| Elisaa7 a întrebat:

Cine imi poate spune despre facultatea de litere engleza-romana :d cat de greu este? mai ales la romana? m-am inscris si toti ma descurajeaza ca nu o sa fac fata avand in vedere ca nici odata nu am fost prea buna la romanasad! Fundaaaaaaaaaaa

11 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Stii ca iesi profa de romana? laughing asta-i culmea, nu, sa nu fii bun la romana dar sa iesi prof de romana, foarte tare laughing ce inseamna ca nu erai buna la romana? evident e foarte mult de citit si mult de tocit. o sa faci istoria literaturii romane, de la inceputuri si pina azi, apoi literatura romana evident pe perioade si evident cu cartile importante din fiecare perioada de citit si dezbatut pe la seminarii, de facut fise eventual, analize de personaje sau de situatii. o sa faci ceea ce ei numesc limba romana contemporana (LRC) ceea ce este o gramatica superioara. incepi cu formarea limbii romane, cu fonetica si evident cu sintaxa si morfologia dar nu cum se faceau in scoala la gramatica, sunt niste chestii mult mai elaborate. o sa faci si folclor, cu teme in creatia populara, tipuri de creatii populare etc. o sa mai faci tehnici de redactare - unde va invata cum sa scrieti anumite tipuri de chestii, apoi semiotica, filosofia limbajului, teoria literaturii. materii similare faci si la engleza - istoria literaturii, literatura, LEC numai ca in engleza toate si examenele evident tot in limba engleza. evident ca partea cea mai mare a timpului ar trebui sa ti-o petreci prin biblioteci, la citit si conspectat tot felul de chestii, studii, autori samd care nu se gasesc decat prin biblioteci. cam asta-i. nu-ti face prea multe probleme acum, vezi tu cum e in anul I si daca nu-ti place si nu faci fata mergi la anul in alta parte, la alta facultate si gata. succes!

| Elisaa7 explică (pentru mixxjim):

Da dar eu nu o sa ies profesoara de lb romana pr ca poti alege numai o specializare si am ales engleza, romana este secundara si ma intrebam daca fac tot asa de multa romana!

| mixxjim a răspuns (pentru Elisaa7):

Da, faci la fel de multa romana, este a doua calificare, adica iesi calificata pe engleza si pe limba romana. e drept ca iesi in primul rand profesoara de limba engleza dar ai drepturi egale sa fii si profesoara de limba romana happy cei care fac romana principal mai fac latina si slava veche parca in plus, in rest fac aceleasi materii, acelasi nr. de ore si cu aceeasi profi

| Elisaa7 explică (pentru mixxjim):

Pff...chair mam descurajat, cu siguranta nu o sa fac fata la aceasta facultatesad

| mixxjim a răspuns:

De ce vrei sa mergi aici? ce-ti place sa faci, ce ai vrea sa faci? poate gasim impreuna altceva happy

| Elisaa7 explică (pentru mixxjim):

Pai mie imi place engleza foarte mult si cam atat. Dar mai optiunea asistenta sociala....deci ori litere ori asistenta sociala happy

| mixxjim a răspuns (pentru Elisaa7):

Nu poti merge la amandoua in paralel macar un semestru, sa vezi despre ce e vorba la fiecare? ai intrat chiar la asistenta sociala?

| Elisaa7 explică (pentru mixxjim):

E si asta o varianta numai ca taxa va trebui platita la aman2 nu-i asa?

| mixxjim a răspuns (pentru Elisaa7):

Daca esti la taxa, da sad

| mixxjim a răspuns:

Ce-ai facut pina la urma, ce-ai decis?

| Elisaa7 explică (pentru mixxjim):

Pff....luni decid si inca mi-e greu.o sa-i scriu dupa c ema decidhappy