| Laura162 a întrebat:

Concret, ce face un farmacist intr-un depozit farmaceutic? Cam ce salarii sunt?

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Farmacistul lucreaza in farmacie nu in depozit.

| Laura162 explică (pentru darrio2007):

Farmacistul poate lucra si in afara farmaciei, de exemplu in depozite farmaceutice (stiu ca la birou, nu la carucior, dar m-ar interesa exact ce; "munca de birou" e destul de vag), in fabrici de medicamente, in laboratoare de analiza medicamentului, etc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un depozit farmaceutic face parte dintr-un lanț intermediar de distribuție de medicamente, ca un engros de medicamente. Acolo sunt acte de intrare în depozit de la producători, acte de ieșire spre farmacii. Fiind medicamente iar nu alt gen de produse este necesar ca cei ce întocmesc aceste acte să fie de specialitate.

| Laura162 explică (pentru sadrian46):

Introducerea si scoaterea din gestiune / facturi intrare si iesire, verificarea documentelor de calitate (daca includ toate analizele si sunt conforme, daca documentatia e completa)? Ne-au zis in facultate ca erau mai multe posturi de farmacisti in depozit: unul care se ocupa cu genul asta de acte, altul care era la QA si avea grija ca depozitul sa indeplineasca toate conditiile de functionare, angajatii sa lucreze ca la carte si se ocupa de audite... pe restul le-am uitat, dar oricum e posibil sa se fi schimbat lucrurile de atunci.

| relian a răspuns:

Dar ce cauta farnacistu in depozit? Te pomeni cara cutii laughing
Cred ca faci confuzie intre un farmacist care are o facultate si un ajutor de farmacist sau tehnician farmacist care este un simplu vanzator, cara cutii, pune in sticulute una alta.

Deci despre ce farmacist vorbesti? Intr-o farmacie cu deozit ar putea lucra si o femeie de serviciu, banui ca si aia tot farmacista este laughing

| Laura162 explică (pentru relian):

Stii vorba aia cu "Daca taceai"?
E vorba de depozit farmaceutic, din ala mare, nu depozitul mic din spatele oficinei. Exista post de farmacist, care nu cara cutii, ci e la birou, dar ma intereseaza exact ce inseamna "munca de birou" in cazul unui depozit farmaceutic, ce fel de acte, ce responsabilitati concrete sunt, etc.

| relian a răspuns (pentru Laura162):

Ce faci mai exact? Esti magzioner farmacist laughing ce altceva poti sa fii.
Acolo trebuie sa fie cineva cu pregatire si care sa semneze ce intra si ce iese.
Doara no sa puna un pompier sa verifice ce intra ce iese,aia faci desfaci cutii asa pe sarite,controlezi,vezi daca e ce spune acolo,apoi semnezi.
Acum depinde si ce depozit este,ar putea avaea si un mic laborator unde sa testezi acele medicamente,a, dica sa le faci o analiza sa vezi daca ce este scris pe eticheta.
Daca esti farmacista pai tu intri pe TPU sa ceri sfaturi laughing vorba ta daca taceai filosof ramanai, nu mai erai farmamcista laughing
Vrei ceva clar? Pai mergi la fata locului, spui ca esti interesata, ceri ce anume se face la postul ala sa stii daca incerci sau nu.
Dar sa stii ca pe aici pe TPU numai farmacisti stau si exact din astia de pe la marile depozite.
Si cine a zis ca farmacistul cara cutii? Mai citeste odata, se pare e dificil pentru tine sa pricepi si ce citesti.Deci mai citeste odata ce am spus despre caratul de cutii si dupa mai baga o sarba ceva laughing

| Laura162 explică (pentru relian):

Nu trebuie sa fii farmacist sau sa ai vreo pregatire sa vezi ca pe foaie iti scrie ca producatorul ti-a dat 7 cutii de Glucophage, dar in lada sunt 6, de exemplu. In schimb, sa vezi daca acidul benzoic pe care ti l-a trimis producatorul e intr-adevar acid benzoic si ca indeplineste conditiile de calitate, iti cam trebuie. Sa vezi daca produsul are toate analizele incluse si daca sunt ok, trebuie sa stii ce trebuie sa aiba si cum. Sunt activitati foarte diferite. Sau poate pur si simplu depozitul doar are nevoie de un farmacist ca sa functioneze, care are doar rolul de a semna niste acte si a supraveghea asistentii (cam cum si farmacia are nevoie legal de farmacist pe tura si cum respectivul trebuie, in teorie, sa supravegheze asistentii). Nu e ca si cand termini facultatea si primesti o lista detaliata cu fiecare loc unde poti sa lucrezi si ce ti se cere in practica acolo. (Nici ulterior.) Da, ti se zice "poti lucra in depozit farmaceutic"... si atat. Mai mult doar daca se simte vreun profesor mai vorbaret. Zic "in practica" pentru ca nu o data am auzit cum merg lucrurile in teorie, dar la fata locului nu erau chiar asa. Nu o data mi s-a zis ceva la interviu, iar in farmacie m-am trezit ca trebuia sa fac inca 2-3 chestii extra pentru ca nu avea cine sa le faca (sigur, angajatorul nu ti le impunea direct, doar se facea ca nu observa ca trebuie cineva sa le faca). Sa nu zic de alte mizerii pe care nu ti le spun dinainte. Asa ca scuza-ma daca vreau sa aud si ce poate angajatorul sau cei de la HR nu vor sa-mi spuna cand cer informatii/la interviu, respectiv ce salarii sunt (nu prea ai cum sa negociezi realist daca nu stii cam care e salariul in general).

Ceream informatii, nu sfaturi. De ce ar fi exclus sa fie si farmacisti care lucreaza/au lucrat la depozite, cunoscuti ai lor sau altii care au tangenta cu postul? Stai linistit, am intrebat si in afara TPU, dar nu strica sa intreb si aici.

| relian a răspuns:

Desteapto ia de aici, vad ca ai ajuns din hamal la depozit sa evaluezi tu raspunsuri.

https://www.reginamaria.ro/......icolau-pap

Uite intra si citeste, ce am raspuns eu acolo unde ai facut tu mare evaluare raspuns gresit este de la Babes peste prajit, nu vi eu sa spun de la mine.
Si daca la fel te pricepi la farmacie ca si la medicina e clara, nor sa te puna aia nici sa cari cutii cu medicamente

| Laura162 explică (pentru relian):

Daca aia ai inteles tu din comentariile anterioare, e clar laughing Probabil la fel de bine stai cu intelegerea textului si cand citesti despre vaccinul anti-HPV. Evaluarea la acel comentariu ti-a ranit sentimentele, nu? Apropo, acel comentariu nu mentiona testul Papanicolau si nici "Babes peste prajit" nu zicea "un agent patogen sa iti provoace cancer, pfff astea is balarii cat casa" sau "vaccinul este apa de ploaie". Daca tot ai dat link-ul ala, poate vrei si tu sa il citeste... de exemplu, partea asta:
"aproximativ 99% dintre cazuri [cancer de col uterin] sunt cauzate de infectia cu virusul papilloma uman (Human Papilloma Virus - HPV)."

Sau asta:
"Insa, la fel ca alte tipuri de cancer, asociate cu infectii virale sau bacteriene, precum cele cu virusul hepatitei B (HBV) si C (HCV) sau bacteria Helicobacter pylori (H. Pylori), si cancerul cervical poate fi prevenit si gestionat eficient prin vaccinare, testele de screening, schimbarea comportamentului si tratamentul adecvat, in stadiile incipiente ale bolii."

Sau asta, pe care presupun ca ai citit-o doar partial:
"Este important sa stii ca exista 15 genotipuri de HPV cu grad inalt de risc. 70% dintre cazurile de cancer de col uterin sunt cauzate cu precadere de infectia persistenta cu doua dintre acestea, si anume genotipurile HPV 16 si HPV 18. Vaccinul te protejeaza doar fata de anumite tulpini ale virusului."
Cel mai recent vaccin anti-HPV e impotriva a 9 din alea 15 genotipuri: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 (ultimele 5 cauzeaza 20% din cancerele de col uterin). Precedentul era impotriva a 6 din 15.
Stii ce mai scrie in link?
"tipurile de papilloma cu risc cancerigen inalt (16, 18, 26, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 53, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82)"

Dar ok, se intelege:
- nu ai citit link-ul pe care chiar tu l-ai dat, pentru ca altfel ai fi auzit de agenti patogeni care sa provoace cancer;
- daca nu e 100%, e apa de ploaie... desi, pe logica asta, si testul Papanicolau e apa de ploaie, ca poti sa ai celule anormale si rezultatul sa fie fals-negativ. Sigur, sanse mici, dar astea sunt detalii neimportante, nu?

| relian a răspuns (pentru Laura162):

Tu vorbesti ce spun altii laughing nimic de la tine. Iara cand eu foloseam microscoape tu te jucai cu tata in gura laughing bati campii rau de tot.
Vad ai dat citate doara ce ai vrut tu, dar de ce nu ai dat citatul unde scrie : vaccinurile nu te protejeaza sa nu te mai infectezi? Hai pe ala de ce nu l-ai pus?

