| Georgiana21 a întrebat:

Sincer, ce parere aveti voi despre romanii plecati in strainatate, care se intorc dupa o perioada, cu cele mai mari figuri de pe fata pamantului, ca si cum lumea e a lor? Ce parere aveti voi despre acei oameni, care in loc sa-si aminteasca de unde au plecat, se intorc aici, in tara, cu BMW-uri, cu telefoane de ultima generatie, si se uita la noi, ceilalti, ca la niste gandaci ce trebuie striviti?
Eu, sincer, m-am saturat de mana asta de oameni, a caror propozitie formata din 5 cuvinte, contine cel putin 3 in italiana, si nu pentru ca au uitat limba romana, ci pentru a ne demonstra gradul lor de cultura si civilizatie, cu mult peste al nostru.
Noi suntem taranii aia "de la Romania", care nu "stie" ce e viata buna in strainatate.
Mi s-a acrit de romanasii nostri, care au uitat ca inainte de a pleca in Italia sa stearga strainii la fund, erau vai de capul lor de amarati.
Si sa nu se inteleaga gresit, nu critic oamenii cinstiti, care au plecat sa faca un ban, care muncesc zi si noapte, si care au inca bun simt in ei, ci pe acei care se intorc in tara, si ne iau peste picior, ca deh, noi nu o sa ajungem niciodata la nivelul lor! happy

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa e si in strainatate romanul tot dusman ramane daca vede altul ca o duce mai bine decat el incearca sa ii faca rau, maicamea a dat ochii cu multe pramatii si idioti romani dar le-a pus capac la fiecare si sunt mandru de ea. Pe o parte e bine in strainatate ca ai ce vrei dar pe alta parte e rau ca vezi lumea te trateaza ca pe un ciudat esti respins in societate si mai ales nu e ca acasa timpul rece al iernii, zapada, etc.

caramela
| caramela a răspuns:

Mi se pare o lipsa de respect si o totala idiotenie ca dupa 1-3 luni sa vii in tara si sa te prefaci ca numai stii sa vb Romaneste, am vazut persoane care au plecat si dupa o luna o dadeau in sf-uri cum ca nu mai inteleg bine limba.straight facealtii stau ani de zile si vb Romaneste la perfectie, dar asta e...

| mihaelabr a răspuns:

Fara suparare dar ii incadrez in categoria mentionata de tine doar pe cocalarii Romaniei, persoane care nu au pus mana pe carte in viata lor, cei cu lantul de aur la gat, cu burta de bere de un km, care dau/iau spaga si in somn; eu pe acestia nu pot si nu vreau sa ii recunosc drept romani - pentru mine ei reprezinta scursura societatii si totodata cei care plecand in strainatate ne fac de ras tara ( care de altfel este superba si ar fi o capodopera daca ar fi ingrijita cum trebuie )

| Moni_9854 a răspuns:

Aceste persoane de care vorbesti tu,trebuie tratate cu indiferenta,este cea mai buna arma antoarsa anpotriva lor,si retine te rog,,cei care au realizat ceva in strainatate nu se intoarce in tara,numai in vizita,,si respecta la fel ca inainte pe cei din jurul lor.
Din pacate,majoritatea persoanelor plecate au acele stupide comportari de care vorbesti tu,dar parerea mea e ca,din cauza disperarii ca in realitate sint,, gunoaiele societatii,, au acele comportari si doresc sa atraga atentia.
Eu locuiesc de 15 ani in Austria,dar am ramas aceeasi,si chestia cu BMW, si alte masini,,, asta nu anseamna ca au bani si o duc bine.