| cosmin1324 a întrebat:

Credeti ca domeniul automatizarilor industriale va avea o dezvoltare mai mare in Romania peste 3-4 ani, gen facultatea de automatica si calculatoare domeniul automatica si informatica aplicata este un domeniu de viitor intr-un oras cum este Cluj-Napoca?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| laSoledad a răspuns:

Da, normal.

| Emirr2411 a răspuns:

Cu informatica nu ai sa mori de foame niciodata. Problema este alta: ca si un medic, un avocat sau un finantist va trebui sa inveti toata viata, castigand insa mai putin decat cei din urma. Din aceasta cauza pe-afara facultatile de IT nu prea mai sunt asaltate de doritori, exact din motivele pe care ti le-am spus mai sus.

| suntserios a răspuns (pentru Emirr2411):

Cred ca esti in urma cu salariile din IT

| Emirr2411 a răspuns (pentru suntserios):

Sunt IT-ist de 24 de ani. Crede-ma, stiu ce vorbesc.

| suntserios a răspuns (pentru Emirr2411):

Ma indoiesc amarnic ca stii ce spui.
Nu de alta, sunt studii si statistici care te contrazic

| Emirr2411 a răspuns (pentru suntserios):

Studiile si statisticile sunt bune. Viata reala insa nu se traieste nici dupa studii, nici dupa statistici.
Nu-ti inteleg dragul de a te contrazice. Am spus clar in prima postare: ca IT-ist nu mori de foame niciodata. Dar daca-ti inchipui ca un IT-ist bun castiga mai mult decat un medic bun sau decat un avocat bun atunci este inutil sa mai continuam.

| suntserios a răspuns (pentru Emirr2411):

Nu imi inchipui eu. Viata aia reala de care zici tu pune IT in topul celor mai bine platite meserii cu salariul mediu mai mare cu vreo 1000 ron decat cele din finante sau judiciar.

Un medic primar castiga in jur de 9000 lei dupa ultime grile de salarizare. Un medic primar inseamna experienta de vreo 7-8 ani, experienta la care un programator ia lejer peste 10000 lei in marile orase din tara.

| Emirr2411 a răspuns (pentru suntserios):

Domnule, tu vorbesti de salariu, eu vorbesc de venit. Un medic pleaca cu niste banuti buni de tot in fiecare zi acasa, IT-stul are doar leafa, si atat. Sa nu-mi spui ca nu stiai asta. Cati IT-isti cu vile sau masini scumpe ai vazut si cati avocati sau medici? Ce Dumnezeu, traim pe planete diferite?

| suntserios a răspuns (pentru Emirr2411):

Pai de salarii vorbim. Nu de șpăgile medicilor si nici de afaceri private. Ca asa si programatorii lucreaza ca freelanceri si primesc al13 salariu, bonusuri de performanta ai alte asemenea facilități