Asa e si lumea medicala, baga doara ce le convine.tot acolo scrie si chestia asta,citeste,sau chestia aia nu se pune laughing
Vaccinu nu te protejeaza de absolut nimic,stii de ce? Pai nu stii ca de stiai taceai si era mai bine.
Vaccinul nu te protejeaza pentru ca el nu omoara direct acele virusuri ce zic ei,de fapt nu omoara absolut nici un virus,deci nici un vaccin nu te protejeaza de absolut nici u virus.
Hai sa te vad,contrazima daca ai cu ce poti?
Deci vaccinurile is ceva care chipurile ar stimula sistemul imunitar,asa zic ei,nimic altceva.
Vaccinul nu este ca un antibiotic sa omoare agentul patogen,vacacinul doara zice sistemului imunitar din cate zic "spepcialistii" ce faci ba dormi laughing vezi ca intrat cineva pe usa si tu dormi in post,cam ceva de genul asta e un vaccin.
Ai facut tu vreodata un vaccin si ti sau umflat ganglionii? Pt ca atunci cand avem un atac virulent cu un agent patogen,sistemul imunitar produce la greu soldati corect? Iara tu simti la sub barte si pe la gat bilute umflate,ei afla ca acolo se priduc soldatii,deci orice om ar simti asta.
Nu am auzit pe nimeni bolnav de virusuri sa se planga ca i sau umflat ganglionii,dar cand ai o infectie cu o bacterie,atunci da.

Nu am spus de testul ala ca e apa de ploaie,tu citesti probabil din depozitu ala unde cari cutii laughing am spus ca testul este bun,detecteaza cancerul in faza mai de inceput,asta am zis nu ce spui tu.

Am zis apa de ploaie is vaccinurile,iar asta asa si este,chiar ei spun ca nu te pritejeaza ca nici nu au cum,odata ce nu se adreseaza acelui agent,odata ce nu ataca acel agent ce efect sa aiba,apa de ploaie,nici aia,apa macar uda iarba laughing.

Tu esti ca o capra din aia care inghite tot ce i se da,tu doara sustii ce altii spun,nimic mai mult,pe mine ma intereseaza sa stiu de ce, ce face un medicament, cum si etc.
Iara cand vii cu povesti ca invata sistemul imunitar sa lupte laughing pai devii ridicol, auzi si tu inveti un sistem sa lupte, sistem care a fost dezvoltat de milioane de ani de natura, vii tu acu de 100 de ani ca ai descoperit america.

| Laura162 explică (pentru relian):

La ora de bio? :)) Miram-as sa lucrezi cu microscoape, dar sa zicem ca te cred.

Ti-am dat fix citatele care te contrazic, fix din link-ul dat de tine. Poftim si alte surse:
https://www.cancer.org/......ntion.html

https://www.mayoclinic.org/......c-20352501

https://www.cancer.gov/......and-cancer

https://www.cancer.gov/......fact-sheet

https://www.cancer.net/......and-cancer

Mai vrei? Preferi studiile propriu-zise - nu-i problema, sunt destule, trebuie doar sa ceri.

"dar de ce nu ai dat citatul unde scrie : vaccinurile nu te protejeaza sa nu te mai infectezi?" Efectiv niciunde in link-ul tau nu scrie asa ceva...

"Vaccinul nu te protejeaza pentru ca el nu omoara direct acele virusuri ce zic ei, de fapt nu omoara absolut nici un virus, deci nici un vaccin nu te protejeaza de absolut nici u virus."
Cum protejezi un muncitor pe santier: ii dai casca si ii faci instructajul sau ii dai cu o caramida in cap si ii ingrijesti rana? Prima optiune (casca) e preventia, a doua e tratamentul. Vaccinul e preventia, antiviralele sunt tratamentul. Efectiv nici un specialist nu spune ca vaccinul omoara virusul - zice ca previne boala, protejeaza, te ajuta sa te lupti, diverse formulari. E o mica, mare diferenta.

De prima expunere si a doua expunere ai auzit? Daca te intereseaza "de ce" si "cum", intrebarea nu e la misto.
Pe scurt si simplificat, la prima expunere, sistemul imunitar nu stie ce-i cu virusul: sistemul imunitar il vede, studiaza antigenul vreo 4-7 zile, se diferentiaza limfocitele B si T, se produc anticorpi cu afinitate mai mica sau mai mare in functie de epitop, intr-un final papa / casapesc de tot invadatorul. Sistemul imunitar vede antigenul si reactioneaza pana nu-l mai detecteaza, nu il intereseaza daca antigenul ala e pe un virus real sau pe o biluta de zahar. Vede antigenul, crede ca-i atac real. Astfel spus: antigenul poate sa apara prin infectie cu virusul real si viu, sau prin vaccinare (indiferent ca pe un virus atenuat, ca e doar antigenul sau, mai nou, ca face o celula de-a ta sa produca antigenul). Vaccinul mimeaza infectia, joaca rol de prima expunere. Odata ce infectia reala sau psedo e indepartate, se induce apoptoza celulelor B si T care nu au apucat sa se diferentieze, titrul de anticorpi IgM scade si scade rapid, mai raman niste anticorpi IgG, dar cel mai important e ca raman celulele B si T cu memorie. La un contact ulterior cu acelasi antigen, fie ca e a 2-a sau 13-a oara, sistemul imunitar reactioneaza rapid. Stie ce-i cu virusul: il vede, nu-l mai studiaza o saptamana, celulele B cu memorie se inmultesc rapid si produc si elibereaza anticorpi pe banda rulanta (IgG, de data asta, care au afinitate mult mai mare), plus anticorpii care inca erau in circulatie, celulele T cu memorie sunt si ele gata de actiune si ataca imediat celulele infectate. Astfel, la al 2-lea sau 13-lea contact, virusul nu mai are timp sa-si faca de cap ca la primul contact. Intra in corp? Da, nicio expunere anterioara (inclusiv vaccinul) nu face o bula in jurul corpului. Infecteaza celule si se reproduce? Depinde cat de repede ajung la el anticorpii, respectiv Tc, dar oricum mai putin decat la prima expunere.

Primul contact e palma peste fata si trebuie sa-ti antrenezi armata. La al doilea contact, trebuie doar sa sufli in corn sa iasa armata din corturi. Are acum sens de ce si cum vaccinul "invata sistemul imunitar sa lupte", protejeaza sau ce alta formulare ai mai vazut?

Ah, daca vrei sa spui ca poti sa treci prin primul contact fara vaccin... Da, absolut. Facand abstractie de tetanos, pentru bolile pentru care exista vaccinuri, in general, dobandesti imunitate si prin boala. Numai ca a face boala pentru a fi protejat ulterior e cam ca a **** pentru virginitate. Toata ideea cu protectia e sa nu te imbolnavesti sau macar sa nu fie grav, nu?

(Daca vrei sa fiu carcotasa, unele antibiotice sunt bacteriostatice. Nu omoara bacteria, doar ii impiedica dezvoltarea si asteapta s-o curete sistemul imunitar singurel :P)

"Nu am auzit pe nimeni bolnav de virusuri sa se planga ca i sau umflat ganglionii" - N-ai auzit de nimeni sa fi facut oreion? Da' de cineva cu sistem imunitar normal care sa nu aiba ganglionii umflati 24/7 ai auzit? Nu de alta, dar stii ca venim in contact cu tot felul de virusuri si bacterii cam tot timpul si sistemul imunitar e mereu activ. Ar fi nasol daca ganglionii s-ar umfla de fiecare data...

"Nu am spus de testul ala ca e apa de ploaie, tu citesti probabil din depozitu ala unde cari cutii laughing am spus ca testul este bun, detecteaza cancerul in faza mai de inceput, asta am zis nu ce spui tu." - Ce zic eu si ce intelegi tu... Ia mai citeste o data ce am spus:
"Apropo, acel comentariu nu mentiona testul Papanicolau si nici "Babes peste prajit" nu zicea "un agent patogen sa iti provoace cancer, pfff astea is balarii cat casa" sau "vaccinul este apa de ploaie"."
(Apropo, vezi ca nici pe aia cu depozitul n-ai inteles-o. Plus, de ce as mai fi intrebat de depozit daca lucram in depozit?)

