| NelutuClb a întrebat:

Conteaza mult liceul pentru a deveni pilot de avion sau doar facultatea spre exemplu eu as vrea sa ma duc la liceu tehnologic la economic, imi pot realiza visul cu acest liceu?

Răspuns Câştigător
| lolikuj a răspuns:

Salut! Din cate stiu,profilul pe care il urmezi in liceu poate influenta daca vei fi sau nu ales pentru un job,pentru a deveni pilot de avion trebuie sa studiezi multa matematica si fizica, de exemplu profilul real-matematica-informatica. Avand in vedere facultatea, depide ce fel de pilot doresti sa te faci:pentru avioane de linie(comerciale)sau militar.
-pentru un pilot militar conteaza facultatea pe care o urmeaza, una militara care exista la Brasov
-pentru un pilot comercial este mai simplu, te poti angaja la compania la care doresti sa operezi si urmezi acolo o scoala de pilotaj pe care o vei plati jumatete, urmand sa lucrezi 4 ani pentru acea companie.

| NelutuClb explică (pentru lolikuj):

Si dupa acest liceu pot merge la facultate pentru a deveni pilot comercial?

1 răspuns: