| PumpkinDoll a întrebat:

Ce se intampla cand un bucatar greseste? Banuiesc ca ar trebui ca mancarea lui sa fie buna de fiecare data,asa ar fi normal,dar ce se intampla cand are o zi proasta,cum reuseste un bucatar sa faca mereu mancare buna,de fiecare data,cum reuseste sa nu dea gres absolut deloc(asta ar fi valabil in orice domeniu ai lucra, trebuie sa-ti faci treaba bine)Spunea cineva ca un bucatar nu trebuie sa gateasca 4 zile bine si 2 s-o dea in bara,cand lucrezi intr-un restaurant mancarea trebuia sa fie buna aboslut de fiecare data,cum reuseste bucatarul sa nu mai faca nici cea mai mica greseala(exceptandu-le pe alea pe care le facea cand era incepator)Chiar daca esti profesionist, se mai intampla sa gresesti odata la 6 luni,sau un an sau poate mai mult,nu stiu daca am dreptate si daca n-am,cum reuseste bucatarul sa mentina mereu echilibrul asta. Poate pare ciudat, dar eu vad bucataria ca pe o tinta de darts care trebuia lovita de fiecare data in mijloc.As putea s-o compar cu chirurgia(da stiu,aici e mult mai important pentru ca e viata unui om in joc)N-ai voie sa faci nici cea mai mica greseala, mancarea ta trebuie sa fie mereu la fel de buna.

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Îți spun eu cum face bucătarul de la mine de la restaurant. Pur și simplu respectă rețeta.
Odată pusă la punct rețeta unei mâncări, cu gramaje cu tot și cu modul de preparare, nu prea mai are ce să greșească.
Noi vorbim acum de mâncarea de serie pe care trebuie să o facă zi de zi, nu de cine știe ce specialitate pe care o gătește din când în când.
Deci dacă respectă rețeta și modul de preparare nu mai ține neapărat nici de talent nici de dispoziție. Nu se poate să faci de două ori identic un lucru și să-ți dea rezultate diferite. Chiar dacă bucătarii ăștia se mai dau în bărci, că e vorba de talent, de îndemânare, etc. La mâncarea de serie e vorba numai de rețetă și modul de preparare.

| PumpkinDoll explică (pentru Hammurabi):

Ai restaurant?

| Hammurabi a răspuns (pentru PumpkinDoll):

E restaurantul minihotelului familiei și unde lucrez.

| PumpkinDoll explică (pentru Hammurabi):

Deci esti propriul tau angajat sau ceva de genul

| Hammurabi a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Cam așa ceva.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E greu sa gresesti o reteta cand o faci zi de zi. Si la urma urmei mai gresesc si ei, mai pun sare mai multa, piper mai putin samd

| Dismally a răspuns:

Nu stiu de ce ai tu aceasta impresie dar sa stii ca fac greseli si bucatarii experimentati si ajug la gunoi destule portii de mancare care nu pot fi "reparate".