Auzi, daca tot zici ca vaccinurile sunt apa de ploaie, ce teorie ai legat de variola? Sau polio? Sau rubeola?

| relian a răspuns (pentru Laura162):

Toate vaccinurile is apa de ploaie.Ca sa nu o lungim aiurea,oricum tu esti indoctrinata,sustii balariile altora,e fix problema ta,am vazut tu parere personala nu ai.
De microscop,nu am vazut la bio,am vazut la facultate laughing asta asa ca idee, atat mic optice cat si electronice, deci nu te mai mira.

Te intreb in cazul bacteriilor de ce n-au facut vaccinuri? De ce nu i-a dat casca muncitorului sa il apere? De ce au facut antibiorice, adica otrava pentru acea bacaterie?
Mda asa ziceam si eu laughing
Alta intrebare si te las laughing Pana acum 2-3 sute de ani cine vaccinau oamenii? Cum dea ajuns omenirea la miliarde de locuitor fara vaccinuri?
Daca tu raspunzi la intrebarea asta o sa zic si eu ca tine,sau ca aia cu vaccinurile laughing.
Bati campii nu mai spune si altora balariile ce ai scris ca te faci de ras,mai ales ca faci si farmacie,bine farmacist sau pompier e tot una laughing
Deci sistemul imunitar este tot timpul activ,normal,dar are un anume nr de soldati atat timp cat in corp nu-s corpuri straine.
Cand ceva sau cineva intra soldatii aia il ataca si doara daca nul dovedesc sistemul mai fabrica altii si trimit la razboi.
Sistemul imunitar este activ ca orice organ celula si asa mai departe din organism.
Venim in contact tot timpul cu microorganisme? Pai venim in contact pe afara laughing aia e alta poveste,sistemul imunitar nu lucreaza in afara organismului,asta daca nu stiai.
Sau daqca ai vrut sa spui ca tot timpul in organism ne intra agenti de astia patogeni,iar bati campurile laughing
Un agent patogen trebuie sa si aibe pe unde intra,in general intra prin rani adanci,prin fluide etc.
Multi se gandesc,poate si tu la fel ca microorganismele astea au sfredele,gata se pun pe piele si au scule dau gauri intra praf ne-a facut.
Deci daca in aer,pe piele,punem mana pe bacterii pe ciuperci, asa si? Pai tu crezi daca in aer, sau pe toate suprafetele cu care venim in contact sunt microorganisme, sistemul imunitar reactioneaza?
Te inseli.toate microorganismele stau in jurul nostru,tu acum poate ai pus mana pe o bacterie ceva,aia este egal cu zero,nu poate intra ca n-are pe unde.
Cand maninci bagi in gura si bacterii,dar alea mor,sistemul digestiv le elimina etc.
Deci ce tot spui acolo ca venind in contact cu ele gannglionii ar trebuie tot timpul sa stea umflati,de unde,cum? Pfff esti slaba rau sincer.

Referitor la bacterii,nu am zis ca avem otrava pentru toate,dar pentru majoritatea avem, iar unele pot face ce ai spus tu, ca de le elimninam noi prin antibiotice, nu mai faceam febra uneori.
Feebra este ultima arma a organismului.Nu am spus la orice infectie ti se umfla ganglionii,la infectii grave, dar tu citesti in gura se pare.

Iara cand cineva spune vai e pandemie laughing pai aia ar insemna ca e jale, agentul ala e in varful piramidei.

Iara revenim, a sistemul asta imunitar.De ce cand intra o bacterie sistemul imunitar reactioneaza,deci nu-i dai tu antibiortic sa il inveti ce sa faca corect?
Deci bacerie,ciuperca si alte animaluri sistemul functioneaza f bine,dar la virusuri nu laughing pai balarie mai mare ca asta nici ca puteau aia sa scoata.
Ca si la Hiv se ascunde virusul cand vrei sa il vezi,ala stie dinainte gandul oricui ar cauta sa il vada si dispare laughing

Toate testele is indirecte,nici un test de virus nu este direct,ma refer sa se ia o proba se pune la microscop si da ffate uite aici virusul. nici pomeneala
Tu poate nu ai facut teste sa stii,eu am facut,am si discutat cu doctorii ce mi-au facut,am platit,am facut teste la clinica privata,i-am luat la rost laughing vorba vine,dar i-am intrebat ai vazut virusul? Ca in hartie nu scrie nimic
Zice pai nu il vedem facem test indirect laughing cu alte cuvinte ma uit dupa avioane,dar nu ma uit pe cer,le caut in oceane laughing ceva de genul asta.

Pai ba nene nu amesteca avioanele cu submarinele,se stransese lume la balamuc acolo,eram pe hol toti cascau gura,la un mom dat doctorul zice,hai ca am treaba trebuie sa plec laughing

Tu crezi ca eu iti vorbesc din auzite,sau din citite? Ai vazut microbiologul ala german? Lau dat la tv, a vorbit omu in direct, cunoscut mai in toata lumea si a spus clar, virusurile nusi au locul mai pe nicaeri laughing
Ce vrei mai mult de atat? De ce nu vin aia ce se ocupa microbiologi sa spuna? Tu nu vezi ca cei care fac balmucul asta is doara din astia gargaragii? Toti is din astia cu functii.De ce nu aduc specialisti,sai lase pe aia sa spuna ce si cum.

Tu o tot tragi ca aia is specilisti,aia e ca nu-s,ei is sefi doara,au functii in guverne,se dau mari cunoscatori,dar habar n-au de medicina.

Ok spui tu ca in link-ul ce ti l-am dat nu scrie ca daca te vaccinezi tot te vei imbolnavi? Hai ca iti caut fraza aia si tio citez aici.

"Pe de alta parte, virusul poate ramane nedetectat multi ani si nu poti sti sigur de unde l-ai contractat, iar relatia actuala cu un singur partener, chiar daca acesta este fidel, nu inseamna automat ca nu poti fi infectata. "

Uite ce spun aia,chiar daca partenerul tau este fidel,nu insesamna ca nu mai poti fi infectata.
"Asadar, daca ti-ai facut acest vaccin, nu inseamna ca nu mai este necesar sa-ti faci regulat testul PAP."

Ca e xista mai multe tipuri de virusu de ala si poate vaccinu te protejeaza doara impotriva unuia numa laughing pai de ce n-au facut vaccin impotriva la toate tulpinile alea? Ca nu-s multe?
Stii de ce? Pt ca e apa de ploaie,ca e gargara.

Toare bolile alea pentru care romanii faceau vavccinuri obligatorii is nule,na ajutat pe nimeni niciodata.
Eu am fost vaccinat si pentru ce mam vaccinat de aia mam si imbolnavit si nu doara eu toti copii de pe strada mea si toti cei cunosteam la scoala au avut boalile alea.
Deci despre ce anume vorbim aici? Tot ce arati tu is boli la care nu li se cunoaste cauza,dar unia din aia gargaragii,aia ce isi tin scaunele,aia ce iau milioane pentru nimic au scos astea sa arate ca au ceva activitate,aia au inventat virusurile astea.

Cand o veni cineva la mine si o sa zica nu facem teste indirecte,observam la microscop si o sa arate un virus,atunci o sa cred.
Pana una alta eu nu cred tot astia care se dau mari specialisti,aia cum am spus is doara dupa bani,nimic altceva.
Cauta si citeste,eu am citit nu din RO,eu am citit din state unde si locuiesc,citeste despre balamutu asta de aici Fauci sa vezi cea facut,sa vezi cum a ramas in functie.
Dar pe oamenii nu-i intereseaza,nu stiu dar din ce am observat oamenii se tem cel mai mult de necunoscut,daca le spui de bau bau is deja terminati,deci sa ii ameninti cu ceva ce ei nu pot vedea,asta e cea mai mare frica a omenirii laughing

Deci cum am ajuns noi omenirea la miliarde fara vaccinuri? Vaccinurile astea,is de data recenta.
Toate vaccinurile is apa de ploaie cum am spus.
Aantibioticele is bune,arata pe cineva normal la cap care sa aiba o infectie si sa nu vrea sa ia antibiotic laughing pentru ca ala intr-adevar face ceva,pentru ca ala omoara ceva,pentru ca pentru ce este facut poti sa le vezi si tu o ochiul liber.

Ca idee ia ceva kit pentru detectare de bacterii ciuperci,le gaseti si pe net,le pui prin camera si in cateva zile o sa poti vedea cu ochiul liber bacterii si ciuperci din a stea microscopice,se inmultesc si fac colonii pana se vad.

