| GogosikaInfuriata a întrebat:

Cine a fost plecat/a prin Italia? Unde a-ti lucrat, cate ore/zi, salar lunar? Ce parere aveti despre nivelul de trai de acolo in comparatie cu cel din Romania? In opinia voastra, pentru ce merita sa traiesti acolo ci nu in Romania (preturi, mentalitatea oamenilor, civilizatie etc)

Răspuns Câştigător
| allthegoodnamesaregone a răspuns:

Hei big grin
am o cunostinta care a plecat in Italia in urma cu jumatate de an. e foarte multumita si entuziasmata de viata si oamenii de acolo, (ingrijeste pe cineva) si s-a atasat mult de persoanele de acolo, s-a acomodat si cu limba si nu mai doreste sa vina inapoi. am fost si eu in Italia si cu exceptia tiganilor si romanilor cersetori de pe drumuri e foarte ok. oamenii sunt mult mai optimisti si bine-dispusi fata de romanii pesimisti si nesimtiti. si de banii primiti e multumita, nu stiu suma dar pare incantata de totbig grin. merita sa incerci, sper ca te-am ajutatbig grin

2 răspunsuri:
| Biencush a răspuns:

Nu am fost la munca in strainatate, dar am multe rude care au fost, sau inca sunt acolo. E mult mai bine pentru ei acolo decat in tara.Se plateste mai bine, muncesc mai putin, se imbraca mai bine, mananca mai bine, trimit acasa de toate la copii si la familie.Atata timp cat au atatea argumente sa le fie bine, de ce sa vina in tara? Pentru o mizerie de salariu, un program de sclav si o viata nesatisfacatoare din toate pc de vedere? Mentionez ca persoanele pe care le stiu nu au studii superioare sau mari pretentii de la locul de munca, de aceea nu au putut aspira la un serviciu de birou caldut in tara.Ar fu ajuns oameni/femei de servici aici, pentru cateva sute de lei.Acolo,pentru aceeasi munca au macar cateva sute de euro asigurate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.da.da.de trei ori da.