| Eva21 a întrebat:

Certificatul TOEFL sau IELTS obținut de pe edX este valabil pentru a aplica la o facultate din străinătate? Care dintre cele două mi-l recomandați?

5 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Toefl daca vrei sa mergi in Statele Unite ale Americii si Ielts daca mergi intr-o tara din Europa.

| Eva21 explică (pentru zurick):

Multumesc!

| zurick a răspuns (pentru Eva21):

Cu placere!

| Vanishgold a răspuns:

TOEFL e mai mult pentru America. Eu personal consider IELTS ca fiind mai ok. TOEFL e in totalitate susținut online, adică toate probele sunt realizate pe computer și cred că e mai fain pentru că IELTS e paper based. Dar TOEFL e in general cu engleza americana, IELTS are o varietate de accente, asta la proba de listening. Mi se pare mai fain IELTS.

| MajinVegeta a răspuns:

Recomand IELTS-ul de celalt nici n-am auzit. Mai e si Cambridge-ul. Parca astea doua is cele mai importante.