De ce nu poti vedea si virusurile asa? Orice organism maninca ceva,nu exista fara,deci daca ei au vazut cum spun virusuri,atunci e floare la ureche,poate sa izoleze un virus,sa il creasca sa il inmulteasca si ala formeaza colonii pana ajungi sa-i vezi liber laughing

Deci chestia asta este valabila la toate microroganismele dar nu si la virusuri,aia da,buna poveste.

Ce sa mai zic,initial au venit cu povestea ca is prea mici si nu-i pot vedea,dupa ce au facut aia microscoape gata ii vad,dar ce arata ei is de fapt desne artistice laughing iar testele se fac tot indirect laughing asta nu iti da de gandit?

Te duci la un cabinet,ai o bacterie,aia trimite la lab si aia se uita si vad ce bacterie este corect? De ce nu procedeaza la fel si cu virusurile astea?
Asa ziceam si eu e mai bine sa faca teste, sa se certe ca nu-s bune, cai mai bun testul aluilant si bla bla.

Deci inca odata iti zic, nici un agent patogen nu poate induce cancer intr-un organism animal si nici vegetal.

Dar tu crezi ce doresti.De ar fi asa dea lungul a milioane de ani sau zeci de mii de ani,sute de mii, am fi arata [poate altfel, sau nu am mai fi existat deloc, de ar fi cum crezi tu sau cum spun unia.

Deci microorganismele sa poata intra in corp trebuie sa si aibe pe unde.Cand esti racit,la nivelul gatului aerul ala rece raneste mucoasa,aia fiind f sensibila deci ai o rana si acolo se insteleaza imediat bacterii.
Sint destule persoane care atunci cand is racite au infectie in gat,tocmai cum am aratat,nu de la altceva laughing

Daca ai auzit oamenii la tara,aia ce au plante,vie,legume,cand venea o ploaie spuneau gata vine grindina,apare mana laughing adica ce voiau sa zica?
Nici ei nu stiau,dar exact asa se intampla,cand vine grindina dupa la vita de vie la plantele cultivate apare mana,adica o ciuperca.

Cum? Simplu, grindina aia rupe, raneste frunzele si prin acele rani ciuperca intra, aia e tot.Ciuperca sta pe frunze oricand, dar daca n-are pe unde intra degeaba sta.
Exact la fel stau lucrurile si cu bacterile si ciupercile la animale.treb sa aiba pe unde intra.

Ok deci inca odata,cum am ajuns noi sa fim miliarde fara vaccinuri? Nu am fi trebuie sa fim deja disparuti dupa gandirea :specialistitlor astia cu virusuri?
Stiu cum gandesti, gandesti asa pentru ca esti indoctrinata de sistemul ala din RO, asa am fost si eu, dar ma trezii dupa ce am plecat de acolo laughing

| Laura162 explică (pentru relian):

Te-ai trezit de n-ai mai putut laughing Sunt nenumarate studii, pe parcursul a cateva decenii, sunt si site-uri care iti dau concluziile lor... dar cumva toti cercetatorii care au facut acele studii sunt prosti, la fel si ceilalti care le-au citit si cam toti doctorii (nu ma refer doar la medici) care au tangenta cu virusurile sau patologii care le pot avea drept cauza (i.e. oncologii)... dar te-ai trezit tu mare specialist laughing Cred si eu ca doctorii aia cu care ai vorbit aveau lucruri mai bune de facut laughing Stii, cam ca microbiologii care isi fac treaba in laborator in loc sa faca rating, iar cercetarile le publica in jurnale stiintifice sau le prezinta la conferinte in loc de tv. Ce-ar fi sa faci si tu cercetare si sa iti demonstrezi opinia? Daca nu, da un search pentru Dunning-Kruger, poate iti pare cunoscut. Si daca tot esti acolo, poate dai si un search si pentru virusuri in ME. Interesant ca ti se par "desene artistice", desi te dai rotund ca ai folosite microscoape. (https://journals.asm.org/doi/10.1128/CMR.00027-09) Banuiesc ca stii si ca testele sunt mai ieftine si la-ndemana. Testeaza un pacient, nu fac cercetare.

"Te intreb in cazul bacteriilor de ce n-au facut vaccinuri?" - Vrei sa spui in afara de DTP, BCG, anti-meningococil, anti-pneumococic, anti-tifoidic, anti-anthrax, anti-H.influenzae?

Acum 200-300 ani, singurul vaccin era al lui Jenner, la sfarsitul anilor 1790. Acum 200-300 ani, populatia globala era aproape 1 miliard. Acum 100 ani, era aproape 2 miliarde. Astazi, e aproape 8 miliarde. Draguta incercare, dar populatia a explodat destul de recent.
https://ourworldindata.org/world-population-growth
Evident ca sunt mai multi factori care au contribuit la cresterea populatiei, respectiv scaderea mortalitatii. Totusi, nu ti se pare un pic cam prea mare coincidenta cum incidenta si morbiditatea (si mortalitatea, dar acolo intervin si tratamentele) bolilor pentru care avem vaccinuri au scazut la scurt timp dupa introducerea lor? La 1-2, poti vorbi de coincidente, dar la toate? Statisticile poti sa le gasesti tot pe site-ul de mai sus.
Stii ce mai e interesant? Si o parte din copiii din generatia mea au trecut prin varicela, pojar si oreion si nu au murit si nici n-au ramas cu sechele. In generatia bunicilor, in schimb... mda, n-a fost chiar asa roz. Ghici care a fost diferenta intre generatii.
Stii macar care e schema obligatorie cu care te-ai vaccinat cand erai mic? Ma indoiesc ca ai facut difterie, de exemplu.
Ah, si nu, nu trebuia sa fim disparuti. Survival of the fittest. Nu sunt prea multe boli cu mortalitate 100%, iar alea care sunt, nu se transmit asa usor de la unul la altul. Virusurile au lovit tare de mai multe ori, au murit multi, dar cei ramasi au dobandat imunitate si ofereau si imunitate de turma o perioada. O data ce se schimba % de imunizati, disparea si imunitatea de turma si cei care nu trecusera prin boala erau numai buni de infectat. Si ia-o de la capat. Mai e ciuma care a decimat repetat, dar au aparut antibioticele si au impiedicat-o sa mai omoare atat.

"Deci ce tot spui acolo ca venind in contact cu ele gannglionii ar trebuie tot timpul sa stea umflati, de unde, cum?" - Pai tocmai asta zic: ca nu ti se umfla ganglionii de fiecare data cand sistemul imunitar reactioneaza. Exista infectii virale la care ti se umfla (i.e. oreion), dar exista si situatii cand nu e necesar. Ideea la vaccin e sa-ti prezinte antigenul si sa-l memorezi, nu sa te faca praf si sa ti se umfle toti ganglionii.
Cand erai copil, ai stat intr-o bula? In generatia mea, copiii se jucau pe-afara... si de primavara pana toamna aveau julituri. Nu crezi ca numai alea si era suficient sa ii dea de lucru sistemului imunitar?

"Ok spui tu ca in link-ul ce ti l-am dat nu scrie ca daca te vaccinezi tot te vei imbolnavi? Hai ca iti caut fraza aia si tio citez aici.

"Pe de alta parte, virusul poate ramane nedetectat multi ani si nu poti sti sigur de unde l-ai contractat, iar relatia actuala cu un singur partener, chiar daca acesta este fidel, nu inseamna automat ca nu poti fi infectata. "

Poate ar fi trebuit sa citeste si restul paragrafului. Oamenii pot avea relatii, sa se desparta, apoi sa intre intr-o alta relatie. Poti sa fii fidel in relatia actuala si sa fi luat virusul de la partenerul anterior. Aceeasi chestie e valabila si pentru partenerul tau. Deci poti fi infectat/a de partenerul actual 100% fidel, dar care l-a luat de la fosta. La fel de bine poti sa fi fost tu infectata intr-o relatie anterioara si sa nu fi stiut, fie ca nu te-ai testat, fie ca a fost rezultat fals negativ. Majoritatea oamenilor se duc la doctor doar cand ii doare ceva.

""Asadar, daca ti-ai facut acest vaccin, nu inseamna ca nu mai este necesar sa-ti faci regulat testul PAP."
Ca e xista mai multe tipuri de virusu de ala si poate vaccinu te protejeaza doara impotriva unuia numa laughing pai de ce n-au facut vaccin impotriva la toate tulpinile alea? Ca nu-s multe?
Stii de ce? Pt ca e apa de ploaie, ca e gargara."

