| Biiskrem a întrebat:

Ce se poate face după absolvirea liceului teoretic, profil Științe ale naturii? Sunt multe posibilități sau se rezumă la Facultatea de Medicină?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Stiintele naturii este o specializare care apartine filierei teoretice si profilului real, intocmai ca specializarea matematica-informatica. Pentru ca este un profil real poti alege orice facultate vei dori, inclusiv una tehnica(inginerie). In ceea ce priveste alegerea unei facultati, profilul uman cu specializarea filologie si stiinte sociale este mai limitativ decat profilul real, adica nu poti alege facultati care presupun cunostinte solide de matematica, fizica, chimie, biologie.

| AleXzpm a răspuns:

Salut,

Poți să aplici unde vrea domnia dumneavoastră, contează doar să fii capabil să și intrii (treci examene/notă la bac mare pentru cele la care se intră pe bază de dosar) also să știi ce-ți place (contează enorm)+ nu uita să fii realist/realistă când își evaluezi opțiunile, fă tabele cu pro și contra pentru fiecare facultate la care vrei să incerci.

Baftă biscuite cremos,

| Biiskrem explică (pentru AleXzpm):

Mulțumesc. Dar voiam să știu cam ce alte facultãți sunt în strânsă legătură, ca Medicina sau Farmacia.