| anonim_4396 a întrebat:

Cum este la liceul pedagogic(materii, invatat, teze, bac)?

6 răspunsuri:
| bogdand a răspuns:

Liceul pedagogic in primul rand eu stiu ca e mai lung cu un an
deci faci 5 ani.Materiile sunt cam de profil uman. Faci putina matematica, si in plus faci pedagogie, psihologie si vei avea si practica la gradinite si la scoli primare din localitatea ta. E unul din putinele licee care totusi iti da o calificare de luat in considerare in societatea noastra. Educatoare.Iti gasesti de munca relativ usor si castigi cam 8- 10 mil / luna.

| moonY a răspuns:

Studii de 4 ani
materiile sunt cele obisnuite. Dar ai mate de 2 ori pe saptamana si dai teza(apoi e teza la limba romana, limba straina si la pedagogie); chimie si fizica pana intr-a 12a;
incepand cu cls a10 a faci practica pedagogica (predai elevilor prescolari si scolari mici -gradinita si clasele 1-4 -vei fi asistata la ora de catre profesoara ta de pedagogie, de invatatoare /educatoare si ocazional de un profesor a carui materie predai in ora respectiva). La desen ti se va preda teorie, dar veti face si lucrari practice (icoane pe lemn, picturi pe sticla, desen pe duplex -un carton cam cat 10 pagini A4-, vei reproduce, in miniatura, tot felul de obiecte si animale). Nu te speria, nu este greu daca muncesti!
Despre bac,nimic special, ai de ales intre psihologie si pedagogie.
Inainte de bacalaureat, ai atestatul care consta in depasirea a 3 probe:
2 practice(predare la gradinita si scoala) si una teoretica(ti se da o tema, o abordezi, o prezinti in fata comisiei).
Ca sa poti profesa in invatamant, trebuie sa obtii la bacalaureat media finala peste 7.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La liceul pedagogic se fac tot4 ani, profil uman. Nu exista clasa unde sa iesi invatator sau educator, s-a desfintat. Nu mai dezinformati, eu am invatat 2 ani la acest liceu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si cu ce se poate continua dupa ce termin acest liceu?

| Ralu28 a răspuns:

Sunt la pedagogic si este de 4 ani nu 5. Dai teza la romana mate engleza si pedagogie. Chimie; fizica si biologie faci pana in a 11-a apoi incepi sa faci stiinte ale naturii.

| Ciobanu_Estera_2003 a răspuns:

Cum este la likeul pedagogogik