Stii ca ti-am citat fix partea de dinainte de fraza aia (care practic e concluzia), da? Adica fix partea in care zice ca sunt 15 tulpini cu grad inalt de risc si ca virusul te protejeaza doar de unele tulpini. Adica fix partea in care zice ca te protejeaza de tulpinile 16 si 18, adica alea care produc 70% din cancerele de col uterin. Si mai jos ti-am si citat care sunt acele 15 tulpini cu grad inalt de risc. Si ti-am scris si exact care sunt cele 9 tulpini de care te protejeaza, toate 9 fiind din alea 15. Sa vedem: 16 si 18 cauzeaza 70% din cancerele de col uterin; 31, 33, 45, 52 si 58 cauzeaza 20% din cancerele de col uterin; 6 si 11 cauzeaza o mare parte din cancerele genitale (si de col, dar mai putin). Si astea sunt cele 9. Deci vaccinul acopera tulpinile care cauzeaza peste 90% din cancerele de col uterin... ceea ce nu se traduce prin "o sa te imbolnavesti!", ci prin "nu e exclus sa te infectezi". Diferenta de magnitudine. Mai stii ca faceam misto de rationamentul tau, nu? Zici ca vaccinul e apa de ploaie pentru ca nu elimina orice posibilitate, pentru ca nu e 100%. Numai ca nimic in viata nu e. Daca am aplica acelasi rationament pentru test, am ajunge la concluzia ca si testul e apa de ploaie (ca nu e chiar 100%). E o concluzie evident eronata, nu?

"Iara revenim, a sistemul asta imunitar.De ce cand intra o bacterie sistemul imunitar reactioneaza,deci nu-i dai tu antibiortic sa il inveti ce sa faca corect?
Deci bacerie, ciuperca si alte animaluri sistemul functioneaza f bine, dar la virusuri nu"
Iara revenim la intelegerea textului... Antibioticul nu invata sistemul imunitar nimic. Antibioticul omoara sau opreste dezvoltarea bacteriei - atat. Nici macar nu actioneaza prin intermediul sistemului imunitar.
Iara revenim: tratamentul si preventia sunt lucruri diferite.

Deci, inca o data: ce teorie ai legat de variola, polio, rubeola? De fapt, ce teorie ai legat de virusuri? Ca la un moment dat, din ce ai scris, reiese ca ai crede ca nu exista. Vreau sa verific daca asta crezi inainte sa trag concluzia.

| relian a răspuns (pentru Laura162):

E mai bine sa o lasam balta,esti prea indoctrinata si cu ochelari de cal sa poti vedea ceva.

Deci spui tu faci u vaccin sa inveti sistemul imunitar sa reactioneze,dar nu ti se umfla ganglionii laughing.Mai femeie daca tu ai virusurile alea in tine,esti bolnav de ce nu ti se umfla ganglionii?
In mod normal ar trebuie,de ce spui tu ca nu aia ramane de explicat laughing

Oamenii inainte nu erau asa de multi pentru ca mureau in razboaie,peste tot erau razboiae,mai mereu,Apoi nivelul de rai era jalnic,asa ca lasa povestile.
Deci de cand au facut astia vaccinuri oamenii sau inmultit laughing aia da.

Lumea face scandal in legatura cu aceste virusuri,dar aia stau linistit,le este greu sa se uite la o proba la microscop,apoi sa aduca pe careva sa-i arate,dupa tine faci test cai mai simplu.

Nu se uita la microscop stii de ce? Pt ca nu vad nimic de aia. Daca ar fi vazut ar fi iesit la un post de tv sau mai stiu eu unde,pentru ca este balamuc la nivel mondial, ar fi isit si ar fi aratat.
Dar nu au ce arata.
Da eu personal nu cred ca exista virusuri si multi altii, printre care si microbiologi, care cu aia se ocupa.
Deci vii tu acum sa inveti sistemul imunitar sa omoare un intrus? Pfff esti praf ca de altfel toti astia marii specialisti.Sistemul ala s-a format in milioane de ani stie f bine ce sa faca si cum sa faca,nu vii tu sal inveti nimic,are cine sa il invete,are profesori.

Nu are rost sa discutam,esti femeie,ai facut ceva scoala,dar din aia ochelari de cal,tu sustii doara ce spun altii,nimic de la tine,nimic logic.

Esti indoctrinata ca mai toti cei din sistemul medical.
Si te mai intreb ceva,Ai vazut tu personal vreodata un virus? Sincer,nu pe net,nu in carti,sa il vezi la mic?

Eu am vazut,adica vorba vine,am privit la un microscop electronic si ni s-a spus,vedeti bucatica aia? Ei ala e virus laughing era ceva o bucata dintr-o celula laughing
Sa intrebat cum asa? Treb sa strivim proba sa putem vedea,deci era un zarzavat acolo din care ei au ales o bucata de ARN si aia ar fi fost virusul lu peste prajit,spunneau ei VMT laughing
Ce este f interesant este ca proba aia trebuie facuta dupa un anume tipar,ca de invarti ciorba aia in alt sens decat zic ei nu mai iese virusul ala laughing
Deci vacacinul tau a invatat sistemul imunitar sa omoare doara unele virusuri, soldatii aia trec pe linga alti inamici dar ii lasa in pace laughing asta e de cascadorii plansului.
Dar uitasem ca tu esti sau o sa fii angajata astora care fac vaccinuri ori ai alora care il vad, tot dracu ala este si normal ca le tii partea.

Plus ca ai facut sau faci o scoala unde ti se pun ochelari de cal, nu ai voie sa iesi din linie.Asta a spus-o microbiologul ala german,astia gargaragii conduc si ne duc la prapastie.
Specialistii aia ce spui tu is de fapt specialisti politici,ei habar n-au de medicina,dar ei is sefii unor echipe,deci aia lucreaza intr-adevar in laboratoare,dar nu deswcopera nimic,sefu le spune ce trebuie sa descopere,exact cum vaccinu spune sistemului imunitar ce sa faca laughing exact la fel va spune sefu si voua ce sa faceti.

Legat de bacterii de antibiotice normal ala omoara direct bacteria, simplu si eficient laughing nu trebuie sa ma duc sa invat eu un sistem de care habar nu am cum functioneaza, pentru ca totu este cam in ceata ce este la nivel microscopic.

Aia ce au descoperit ADN si ARN au putut sa vada un segement dar astia nu-s in stare sa vada virusuri? Pfff in ziua de azi sunt microscoape nu electronice, vorbim de astea normale light microscop ce poate vedea pana la 50 nanometri, iar specialistii tai spun ca virusurile au intre 20-250 nanometri, deci aia peste 50 se vad f lejer.

aia ce au facut microscopul ala in 2011 zic ca vad fara sa adaugi nimic,fara substanta de contrast,fara nimic alcteva si f clar.
Dar ei continua sa faca teste indirecte,iar tu ii sustii ca asa e mai bun.
Cand ai o infectie cu o bacterie,iei un antibiotic, de regula fara sa ia proba si sa vada ce bacterie este, dar daca vede ca aia nu moare, dupa se uita sa vada exact ce bacterie este.
Deci se uita la microscop.Da platesti ceva mai mult.Platesc si 1 miid e dolari sa imi arate mie ala virusul laughing dau si cateva mii sa mi-l arate., asa cum miau aratat bacteria.
Am avut o nfectie cu o bacterie, a trebuit sa iau antibiotic 40 de zile,dar asta dupa ce incepusem sa iau un antibiotic si aia nu avea nimic.

Tu susti ce spun altii, eu spun ce vad, nu vin cu povesti, asa cum vii tu.Am vazut bacterii, ciuperci la microscop, frumoase happy0 se vedeau asa intre celule,toate colorate frumos,deci nu zdrobeai nimic.

Am cautat au facust astia microscop de vad si electronii dintr-un atom,ba zic ca pot vedea si spatiul dintre atomi laughing

Adumi o lucrare care arata pas cu pas ce s-a facut, cum s-a facut si cum s-a vazut un virus la microscop ai?

Aia ce au descoperit ADN si ARN asa au facut, aia pe vremea aia au facut si poze laughing de aia si stiu cum arata.
Si nici nu aveau microscoape laughing au folosit raze X sa pozeze, substante de contrast etc.Cauta si vezi.
Astia piblica in reviste ce spui tu nimic.
cand ai un s tudiu bine documentat si demosntrat,cineva te verifica si dupa poate obliga oamenii daca este cazul.

Esti la spital ai nu stiu ce infectie,[pai iti fac aia obligat antibiotic fie ca vrei fie ca nu vrei,de ce? Pat ca stiu f bine cu ceau dea face,pentru ca ala are efect,pentru ca ala omoara direct agentul.

