info iar la facultate vei lua de la inceput toata contabilitatea dar iti va fi mai usor la examene daca te duci din prima pe economie.Parerea meahappyBafta oricum:*

6 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Economic, faci deja din liceu contabilifitate si notiuni din alte materii pe care o sa le faci in facultate. in plus, faci economie, de care o sa dai la admitere la ASE, plus mate, evident. la mate-infor o sa trebuiasca sa inveti economie in plus. dupa economic, din cate stiu eu, capeti deja o oarece calificare chiar pe contabilitate, deci o sa-ti vina usor si sa inveti conta in facultate, si sa-ti gasesti relativ usor un job pe perioada facultatii sa ai si tu un banut in plus

| Dianaㄨ a răspuns:

Eu iti recomand mate-info pentru ca iti dezvolta creierul mult mai mult si devi mult mai operativ in ceea ce faci.
Economicul are si putina practica si se leaga si de ceea ce nu prea ii intereseaza pe cei de la ASE, + ca la economic nu faci informatica, iar la ASE iti trebuie!
Asa ca, mate-info. E mai greu [dai bacul matematica M1, modulul cel mai greu ] fata de econimic [M2] dar te ajuta mai mult!
Succes in ceea ce vrei sa faci!

| lextar113 a răspuns:

Daca vrei contabilitate,alege economic, insa e mai bine la mate-info, tot mate faci la amandoua, si daca te razgandesti si nu mai vrei contabilitate, cu mate-info poti sa alegi orice alt ceva

| TheSilent a răspuns:

Eu zic economic...dao naibi de gandire ca la mate-info nu-ti baga aia in cap tot ce se face la ASE...iar la economic macar faci ceva mult mai asemanator ca ASE'ul.
Bafta!

| Dianaㄨ a răspuns (pentru TheSilent):

Nu-i adevarat! La economic sti si tu prea bine ca nu se mai pune baza atat de mult pe invatat, la mate-info in schimb se pune, si asta conteaza pana la urma daca vrei sa ajungi cineva in viata!
Cunosc persoane care sunt la econimic si, materiile care ar trebui predate foarte bine nu sunt chiar atat de "luate in calcul".
Asa ca, crischrisu ar fi bine sa asculti ce zic.

| aizana a răspuns:

Te ajuta media mare deoarece la ase se intre cu 1data media claselor 9-12 +2ori media la bac.