Ai o boala pentru care vinovat este un virus pe care ei lau studiat de zeci de ani vorba ta laughing dar nu au inaintat deloc,au ramas la stadiul ala de molusca laughing,despre ce vorbim aici?
Din toate bolile astea nu au reusit nici macar la una sa omoare un singur prapadit de virus,nici macar unu,de ce?
De ce sa vin ei sa ma duc sa fac vaccin,sa ma apuc eu acu sa invat un sistem imunitar care are milioane de ani,sa il invat ce? Nu e mai usor sa fac o substanta si sa omor direct virusul?
Este mai usor,dar trebuie sa si cunosti animalul ala,sa il izolez,sa il cresti,sa vezi ce face,cum face,apoi sa stii ce sa-i dai sal linistesti.

Cu unele organisme se poate,exceptie fac virusurile laughing ca in cazul SIDA cand vrei sa il vezi dispare laughing

Bafta la depozitu ala unde lucri,ce mai conteaza unde,conteaza daca faci bani,mergi linistita acasa, mai vinzi un vaccin de asta, prostesti lumea ca e f bun laughing
Uite linga mine este un supermarket are farmacie f mare, is 2 farmaciste,am vorbit cu ele personal pentru ca o ruda de-a mea lucra acolo tehnician,ele si-au facut vaccinurile astea si au zis ca nu le mai trebuie in viata lor laughing desi n-au fost obligate,aici nu-i obligatoriu,sau simtit groaznic si ce crezi? laughing au spus ca ele nu mai fac vaccin la oameni,nu au zis celor de la farmacie le-au zis tehnicienilor si pun pe aia sa faca,dar ele personal au zis ca nu mai vor,stiu prin ce au trecut.

Bine nu mi-au zis mie personal,dar mi-a zis ruda asta ce zic.
Si sa incehei afla ca bolilel provocate de virusurile tale nu prea omoara oamenii asa multi laughing deci nu sintem asa multi pentru ca is vaccinuri, de bolile astea mor f putini oameni.
Dar cifre de astea nu ai dat laughing oamenii sau inmultit de cand au facut aia antibiotice, bacteriile si ciupercile omorau cei mai multi oameni si razboaiele, nu virusurile lu peste prajit laughing

Ok eu nu mai scriu nimic ca nu am cui.Eu discut doara ce vad,ce simt, tu aduci in discutie doara ce spun altii, nimic de la tine, deci discutia nu duce nicaeri.

| Laura162 explică (pentru relian):

Deci, dupa tine:
- Virusurile nu exista, dar vaccinul anti-HPV este apa de ploaie pentru ca nu te protejeaza de toate tulpinile virusului.
- Virusurile nu exista, dar sistemul imunitar se descurca singur impotriva lor.
- Virusurile nu exista, dar imi dai un link care crezi tu ca arata ca te-am evaluat gresit, link in care scrie ca HPV e responsabil de 99% din cazurile de cancer de col (si, deci, exista).
- Virusurile nu exista, dar n-ai auzit de nimeni sa se planga de ganglioni in infectii virale (deci stii ca exista infectii virale).
- Virusurile nu exista si ganglionii se umfla doar cand e vorba de un atac virulent din partea unui patogen, dar ar trebui sa ti se umfle la vaccinuri daca ar fi pe bune pentru ca ganglionii se umfla cand ai virusul in tine (sa ignoram faptul ca exista si vaccinuri bacteriene).

Beton logica laughing

"Deci vacacinul tau a invatat sistemul imunitar sa omoare doara unele virusuri, soldatii aia trec pe linga alti inamici dar ii lasa in pace laughing asta e de cascadorii plansului." - Bravo! Fraza asta arata exact cata imunologie stii...

"Specialistii aia ce spui tu is de fapt specialisti politici,ei habar n-au de medicina, dar ei is sefii unor echipe, deci aia lucreaza intr-adevar in laboratoare, dar nu deswcopera nimic, sefu le spune ce trebuie sa descopere" - Pacat ca se trec toti autorii, nu doar seful echipei, asa-i? Pacat ca nu se publica doar concluziile, asa-i? Pacat ca exista atatia cercetatori de-a lungul anilor, in mai multe tari, care au ajuns la aceleasi concluzii, asa-i? Pacat ca traiesti cu impresia ca ma refer la aia de pe sticla...

"Bine nu mi-au zis mie personal, dar mi-a zis ruda asta ce zic." - Mereu e un vechin al unui prieten al unei rude a cuiva...

Tu stii sa raspunzi si fara sa rastalmacesti cuvintele? M-ai intrebat cum au ajuns oamenii, acum 200-300 ani, la miliarde fara vaccinuri. Ti-am aratat ca premiza era falsa, ca populatia a crescut foarte incet pana acum 200-300, ca acum 300 de ani erau aproape 1 miliarde. Aproape. Ca acum 200 ani, erau aproape 2 miliarde. In 1950 erau 2.5 miliarde doar. In 1980 erau 4.5 miliarde. Miliardele astea sunt recente, nu cum dadeai tu de inteles ca ar fi fost de cand lumea. Tu vrei ceva adevarat plecand de la ceva fals? Si, daca ai fi citit, ai fi stiut de partea asta: "Evident ca sunt mai multi factori care au contribuit la cresterea populatiei, respectiv scaderea mortalitatii." Apoi am scris de incidenta si mortalitatea in cazul bolilor pentru care erau vaccinuri. Ca doar nu te vaccinezi de variola ca sa te protejezi de ciuma. Or fi fost infectiile bacteriene cauza principala, dar cred ca aia cateva sute de milioane pe care i-a omorat variola ar fi contat totusi la populatie.

Sincer, nici n-are rost sa-ti raspund la tot ce ai scris acolo. Prea multe de detaliat, pe care oricum n-o sa le citesti, ca pana acum vad ca tot selectiv ai citit din comentarii. Tratamentul si preventia sunt tot una, nu? Cred ca am zis de cel putin 3 ori ca nu-s acelasi lucru, dar cumva nu se inregistreaza. Apropo de tratament, daca tot zici ca vrei sa stii cum merg medicamentele, nu ai vrut sa stii si ca au si alte efecte decat ala principal? De exemplu, antibioticele te scapa de bacteria patogena, dar spectrul lor nu se limiteaza la aia una, ci ataca si unele din flora normala. Daca ai de ales intre preventie si tratament, de ce te-ai axa pe varianta cu n efecte extra care nu sunt de dorit?

"Eu discut doara ce vad, ce simt, tu aduci in discutie doara ce spun altii" - Urmeaza sa-mi spui ca nu exista gravitatie? Doar n-a vazut-o nimeni, nu? Sau o sa-mi spui ca stelele sunt niste puncte pe o perdea imensa? Ca doar n-ai calatorit in spatiu, nu te-ai dus la ele; poate pozele nu sunt, de fapt, ceea ce zic ca sunt (cam ca virusurile alea care zici ca nu erau virusuri de le-ai vazut la microscop).
Parca stiinta se baza pe dovezi, pe teste, pe chestii demonstrabile... nu pe ce simte unul si altul. Eu aduc in discutie ce deja are baza. Tu ignori cercetarile care exista si mergi pe "eu sunt destept si restul-s prosti, in afara de neamtul-fara-nume-care-ar-fi-vorbit-la-tv, sau indoctrinati sau toti mint (because reasons?)"... dovezile tale fiind doar cuvinte, ca asta vezi si asta simti, iar logica ta cumva a ajuns la chestii care se contrazic de la comentariu la comentariu.

| relian a răspuns (pentru Laura162):

Logica mea e beton asa cum spui,dar tu intelegi doara in gura laughing stii vorba aia multi vad putini si pricep? Ei tu esti una din acele persoane.

Eu am dat link si am aratat ce spuneti voi,nu am si spus ca asa si este.
Deci cu ce spun specialistii am vrut sa arat ca nu iese.
Deci am facut abstractie,am zis ok hai sa admitem ca exista, si apoi am intrebat de ce trebuie tu sa inveti sistemul imunitar sa atace ceva?

De ce trebuie sa te duci sa spui sistemului imunitar ce sa faca cand ai putea sa faci ceva sa omori direct acel virus si etc.
Deci logica mea este beton, dar tu esti femeie, femeile in general is mai greoaie de cap, asta nu zic eu, zic tot specialistii laughing

Acasa eu tu si oricine poate creste ciuperci si bacterii corect? Chiar am luat ceva kit de pe internet si am pus prin camera sa vad daca populatiile de bacterii sau ciuperci is mai mari decat normal.

Am pus sau facut cateva le vezi cu ochiul liber.Ciuperci,bacterii microscopice.
De ce nu poti face la fel si pentru virusuri? Sau astea is asa mai rare laughing le gasesti doara f greu laughing.
Ce baza ai tu? Aduci in discutie ce spun altii,ce spune nea fauci un habarnist care papa milioanele oamenilor si nu stie nimic,care e doctor cu numele si altii ca el care controleaza sistemele medicale.

Asatea dovezi aduci tu? Cand tu o sa aduci dovezi clare pe care sa le vezi,atunci sa sustii ce aduci,pentru ca ai demosntrat, dar tu deocamdata nu ai demonstrat nimic, transmiti mai departe ca un robot ca zice nea specialistu.

Ai incredere in ala? Pe ce baza? Toti is dupa bani, toti mint sau tac.Tia spus tie in fata un doctor ca a vazut el vreodata un virus?

Hai spune? Du-te intreaba orice doctor si o sa vezi ca toti evita sa spuna ca da, se sustrag, evita raspunsul.De ce?

Dovezile mele sunt intrebari, iar cand cineva nu are raspuns sau demonstratie nu pot crede in ce spune.

Tu crezi ca exista dzeu? Hai sa te vad.Pt ca si preotii au dovezile lor indirecte laughing asa cum specialistii tai aduc dovezi indirecte ca este virus si popa aduce dovada lui ca exista dzeu tot indirect.
Care este diferenta? Nici una,tu si specialisti dealde tine sinteti de fapt o secta,un fel de deastia doctori ai religiei,sau ati infiintat o religie medicala.
Pai cand tu nu poti demonstra o teorie,cum poti veni sa spui ca exact asa este?
Cind tu nu poti omora desi spui ca vezi un animal choar si microscopic,cand nu poti vindeca o boala provocata de ceea ce vezi,vii la mine si vrei sa te cred?
Pe ce baza? Pe povesti? Treb sa demonstrezi,iar daca nu poti pana una alta ramane la stadiul de teorie,orice teorie daca nu poate fi demonstrata asa ramane,chiar de este acceptata de majoritatea,nu este un fapt,este o teorie.

Tu repeti ca un papagal ca preventia si tratamentul nu estr tot una.Dar cine tea intrebat de asa ceva?
Deci tu cunoscand ceva f bine,pentru ca asa ai spus stiu astia de zeci de ani de virusuri,deci is studiate de mult timp,deci in loc sa il omori direct tu ce faci? Previi?laughing tu te auzi ce spui?
Tu stii cei aia preventie? Aia inseamna ca faci ceva preventiv,deci inainte ca sa se intimple,dar tu odata ce esti bolnav de ce mai dai ceva preventiv pentru ce?
Asa ziceam si eu,dai cu aghiazma laughing mai bagi si o tamaie.
Cand deja esti bolnav,nu mai stai sa dai preventiv ca nu mai pentru ce,te duci si omori lighioana direct laughing cei aia preventiv? Dai preventiv ce? Vrei sa spui ca tu iei asa antibiotice preventiv fara sa ai nimic? laughing nu mai spune si la altii ca rad aia de tine.

Deci avem o bacterie nu luam nimic,lasam sistemul sa faca treaba,vedem ca ala nu poate dam cu atibiotic,deci nu dam nimic preventiv.
Ce idei mai ai,dai preventiv.Dar ce noi sintem plante laughing doara la alea se fac stropiri preventive,asta sa intareasca frunzele,sa devina mai rezistente la raniri,adica sa nu se raneasca f usor si pe acolo sa intre bau bau,pricepusi?
Aia este preventie.
Preventie este sa nu te saruti cu cineva care are o boala si se transmite prin saliva,asa cum este covid asta,sau sa bei din sticla lui dupa cea baut si el si etc.
Astea is masuri preventive,nu vaccinuri,adica telefoane,dau telefon cuiva,vezi ba ca vine careva dupa tine,vezi ia-ti pistoale, cutite laughing, pai tu deja ai virusu in tine, omoara, sistemul imunitar stai tu linista ca stie deja daca este un agent strain in corp, nu te duci tu sal trezesti.

Deci bateti campii la greu.

| Laura162 explică (pentru relian):

Tu ai un fix cu covid si Fauci laughing) Zici ca sars-cov-2 e singurul virus de pe planeta si Fauci e singur doctor laughing

Ia mai reia comentariile o data, ca iar n-ai citit tot sau n-ai inteles ce ai citit. Poate dai si pe link-urile alea, care n-au treaba cu Fauci. Poate dai si un search pe google scholar sau pubmed si vezi ca mai exista si altii.

"Pt ca si preotii au dovezile lor indirecte" - Adica o carte care se presupune ca ar fi cuvantul lui Dumnezeu? Astept ceva mai concret si verificabil, merci.

"Cind tu nu poti omora desi spui ca vezi un animal choar si microscopic, cand nu poti vindeca o boala provocata de ceea ce vezi, vii la mine si vrei sa te cred?" - Realizezi ca exista o multime de antivirale, nu? Hai, ca macar de aciclovir trebuie sa fi auzit.

Tratamentul are avantajele lui, dar si dezavantajele. Majoritatea antiviralelor, de exemplu, cam ataca ficatul. Intre a nu face boala sau macar a face o forma usoara si a face boala la intensitatea standard si a lua tratament care risca sa-ti afecteze alte organe... de ai prefera varianta 2?

"Tu repeti ca un papagal ca preventia si tratamentul nu estr tot una.Dar cine tea intrebat de asa ceva?" Pai daca tu tot vorbesti de vaccinuri ca si cand ar trebui sa fie tratament si o tot dai cu antibiotice. De-aia tot repet ca preventia si tratamentul nu sunt tot acolo, ca tot vorbesti ca si cand ar fi.

"Aia inseamna ca faci ceva preventiv, deci inainte ca sa se intimple, dar tu odata ce esti bolnav de ce mai dai ceva preventiv pentru ce?" - Tu crezi ca vaccinurile le dai cand deja ai boala? laughing Ia mai citeste putin. Macar un prospect daca altceva nu.
Vaccinurile le dai inainte sa intri in contact cu patogenul real. Ele pur si simplu prezinta un antigen sistemului imunitar, atat. De acolo, e tot sistemul imunitar care isi face treaba ca de obicei, raspunde la antigenul ala cum ar raspunde si daca ar fi patogenul real. Joaca rol de prima expunere. Daca tu faci boala intai, aia e prima expunere si sistemul imunitar reactioneaza ca atare. Diferenta? Printr-o varianta dobandesti imunitate facand boala, iar prin cealalta fara a face boala efectiv. Care parte din prima vs a doua expunere nu e clara?

"Vrei sa spui ca tu iei asa antibiotice preventiv fara sa ai nimic?" - Da, fix, am tot repetat ca preventia si tratamentul nu-s tot una, dar zic ca antibioticele (care sunt tratament) le dai preventiv. Mai exerseaza intelegere textului.

| relian a răspuns (pentru Laura162):

Aia am zis si eu dai vaccin inainte, iar dupa tot te imbolnavesti.Deci vaccinul ala este apa de ploaie asa cum am spus,nu te ajuta absolut cu nimic.
Uite cum sta treaba.
-Nu faci vaccin si te imbolnavesti,stai cat stai pana iti trece,organismul se repara singur,adica omoara intrusu corect?
-Faci vaccin,apare intrusu,ATENTIE care tot intra in organism,tot te imbolnavesti,stai cat stai,organismul omoara singur intrusul corect?

Atunci pentru ce sa mai fac vaccin? Cu ce ma ajuta vaccinul ala? Ajuta pe aia care fac vaccinurile,aia fac milioane pe nimic.

Luam o bacterie.
-Am o infectie stau asa,organismul o ataca si o elimina.
-Am o infectie organismul ataca bacteria,nu face fata,vin si dau cu antibiotic si omoram bacteria corect?

Antibioticul ajuta cu ceva organismul? Ajuta lupta alaturi de el,omoara direct bacteria.

Ce nu iti este tie clar?

Apoi oamenii nu inteleg un lucru,si nici aia care fac vaccinuri,pe aia ii intereseaza doara malaiul,banu sa iasa.
Afectiunile datorate unor agenti straini nu pot fi rezolvate luand odata in viata un medicament si gata toata viata nu mai ai treaba laughing

Astia ne cred idioti pe toti.
Si daca ar face un vaccin care ar omora direct virusul,aia nu inseamna ca fac un vaccin si toata viata nu mai am treaba.
Virusul poate ataca iar peste o luna peste un an si iar vei fi bolnav.

Deci nu exista medicament minune impotriva agentilor straini.
Vaccinurile sunt exact ce spune si numele VAX laughing nu te ajuta cu absolut nimic,nu fac absolut nimic.

Tu vad spui doara ca aia au in spate studii bla bla,dar explica ceva clar,explica cum actioneaza un vaccin,ce face un vaccin mai exact.

Asa sa vorbim aiurea,stam toata ziua si nu ajungem la nimic. Spui de mine ca eu doara vorbesc? Eu am aratat cei ala un antibiotic si ce face,adica omoara direct bacteria,nu este ceva care sa stea pe margine si hai steaua laughing

Vaccinul stii ce este dupa instructiunile sau cum sa le zic alea celor care le fac?
Este ceva gen cum e la box sau la fotbal,aia joaca acolo in teren se lupta in ring,noi stam pe margine si strigam,dai ba cu stanga, suteaja ma la poarta laughing deci sintem ceva doara cu gura, incercam sal invatam noi pe ala ce sa faca, ca si cum ala habar nu ar avea laughing

Exact asta fac vaccinurile dupa ce spun specilistii aia ce le fac.Deci vaccinul dupa definitia care ar trebuie sa se faca un vacin ar fi in mare parte agentul strain mort,sau cum spun ei slabit,dar cum lor slabi aia ei stiu,dar zicem ca ei,deci se introduce acest agent mort sau slabit in organism,iar sistemul imunitar il prinde si il elimina,astfel invatand,il memoreaza sa il aibe acolo la dusmani.

Corect? Asa se spune.Dar se pare ca vaccinu asta pentru covid este altceva,ARN luat de pe la fetusi umani laughing deci oamenii deja se ocupa cu alte povesti,dar trecem peste,revenim la vaccinurile clasice.

Acum eu stau si ma intreb ceva.
Daca introduc un vaccin de asta virus mort slabit etc,sistemul imunitar il vede corect? Il vede ca de nu lar vedea nu lar memora.

Si care este diferenta daca nu as face vaccin?
Adica sistemul imunitar nu ar vedea virusul intrat in corp? Poate vedea virusul din vaccin dar nul poate vedea daca nu ii dau virusl din vaccin?
Deci chestia asta te face sa intrebi,nu am cum sa trec peste.

Vorbim aici de un virus pentru prima data.Ok ei vin apoi cu alta poveste,adica continuarea,vaccinul ala cand il iei,nu esti bolnav,sistemul imunitar il inregistreaza,iar cand intra virusul il ataca.
Corect,dar sistemul imunitar ataca virusul si daca nu ai vacin laughing cum am spus mai sus il vede si lupta cu el.

Specialistii lu peste spun ca il ataca mai cu forta laughing asta este poveste,cum il ataca cand ai vaccin la fel ataca si cand nu ai vaccin.

Alta poveste dea lor.
Nu am vaccin,dar am boala,trec peste sistemul imunitar a eliminat virusul,deci il stie f bine,a luptat cu el la greu corect?
Ei dar dupa specialistii tai tot nu-i bun laughing trebuie sa faci vaccin.

Tie ti se pare chestia asta logica? Tot trebuie sa faci vaccin de ce? Ca ala are diploma de doctor,pe baza aia?

Iti zic eu doctorii nu gandesc logic deloc,ei nu-s curiosi de nimic,decat de ce scrie intr-o carte,de cum au fost indoctrinati.

Ce spui ca daca ai vaccin nu faci boala,aia este poveste,daca tu vii si spui balaria asta e clara ce loggica ai.
Tu stii ce crezi despre vaccinurile astea? Iti zic eu ce gandesti.

Tu crezi ca vaccinul este ceva gen un paznic care sta la usa uneo cladiri si te lasa sau nu sa intri laughing cam asa ceva este pentru voi un vaccin.
Sa fiu mai exact un vaccin pentru tine inseamna ca atunci cand un virus intra,sistemul imunitar stie deja laughing stie dinainte dea intra si stie si locu pe unde intra,asteapta dupa usa sil plezneste de dracu l-a luat laughing

Cam asa ganditi voi ca ar actiona un vaccin sau sistemul dupa cei dai vaccin.

Afla ca indif ce vaccin faci,chiar de ar face ala ceva tot te vei imbolnavi,nu exista,ala este un agent strain,ala intra face pagube,indiferent cas grave sau mai putin tot face,deci tot o sa fii bolnav.

Deci antibioticele dupa tine le dai fara sa ai infectie,e clara laughing afla ca daca nu ai bacteria in tine nu dai nimic,doctoru nu-ti da nimic,asa ca in RO iei tu dupa ureche ca poti cumpara la liber,aia e alta poveste.

Deci eu fara vaccin am avut boala,sistemul imunitar stie deja, stie mai bine decat daca iai fi dat vaccinul, atunci de ce sa mai fac vaccin?

Pt ca asa spun specialisti tai, tot trebuie facut vaccin laughing
Mergeti voi si faceti si lasati oamenii care nu var sa faca in pace.Nu inteleg cei cu balamucul asta ca trebuie toti sa se vaccineze pentru ce? Uite eu nu vreau,tu daca esti,atunci esti in siguranta corect?

Atunci pentru ce obliga astia lumea sa se vaccineze? Sau vor sai oblige?

Spui ca aia au in spate ani de studii?

Cauta pe net si vezi ce a declarat cine crezi? fostul vicepresedinte al Pfizer,Dr. Michael Yeadon,ala de la compania de farmaceutice,este si batran,deci are in spate cum ai zis tu zeci de ani de studii laughing
deci nu e un de ala coate goale tehnician sau mai stiu eu ce,ca sa vezi si tu spacialistii tai ce buni sunt laughing
Unsde pui ca asta a luat si premiul nobel laughing uite specialistii tai ce spu ca au studii in spate zeci de ani.

Pai de astia de ce nu spui nimic? Omu este acu antivaccinuri deci nu doara impotriva astuia covid ci la toate laughing iar astia l-au facut nebun laughing dar cand i-au dat premiul nobel nu era nebun.

Mai este inca un doctor de aici din Texas care la fel a spus oamenilor sa nu se vaccineze,omu este batran are spitalu lui sau clinica lui,il doare la palarie,
Bine eu nu sunt impotriva ca a spus unu altul,chiar de aia is doctori bat campii,am vazut ce au spus,povesti,eu stau si caut sa imi explic singur,nu ingit povestile lor.

Organismele astea animale,vegetale nu-s asa cum cred multi,sau cum spun uni specialisti,vine un virus si gata imi modifica mie ADN-ul laughing astia ori is dusi de acasa,ori au vazut filme de astea SF si le iau de bune.
Iti arat cati specialisti vrei tu, deci aia care nu au functii, aia care se ocupa care cerceteaza cum spui tu, aia nu sunt luati in seama.

Deci ti-am aratat marele specialist si cu premiu nobel si fost sef la companie farma ce spune.
Hai mergi si iate cu ala sa il contrazici sa vedem cum e.

Tot balamucl asta este pentru bani sa stii si tu.Pt scaune si pentru bani si din ce eu am observat totu a plecat de la Trump.
Toate organizatiile astea OMS,ONU,mediu si etc sunt niste lipitori,consuma banii de pomana,nu au facut nimic si nici nu fac,au ajuns acolo sa lucreze doara gargaragii,oamenii care habar nu au de a face cu vreo meserie si aia deja controleaza lumea.

Cand Trump,deci cineva puternic si stiut in toata lumea a issit sia zis,a si iesit a scos SUA din OMS acu bosorogu asta a pus-o la loc laughing deci Trump a spus iesim din OMS din ONU de la,mediu si etc pentru ca astia nu ajuta cu nimic,cotizam sa aiba aia milioane.

Deci aia au vazut ca scaunele milioanele ce le iau is in pericol si sau pus pe treaba, au vazut uite asta spune lumii ca sintem inutili, poate se trezesc si altii, de aia au inceput sa scoata rahaturile astea.
Covid asta era si inainte de prin 2009 parca,atunci de ce nu a zis nimeni nimic,de ce nau venit cu vaccinuri? Pt ca pe atunci era obama si altii care se periau unu pe altul.

Lumea este condusa de aceste organizatii lipitori,care siau intins tentaculele peste tot,in orice tara au relatii,legaturi si la nivel mondial daca ei zic ceva,toti trebuie sa execute laughing deci am ajuns sa fim condusi de niste habarnisti.
Organizatiile astea trebuie sa dispara,nu au factu nimci si nici nor sa faca, decat sa consume banii tarilor de pomana.

Au inventat organisme, au adus la zi boli ce deja erau de cand lumea si au facut din tantar armasar, atunci cand au vazut ca cineva cunoscut comenteaza.sa arate ca ei au activitate,sa justifice milioanele ce le iau.

Despre asta e ste vorba,iar acu asta fac, pandemie, auzi si tu, pai asta e pandemie?

| doctorandus a răspuns (pentru Laura162):

Eu cred in Dumnezeu.

Dar iti spun pe sleau ca nu exista niciun fel de dovezi: nici ca Dumnezeu exista, nici ca Dumnezeu nu exista.